WeCreativez WhatsApp Support
Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Lütfen E-Posta adresinizi ve Cep Telefonunuzu bırakmayı unutmayın!
Merhaba

beslenme tüyoları arşivleri - BERSU EKİNCİ

tarc.jpg

4 Kasım 2017- Bersu Ekinci0

Mutfağımızda baharatlar geniş yer kaplıyor. Tatlılardan, zeytin yağlı yemeklere kadar geniş bir yelpazede kendine yer bulan tarçın ise yalnızca hoş kokusu ve lezzetiyle değil sağlık faydaları ile de ön plana çıkıyor. Özellikle son yıllarda bir parça zencefil ve çubuk tarçınla tatlandırılan sular bir hayli popüler oldu.  Asya’nın güneyinde ve doğusunda yetişen iki farklı türe sahip tarçın, ağacın kabuklarından elde edilir. Tarçın ağacının öğütülen kabuklarından toz tarçın elde edilirken, rulo halinde kesilen kabuklar bütün olarak  kullanılır.

Osmanlı mutfağının da vazgeçilmezleri arasında yer alan tarçının faydalarını öğrendikten sonra, bu baharata olan bakış açınız tamamen değişecek. İşte yalnızca yemeklere lezzet katmakla kalmayan tarçının sağlık faydaları!

Kan pıhtılaşması:

Vücudumuz yaralandığında kanı pıhtılaştırarak kanama oluşmasını önleyen trombositler, bazen yaralanma meydana gelmeden de kanı pıhtılaştırır ve pıhtılaşan kan damar içerisinde birikerek, damar tıkanıklığına sebep olur. Tarçının içerdiği sinamik aldehit, kanın pıhtılaşmasını engeller ve dolayısıyla sağlığı tehdit eden damar tıkanıklıkları önlenir. Tarçın kanın pıhtılaşmasını önleyen özelliği ile en çok kalp ve damar sağlığına etki eder.

Mikropların yayılmasını önler: 

Uzun zaman önce yaraların tedavisinde kullanılan tarçın, mikropların yayılmasını ve iltihaplanmayı önler. Tarçının mikrop önleyici ve temizleyici özelliği güncel laboratuar araştırmaları ile de kanıtlanmış. Özellikle mantar ve bakterilerin vücutta yayılmasını engelleyen tarçın, bu özelliğinden ötürü hazır gıda sanayisinde de sıkça kullanılıyor.

Kan şekerine etkisi: 

Yapılan bir araştırmaya göre 40 gün süreyle düzenli aralıklarla tarçın tüketildiğinde kolesterol seviyesinde %18, kan şekeri değerinde ise %24 oranında azalma meydana geliyor. Kan şekerini ve glisemik indeks dengesini koruyan tarçın, tatlı ve açlık krizlerini de engelliyor. Açlık ve tatlı krizlerini engelleyen tarçın kilo vermek isteyenlerin bir numaralı dostu oluyor. Her gün bir tutam tarçın tüketerek  tatlı isteğinizi köreltir ve  beslenme düzeninizi bozmadan sağlıklı beslenmeye devam edersiniz.

Migren ve baş ağrısı: Strese bağlı olarak ortaya çıkan migren ve baş ağrılarına karşı nane yağından sonra tarçının da etki ettiği ortaya çıktı. Migren ataklarını önlemek için tarçın yağıyla şakaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Stres ve yorgunluk kaynaklı baş ağrılarında ise ılık suyun içerisine atacağınız kabuk tarçın sizi rahatlatmaya yardımcı olur.

 

 

 

 


ananas.jpg

28 Ekim 2017- Bersu Ekinci0

Ülkemize çok uzaklardan gelen ananas, artık her markette kolayca bulunan sıkça tükettiğimiz bir meyve haline geldi. Muhteşem tadı ve bol lifli yapısıyla gönlümüze taht kuran ananas, kilo vermek isteyenler için harika bir seçenek. Tatlı krizlerini önlemek istiyor ya da akşam yemeğinden sonra tatlı yemek istiyorsanız yalnızca bir dilim ananas bile bu isteğinizi karşılayıp, tokluk hissini sağlayabilir.


ekinezya.jpg

15 Ekim 2017- Bersu Ekinci0

Genellikle çay biçiminde tüketilen ekinezya bitkisi, çay saatine lezzet katan  hoş kokulu bir çiçek olmanın ötesinde meziyetlere sahip. Her yudumunda bizlere sağlık aşılayan ekinezya adını dikensi köklerini simgeleyen  Yunanca Echinecea kelimesinden alır.

Kuzey Amerika yerlileri tarafından uzun yıllar yılan sokması gibi bazı önemli yaralanmaların ve hastalıkların tedavisinde kullanılan ekinnezya, Avrupa ve Amerika’da ise 1930’lu yıllarda şarbon hastalığının tedavisinde kullanılmış. Bu güzel çiçek günümüzde   modern tıbbı destekleyen bir çay olarak öksürük ve boğaz ağrısının tedavisini destekleme amacıyla kullanılır.


kızlar.jpg

26 Eylül 2017- Bersu Ekinci0

Bütünsel yaklaşım insanların yalnızca fazla kilolarına odaklanmaz, onları tepeden tırnağa ele alır. Kişilerin şikayetçi olduğu semptomlar yerine sorunların kökenini tedavi etmeyi hedefler. Köklü değişim sağlayan bu yaklaşımın sonucu olarak da kalıcı ve uzun süreli kilo verme hedeflerine ulaşılır. Diğer zayıflama tekniklerinin başarısız olduğu noktada, bütünsel beslenme yaklaşımı kilo almanıza neden olan sorunların kökenini ortaya çıkarır.


zayıflama.jpg

2 Mayıs 2017- Bersu Ekinci0

Yalnızca 90 günde 20 kilo verince gözüme az gözüktü, bir 6 kilo daha vereyim dedim… Yeni hedef 58!

Herkese merhaba, yazılarımın arasında yine birkaç hafta girdi, ben de bu arada 84 kilodan 64 kiloya düştüm Diyet Günlüğü‘nde bana bütünsel beslenmeyi öğreten ve danışmanlığımı üstlenen Bersu Ekinci ile belirlediğimiz ilk hedefe ulaştık!


ESY-007700450.jpg

31 Ocak 2017- Bersu Ekinci0

Tatlı krizine girdiniz, bol yağlı, tuzlu cipslere aşeriyorsunuz veya bir parça çikolata yemezseniz ölecek gibi hissediyorsunuz… Hepsinin sebebi var. Anlatmaya çalışacağım. Aynı zamanda böyle anlarda ne yapmanız gerektiğini de söyleyeceğim size. Başlayalım mı?


WE074576.jpg

22 Ocak 2017- Bersu Ekinci0

Hafta sonu boyunca ölçüyü kaçırdınız. Cuma gecesinden başlayıp pazar brunch’ına kadar uzandınız. Vücudunuz ödem yaptı, şişkinlik hissediyorsunuz muhtemelen. Haftaya hızlı sonuç alacağınız özel bir programla başlamaya ne dersiniz? 3 gün sürecek ödem atmaya yardımcı, yağ yakıcı detoks etkili mönü 1. gününü hazırladım.
Başlıyoruz…