WeCreativez WhatsApp Support
Cep telefon numaranızı yazarak sohbete başlayın lütfen.
Nasıl yardımcı olabiliriz?

corona virüs arşivleri - BERSU EKİNCİ

ek1.jpg

30 Mart 2020- Bersu Ekinci0
Gündemimiz yine aynı: Coronavirüs ve onun sebep olduğu Covid- 19 adlı hastalık. Her ne kadar Rusya ve Japonya’dan gelen “ilaç bulundu” haberleri biraz olsun nefes aldırsa da tehlike hala bitmedi. Yani biraz daha sabır, biraz daha dikkat ve biraz daha evlerde oturmak gerek. Tabii bu arada beslenmeyle ilgili alabileceğiniz önemli tedbirler de var. Hastalığın ilacı bulununcaya kadar yapılacak en akıllıca eylem, sağlıklı beslenmek. Çünkü bu, bizim sadece coronavirüs değil bütün hastalıklara karşı sağlam durmamızı sağlayacak en önemli ayrıntı. Gelin biz yine bu konuya biraz eğilelim ve coronavirüsten korunmak için bağışıklık güçlendiren yiyecekler hangileri bir bakalım. Biraz önce de söylediğim gibi bu hastalık karşısında şimdilik yapabileceğimiz tek şey bu. Haydi o zaman bakalım coronavirüsten korunmak için bağışıklık güçlendiren yiyecekler konusuna.

ispanakm.jpg

27 Mart 2020- Bersu Ekinci0
Dünyayı kasıp kavuran salgın henüz bitmedi. Özellikle böyle dönemlerde bağışıklık sistemimizi her zamankinden çok daha fazla korumamız gerekiyor. Corona virüs salgını devam ettiği sürece bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan sebze, meyve ve baharatlarla hazırlanan bazı tarifler vereceğim size. Bugün aklımda Bağışıklık sistemini güçlendiren yeşil smoothie tarifi var. Elbette bunu içmenin yanı sıra salgına yakalanmamak için gerekli önlemleri alıp evde kalmaya ve sağlıklı beslenmeye de devam edeceğiz. Bunu bir kenara not ettikten sonra gelelim Bağışıklık sistemini güçlendiren yeşil smoothie tarifi konusuna.

vegetables-790022_1920-1.jpg

20 Mart 2020- Bersu Ekinci0
Biz bunların hep bilim kurgu filmlerinde olduğunu sanırdık. Ya da sadece tarihin tozlu sayfalarında. Muhtemelen hiçbirimiz hazırlıklı değildik ama 2020 bize büyük bir sürpriz yaptı ve tedavisi bilinmeyen, henüz kendisi bile çok fazla tanınmayan bir virüs bütün hayatımızı değiştirdi. Çok hızlı şekilde yayılan corona virüs’ten (covid-19) korunmak için milyonlarca insan evlerine kapandı, alıştığının çok dışında bir rutine girdi. Peki bu karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir? Ne yapalım da hem bağışıklık sistemimizi yüksek tutalım hem de kilo alıp bu kez de başka sağlık sorunlarıyla uğraşmayalım. Gelin şimdi bütün karamsarlıklardan kurtulup sağlığımıza odaklanalım karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir? sorusuna cevaplar arayalım.

echinacea-930669_1920-1.jpg

13 Mart 2020- Bersu Ekinci0

Artık herkes olan bitenin farkında. Tehlikeli ve tıbbın bile çok tanımadığı bir virüs tüm dünyanın kapısını çaldı. Hatta buna “kapı çalmak” değil de “zorla girmek” diyebiliriz. Bilim adamları çalışıyor ama henüz tam olarak bir çözüm bulunabilmiş de değil. Corona virüsten ya da bilim dünyasının verdiği isimle Covid-19’dan söz ettiğimi anladınız elbette. Bu virüsle ilgili bilinen tek ayrıntı ise savaşmak için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerektiği. Ben de bağışıklık konusunda yardımcı olabilecek bilgiler vermeyi sürdüreceğim. Size daha önce anlattığım ekinezya bitkisini bir kez daha hatırlatmak isterim. Ekinezya nedir? Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirir mi? sorularının cevaplarına bir bakacağız. Bu konudaki yazıyı ilk yazdığımda böyle bir salgın yoktu ve ben mevsimsel gribe karşı önermiştim bu “ilaç gibi” bitkiyi. Bugün ise durum biraz daha ciddi ama neyse ki işin püf noktasının bağışıklık sistemi olduğunu biliyoruz. O zaman gelin bir bakalım ekinezya nedir? Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirir mi?


vaccine-4892048_1920-1.jpg

6 Mart 2020- Bersu Ekinci0

Tüm dünya geçen yılın son ayından beri henüz yeni tanıştığı bir virüsün pençesinde. Halk arasında corona virüs denilen, uzmanlar tarafından da Covid -19 olarak adlandırılan bu virüs, kelimenin tam anlamıyla sınır tanımadan bütün dünyaya yayılıyor. Üstelik henüz tam olarak nedeni de aşısı da bulunamadı. Öyle ki tedavisinin nasıl yapılacağı bile net değil. Ama az da olsa iç rahatlatan bir ayrıntı var: İlk belirlemelere göre bu virüs, genellikle bağışıklık sistemi düşük kişileri vuruyor. O zaman özellikle de şu dönemde yapmamız gereken en önemli şey bağışıklık sistemini güçlü tutmak. Yani hastalığa yakalanmadan olabildiğince önlem almak. Ben de bu önemli konuyu kendi açımdan masaya yatırıp corona virüsten korunmak için nasıl beslenmek gerek, corona virüs nasıl önlenebilir gibi akıllara takılan sorulara yanıtlar vermek istedim. O zaman gelin bir bakalım corona virüsten korunmak için nasıl beslenmek gerek, bu konuda nelere dikkat etmeliyiz.