hindistan cevizi arşivleri - BERSU EKİNCİ

ana.jpg

26 Haziran 2020- Bersu Ekinci0

Şimdi şöyle hem görünüşü güzel hem de lezzetli bir pasta olsa yemez miydiniz? Birçoğunuz “İyi ama kilo vermek istiyorum” diyorsunuz farkındayım. Hemen şunu söyleyeyim, bugüne kadar duyduğunuz “pasta yemek kilo aldırır” sözlerini unutun. Elbette bol şekerli, unlu ve kremalı pastalar şişmanlatır.  Ama ya o pastayı hiç şeker kullanmadan, tamamen sağlıklı malzemelerle yaparsanız? İşte bu yüzden bu yazı için “pasta yemek şişmanlatır mı? İşte kilo aldırmayan pasta” başlığını seçtim. Çünkü içinde ne şeker, ne un, ne krema bulunan bu pasta, gerçekten de kilo almak istemeyenlerin ağzını tatlandıracak türden. Üstelik o güzel görüntüsü de bir yana. Haydi bakalım, pasta yemek şişmanlatır mı? İşte kilo aldırmayan pasta başlığı altında anlatacaklarıma.


ccc.jpg

31 Mayıs 2019- Bersu Ekinci0

“Tatlı” dediysem hemen aklınıza klasik tatlılar gelmesin elbette! Ama inanın bana en az onlar kadar hatta belki de onlardan daha fazla ağzınızı tatlandırıp keyfinizi yerine getirecek. Bildiğiniz gibi, önümüz Şeker Bayramı. Ben de size Şeker Bayramı için kilo aldırmayan, kilo koruyan sağlıklı tatlı önerisi hazırladım. Asla ve asla şeker içermiyor, başka zararlı katkı maddeleri de. Hazırlanması çok uzun sürmüyor. Üstelik ister ana yemekten sonra tatlı niyetine tüketirsiniz, ister konuklarınıza şeker ya da lokum niyetine ikram edebilirsiniz. Ben bu tarifi sizinle paylaşacağım için heyecanlıyım doğrusu. Şeker Bayramı için kilo aldırmayan, kilo koruyan sağlıklı tatlı diyorum ve hemen gerekli malzemelerle anlatmaya başlıyorum.


anaa.jpg

10 Mayıs 2019- Bersu Ekinci0

Kendi adıma rotamı yaz aylarına çevirdim. Sadece gardrobumu değil mutfağımı da yazlık düzene geçiriyorum. Tam da bunu yaparken, zayıflamak isteyenler için tok tutan ara öğün seçenekleri listesi hazırlamak geldi aklıma. Aslında olay biraz da sizin yaratıcılığınıza kalmış. Birazdan sizler için hazırladığım bu listede yer alan tarifleri, damak zevkinize göre ve elbette sağlıklı olmak koşuluyla dilediğiniz malzemelerle değiştirip kişiselleştirebilirsiniz. Üstelik hepsini hazırlamak da son derece kolay. Hem bakmayın siz “zayıflamak isteyenler için” dediğime, bu ara öğün seçeneklerini kilo korumak ve sağlıklı kalmak isteyenler de rahatlıkla tüketebilir. Ben epey heyecanlıyım ,hem yeni mevsim için hem de zayıflamak isteyenler için tok tutan ara öğün seçenekleri listemde yer alan tarifleri sizinle paylaşacağım için.


ANA.jpg

6 Temmuz 2018- Bersu Ekinci0

Haydi gelin yüzleşelim! Kilo verme ya da koruma hepsinin de ötesinde sağlıklı bir beden için tükettiğimiz bazı yiyecekler midemizde şişkinlik yapar. Hem de bazıları için bu durum ciddi anlamda rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Bugün size şişkinlik önleyen smoothie tarifi vereceğim. Hem yapımı kolay hem de midenizdeki şişkinliği ortadan kaldırıp sizi hafifletecek bir smoothie bu. Sözü fazla uzatmadan anlatayım şişkinlik önleyen smoothie yapımını.


kapakitos.jpg

3 Mayıs 2018- Bersu Ekinci0

Sizin de aklınızdan geçmez mi “şöyle kilo aldırmayan bir tatlı olsa da yesek” diye! En azından ara sıra aklınıza gelmiştir. Hani hep söylüyorum ya “Şekerden uzak durun. Şeker, başta kilo olmak üzere birçok sağlık sorununa neden olur. Bu yüzden de görüntüleriyle sizi baştan çıkaran tatlılara elinizi uzatmayın” diye.  Peki şimdi de kilo aldırmayan tatlı olduğunu söylesem! Aklınız karışmasın, bu öyle bildiğiniz tatlılardan değil. Tamamen sağlıklı malzemelerle hazırlanan, hatta metabolizmanızı hızlandıran bir tatlı bu. Şimdi hazırsanız kilo aldırmayan tatlı tarifini veriyorum!


ana-5.jpg

1 Şubat 2018- Bersu Ekinci0

Şimdi sıkı durun… Size olağanüstü bir meyveden söz edeceğim. Nefis bir lezzeti var, sadece etli kısmından değil yağından ve suyundan da faydalanabilirsiniz. Üstelik bunun ağır bir bedeli de yok. Çünkü “sıfır” kalori… Kilo vermenize ve kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Hangi meyve mi bu anlattığım? Tabii ki Hindistan cevizi. Her ne kadar ülkemizde hak ettiği ilgiyi henüz göremiyor olsa da doğanın bu mucizesini yakından tanıyalım. Hindistan cevizinin kilo vermeye etkisi var mı ve Hindistan cevizinin sağlığa yararları neler bir göz atalım.