WeCreativez WhatsApp Support
Cep telefon numaranızı yazarak sohbete başlayın lütfen.
Nasıl yardımcı olabiliriz?

covid-19 arşivleri - BERSU EKİNCİ

hand-disinfection-4954840_1920-1.jpg

23 Mart 2020- Bersu Ekinci0

“Son birkaç aydır en çok duyduğunuz kelime nedir?” diye sorsam birçok kişi hiç düşünmeden aynı yanıtı verir: Corona virüs! Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs ve onun sebep olduğu Covid-19 adlı hastalık bugüne kadar milyonlarca insanın hayatını değiştirdi hala da hiçbir şey eskisi gibi değil.  Bu dalga dünyanın farklı yerlerinde çok da kurban aldı. Peki yeryüzünde ülke, kıta, iklim tanımadan her yerde yayılan bu corona virüs nedir, nasıl bulaşır? Corona virüsten nasıl korunuruz? Size net ve açık bir şekilde bu soruların yanıtlarını vermeye çalışayım. Yani sağlığımızı, hayatımızı tehdit eden bu virüsü biraz daha yakından tanıyalım, ne tür önlemler almamız gerektiğine bir bakalım. Paniğe kapılmadan gereken önlemleri alalım. Buyurun efendim, corona virüs nedir, nasıl bulaşır? Corona virüsten nasıl korunuruz? sorularının yanıtlarına…


vegetables-790022_1920-1.jpg

20 Mart 2020- Bersu Ekinci0
Biz bunların hep bilim kurgu filmlerinde olduğunu sanırdık. Ya da sadece tarihin tozlu sayfalarında. Muhtemelen hiçbirimiz hazırlıklı değildik ama 2020 bize büyük bir sürpriz yaptı ve tedavisi bilinmeyen, henüz kendisi bile çok fazla tanınmayan bir virüs bütün hayatımızı değiştirdi. Çok hızlı şekilde yayılan corona virüs’ten (covid-19) korunmak için milyonlarca insan evlerine kapandı, alıştığının çok dışında bir rutine girdi. Peki bu karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir? Ne yapalım da hem bağışıklık sistemimizi yüksek tutalım hem de kilo alıp bu kez de başka sağlık sorunlarıyla uğraşmayalım. Gelin şimdi bütün karamsarlıklardan kurtulup sağlığımıza odaklanalım karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir? sorusuna cevaplar arayalım.

vaccine-4892048_1920-1.jpg

6 Mart 2020- Bersu Ekinci0

Tüm dünya geçen yılın son ayından beri henüz yeni tanıştığı bir virüsün pençesinde. Halk arasında corona virüs denilen, uzmanlar tarafından da Covid -19 olarak adlandırılan bu virüs, kelimenin tam anlamıyla sınır tanımadan bütün dünyaya yayılıyor. Üstelik henüz tam olarak nedeni de aşısı da bulunamadı. Öyle ki tedavisinin nasıl yapılacağı bile net değil. Ama az da olsa iç rahatlatan bir ayrıntı var: İlk belirlemelere göre bu virüs, genellikle bağışıklık sistemi düşük kişileri vuruyor. O zaman özellikle de şu dönemde yapmamız gereken en önemli şey bağışıklık sistemini güçlü tutmak. Yani hastalığa yakalanmadan olabildiğince önlem almak. Ben de bu önemli konuyu kendi açımdan masaya yatırıp corona virüsten korunmak için nasıl beslenmek gerek, corona virüs nasıl önlenebilir gibi akıllara takılan sorulara yanıtlar vermek istedim. O zaman gelin bir bakalım corona virüsten korunmak için nasıl beslenmek gerek, bu konuda nelere dikkat etmeliyiz.