hindistan cevizi yağı arşivleri - BERSU EKİNCİ

ana.jpg

26 Haziran 2020- Bersu Ekinci0

Şimdi şöyle hem görünüşü güzel hem de lezzetli bir pasta olsa yemez miydiniz? Birçoğunuz “İyi ama kilo vermek istiyorum” diyorsunuz farkındayım. Hemen şunu söyleyeyim, bugüne kadar duyduğunuz “pasta yemek kilo aldırır” sözlerini unutun. Elbette bol şekerli, unlu ve kremalı pastalar şişmanlatır.  Ama ya o pastayı hiç şeker kullanmadan, tamamen sağlıklı malzemelerle yaparsanız? İşte bu yüzden bu yazı için “pasta yemek şişmanlatır mı? İşte kilo aldırmayan pasta” başlığını seçtim. Çünkü içinde ne şeker, ne un, ne krema bulunan bu pasta, gerçekten de kilo almak istemeyenlerin ağzını tatlandıracak türden. Üstelik o güzel görüntüsü de bir yana. Haydi bakalım, pasta yemek şişmanlatır mı? İşte kilo aldırmayan pasta başlığı altında anlatacaklarıma.


anatina.jpg

20 Eylül 2018- Bersu Ekinci0

Kulağa güzel geliyor değil mi? Hepsi sağlık açısından birbirinden değerli besinler. Bir araya geldiklerinde bir lezzet kaynağına dönüşüp ruhsal durumunuzu da olumlu etkiliyorlar. Üstelik hem yiyecek tüketmenin keyfine varmanızı sağlıyor hem de kilo almayıp tam tersine metabolizmanızı hızlandırıp kilo vermenize de yardımcı oluyor. Hazırlanışını birazdan anlatacağım kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran kahvaltı, bütün bu özellikleri tek bir tabakta buluşturuyor. Üstelik yapımı öyle çok zahmetli de değil. Enerji verdiği için güne iyi bir başlangıç olacağını düşünerek kahvaltıya önerdim ama siz dilerseniz öğle ya da akşam yemeğinde de tüketebilirsiniz. İşte kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran kahvaltı için gerekli malzemeler ve hazırlanışı.


zeytinyağı.jpg

10 Ekim 2017- Bersu Ekinci0

Her yemekten önce aç karna  içilen ilaçlara son! Özellikle soğuk kış aylarında sık sık hastalanıyor ve ilaçlarla tedavi olmaya çalışıyoruz. Kullandığımız tüm ilaçlar kimyasal bir bileşenden oluşuyor ve biz fark etmesek de vücudumuzu yoruyoruz.

Peki size hastalıklardan korunmanın son derece basit ve doğal bir yöntemi olduğunu söylesek bunu dener miydiniz?


tereyağ.jpg

4 Ekim 2017- Bersu Ekinci0

İkinci Dünya Savaşı’nı takip eden yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, doktorlar bizlere yumurta, kırmızı et gibi besinlerin yanı sıra yağlardan da uzak durmamız gerektiğini söyledi. O dönemde eğer yağsız ya da az yağlı yiyeceklerle besleniyorsak sağlıklı seçimler yaptığımızı düşündük. Tüm dünyaya empoze edilen bu yanlış düşünce, yine bilimsel araştırmalar neticesinde çürütüldü ve nihayet yağlar sağlıklı bir beslenme biçiminin ayrılmaz bir ögesi haline geldi.


shutterstock_568202536-e1492429849329.jpg

17 Nisan 2017- Bersu Ekinci0

Rafine karbonhidratlar, rafine şeker, trans yağlar, işlenmiş gıda ve yağlar, stres, uykusuzluk, sigara ve alkollü içki kullanımı ve gereğinden fazla spor yapmak, vücudumuzda iltihaplanmaya yol açan ana nedenler. Ciddi sağlık sorunları yaşamak istemiyorsak sağlıklı beslenme ile işe başlayacağız. Önce beslenmenize özen göstereceksiniz, sonra da hayatınıza…