böğürtlen arşivleri - BERSU EKİNCİ

b1.jpg

24 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0

Su içmeyi kimler seviyor? Peki ya kimler gün boyu yeteri kadar su içmeyi ihmal ediyor? Özellikle bu uzun ve sıcak yaz günlerinde vücudunuzu susuz bırakmamanız gerektiğini yeri gelmişken bir kez daha hatırlatmak isterim. Ama eğer “Bazen sıkılıyorum, farklı bir lezzet arıyorum” diyorsanız onun da çaresi var! Hemen bir bakalım… Bu kez size çok faydalı bir meyveyle hazırlanan iki farklı ve çok kolay infüzyon su tarifi vereceğim. Detoks yapan, iltihaplanmayı önleyen böğürtlenli su nasıl yapılır anlatacağım. İlk tarifte, iyi bir antioksidan olan böğürtlen ve taze nane, ikincisinde de yine böğürtlen ve bu kez limon kullanarak hazırlayacağımız sular bunlar. Böylece farklı lezzetler arayanlar da hem keyif alacak hem de susuz kalmamış olacak. Ne dersiniz? Hemen  geçelim detoks yapan, iltihaplanmayı önleyen böğürtlenli su tariflerine.


roka.jpg

3 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0

Yaz sıcakları iyiden iyiye kendini hissettiriyor. Sıcak hava, bazı durumlarda bazı kişileri zorlasa da aslında kilo vermek için çok da iyi bir fırsat. O zaman ne duruyoruz, gelin mutfakta farklı bir lezzete imza atalım ve kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran antioksidan salata yapalım. Vitamin, mineral, antioksidan… Özetle ne ararsanız var bu salatada. Tam da sıcak yaz günlerine göre. Haydi geçelim kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran antioksidan salata nasıl yapılır, neler gerekir.


sef.jpg

19 Ağustos 2019- Bersu Ekinci0

Her ne kadar eskiler “Ağustos ayının yarısı yaz, yarısı kış” dese de iklim değişti ve artık sıcaklar sonbahar aylarına da sarkıyor. Yani yaz mevsimi bütün haşmetiyle sürüyor. Peki bu sıcak havalarda sizin yiyeceklerle aranız nasıl? Hem sıcağın hem de tatilin rehavetiyle kilo korumak ya da belki kilo vermek için öğünlerinizi nasıl düzenliyorsunuz? Bana soracak olursanız, bu sıcak günlerde hem su ihtiyacımı karşılayacak hem de beni uzun süre tok tutacak hafif öğünler hazırlıyorum. Bugün de bunlardan birini sizinle paylaşmak istiyorum. Tok tutan, sindirimi düzenleyen şeftali ve karpuz salatası tarifi vereceğim bugün size. Üstelik bu nefis salatayı ızgarada yapacağız. İçine konulan yiyeceklerin içerdiği vitaminler bir yana, bu salata tam da böyle sıcak günlere göre. O zaman gelin bakalım tok tutan, sindirimi düzenleyen şeftali ve karpuz salatası yapılışına, içine konulan malzemelere.


shutterstock_176372081-1-e1489737983338.jpg

17 Mart 2017- Bersu Ekinci0

Kilo veremiyor musunuz? Çabuk acıkıyor, sürekli açlık hissediyor, özellikle de tatlı yiyeceklere mi aşeriyorsunuz? Sebebi, insülin direnci olabilir. Kan şekerini dengelemenin yollarını bilirseniz hem genel sağlığınızı koruyacak hem de zayıflayabileceksiniz. Basit hayat değişiklikleriyle sağlıklı kalmak elinizde…


ESY-007700450.jpg

31 Ocak 2017- Bersu Ekinci0

Tatlı krizine girdiniz, bol yağlı, tuzlu cipslere aşeriyorsunuz veya bir parça çikolata yemezseniz ölecek gibi hissediyorsunuz… Hepsinin sebebi var. Anlatmaya çalışacağım. Aynı zamanda böyle anlarda ne yapmanız gerektiğini de söyleyeceğim size. Başlayalım mı?