hormon arşivleri - BERSU EKİNCİ -

uyku-2.jpg

19 Mayıs 2021- Bersu Ekinci0

Haydi gelin bugün biraz uyuyalım! Kesinlikle şaka yapmıyorum… Gerçekten de uykudan söz ediyorum. Ama, zamanında, dinlendirici ve kaliteli bir uykudan. O zaman bu konuya biraz daha yakından bakalım. Sağlıklı uyku kilo verme konusunda etkili mi? Nasıl iyi uyunur? sorularının yanıtlarını inceleyelim. Çünkü ilk sorunun cevabı “kesinlikle evet.” Sağlıklı bir uyku, kilo verme konusunda son derece etkili. İkinci kısım için de size birazdan bazı ipuçları vereceğim zaten. O zaman daha fazla vakit yitirmeden hemen şu sağlıklı uyku kilo verme konusunda etkili mi? Nasıl iyi uyunur? sorularının yanıtlarına bakalım istiyorum. Haydi bakalım uykuya! Ama önce iyi bir uykunun sırlarını öğrenmeye.


pilatesz.jpg

5 Nisan 2021- Bersu Ekinci0

Bir sağlıklı yaşam eğitmeni ve holistik beslenme danışmanı olarak en sık karşılaştığım sorular arasında yer alıyor: Holistik beslenme ile kilo verilir mi? Holistik beslenme nasıl zayıflatır? Size hemen şöyle kısaca söyleyeyim ki: Evet, holistik beslenme zayıflatır, holistik beslenme ile kilo korumak mümkündür. Üstelik holistik beslenme herkes içindir. Yani yaş ve cinsiyet kısıtlaması olmadan, herkes sağlıklı kiloya ulaşıp bunu koruyabilir. Bu kısa girişin ardından ister misiniz bu konuya biraz daha yakından bakalım ve holistik beslenme ile kilo verilir mi? Holistik beslenme nasıl zayıflatır? sorularını bir mercek altına alalım.


coupmle.jpg

10 Mart 2021- Bersu Ekinci0

Hatırlar mısınız bilmem, bir süre önce “doyurulması gereken tek açlığın fizikse açlık olmadığını” söylemiştim. Bir bütünsel beslenme uzmanı olarak fiziksel  açlığı gidermenin yanı sıra ruhsal açlığı da gidermezsek, kilo verme ve kilo koruma konusunda başarının kolay olmadığını da eklemiştim. İşte ruhsal açlık konusunun önemli ayrıntılarından biri de cinsel sağlık ve mutluluk. Tükettiğimiz besinlerin, sağlığımızın her ayrıntısını etkilediği de bir gerçek. Gelin bugün sizinle biraz özel bir konuya cinselliğe değinelim ve cinsel açıdan mutlu olmak için tüketilmesi gereken yiyecekler konusuna bir bakalım. Çünkü beslenmenin bu konuda gerçekten büyük bir etkisi var. Size birazdan sayacağım bu yiyeceklerin hiçbiri öyle uzak ülkelerden gelen bulunması zor yiyecekler de değil. Kolayca bulunabilecek, üstelik genel sağlığa da olumlu etkisi olan yiyecekler.  O zaman gelin bir bakalım cinsel açıdan mutlu olmak için tüketilmesi gereken yiyecekler neler.


stres-1.jpg

22 Ocak 2021- Bersu Ekinci0

Hatırlıyorsunuz değil mi? Size sık sık kilo vermek için stresi kontrol altına almanız gerektiğini altını çizerek anlatıyorum. İlk bakışta pek ilgisi yok gibi görünüyor olsa da stres, zayıflamak isteyenlerin en büyük düşmanı, elbette genel sağlığın da. O yüzden bugün stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunu ele almak istedim bu yazımda. Çünkü bu gerçekten önemli bir konu. Stres kontrol edilmediğinde yeme bozukluğundan ruhsal sorunlara, cinsel hayatınızdan saç dökülmesine sayısız soruna yol açıyor. Gelin şimdi biraz daha yakından bakalım stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusuna.

Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme

Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme

Konumuza stresin tepeden tırnağa genel sağlığı nasıl etkilediğini anlatarak başlamak istiyorum. Kimi zaman stresin sağlığınız üzerindeki olumsuz etkilerini yaşayarak tecrübe ediyorsanız da belki de bu kadarını beklemiyorsunuzdur. Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda, stres sizi esir aldığında fiziksel ve ruhsal olarak nasıl yıkıcı sonuçlar yarattığına bir bakalım.

Uyku sorunları: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusuna hem kilo verme hem de genel sağlık için çok önemli bir ayrıntıyla başlayalım. Stres, uyku bozukluğuna neden olur. Bu da iki türlü gerçekleşir. Ya uykusuz kalırsınız ya da aşırı uyursunuz. Özellikle de uykusuzluğun, eğer kilo verme amacındaysanız buna nasıl sekte vurduğunu, kortizol hormununu yükseltip açlık krizlerine yol açtığını, kaybolan enerjinizi yerine koymak için dengesiz beslenmeye yönlendirdiğini bir kez daha hatırlatmak isterim.

Odaklanma güçlüğü: Stres, herhangi bir konuya odaklanmanızı da engeller. Strese teslim olduğunuz zaman bazen basit günlük işlerinizi bile yapamaz hale gelirsiniz. Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda altını çizmek istediklerimden biri de bu.

Panik ataklara neden olur: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda birçok insanın stresli zamanlarında yaşadığı ortak soruna sıra geldi. İnsana ölüyormuş hissi veren, kimi zaman kalp krizini taklit eden panik ataklar da yoğun stresin bir sonucu.

Göğüs ağrısı: Biraz önce size panik ataktan söz ederken “kalp krizini taklit eden” demiştim. İşte bu durumun bir başka benzeri de göğüs ağrısı. Yoğun stres altında olduğumuz bazı zamanlarda göğüs ağrısı hissetmek de mümkün. Bu da kişilere kalp krizi geçiriyor korkusu verip daha fazla strese yol açabilir.

Kas gerginliği: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusuna yine birçok kişinin benzer durumlarda karşılaştığı bir sorunla devam edelim. Stres hormonları, kasların gerilmesine neden olur. Bunun sonucu olarak da kaslarınız ağrımaya başlar, bazı durumlarda da spazmlar ortaya çıkabilir.

Mide sorunları: Belki kendiniz yaşadınız belki de çevrenizden tanıklık ettiniz. Birçok insan, stresli zamanlarda midesiyle ilgili sorunlar yaşar. Kimi zaman mide ağrısı, kimi zaman bulantı, hatta kimi zaman da asit artışı. Elbette bunlar bazen başka sağlık sorunlarının da belirtisi olabilir ama stres dönemlerinde birçok insanın yaşadığı sorunlar arasında.  Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusuna bu önemli maddeyi de ekleyelim.

Saç dökülmesi: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda değinmek istediğim konulardan biri de bu. Yoğun stres, bazı kişilerde saç dökülmesine de neden olabilir. Hatta bu stresin yoğunluğu arttıkça halk arasında “saçkıran” adı verilen ve saçın belli bir bölgesinin tamamen kaybıyla sonuçlanan soruna da yol açar.

Adrenal yorgunluk: Özellikle de uzun süren stresin yarattığı en önemli sorunlardan biri bu. Stres, vücudumuzdaki her organı, hatta her hücreyi olumsuz etkiler. En çok da adrenal bezler denilen böbrek üstü bezlerini. İşte bu durum da sizi aşırı halsiz ve bitkin düşürür. Canınızın hiçbir şey yapmak istememesinin, hatta bazen yataktan çıkmayı bile reddetmenin nedeni bu durum olabilir. Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda üzerinde durmak istediğim ayrıntılardan biri de işte bu.

Kalp ritminde artış: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda bir başka önemli ayrıntıya değinelim şimdi. Gerilimli zamanlarda, kalbinizin atım hızı da artar. Bu aslında bu tür durumlarda vücudun verdiği normal bir tepki. Ancak kontrol altına alınmadığında sağlığı da olumsuz etkiler.

Cinsel arzularda azalma: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda bir noktaya daha değinelim. Stres, yaşamın her alanını olduğu gibi cinselliği de olumsuz etkiler.

Stresi önleyen yiyecekler hangileri?

Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme

Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunu böyle toparlayalım. Elbette günlük hayatınızı etkilediğinde bu durumdan kurtulmak için yardım almak gerekir. Ama stresin doğru beslenme ile azaltılıp kontrol altına alınabileceğini biliyor musunuz? Çünkü sağlığın her alanında olduğu gibi stres konusunda da doğru beslenme, önemli bir kilometre taşı. Bu arada… Stresli zamanlarda yapılan en büyük hatayı tekrarlamamanızı yani şekerli yiyeceklere yönelmeden, doğru beslenerek bu durumdan en az zararla kurtulmanızı sağlayacak birtakım beslenme önerilerim olacak.

Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda şimdi sırada stresi azaltan ve kilo aldırmayan yiyecekler var. Gelin onlara da bir bakalım ve konuyu böylece toparlayalım.

Bitki çayları: Aslında bu en iyi bilinen “stressavarlardan” biri. Stresli zamanlarda çay ya da kahveye yönelmeden papatya çayı, nane çayı gibi seçenekler sizi bekliyor. Elbette bunları da ölçülü kullanmak koşuluyla.

Kabak çekirdeği: Genellikle birçok insanın yaptığı bir şey, sıkıldığında çekirdek tüketmek. Bunun bir noktaya kadar rahatlatıcı etkisi olduğu da kesin. Neden biliyor musunuz? Kabak çekirdeği magnezyum içerir. Magnezyum da kortizol hormonunun fazla miktarda salgılanmasını engeller. Günde bir avuç tüketeceğiniz kabak çekirdeği, sağlıklı yağlar dahil birçok minerali almanızı sağlar.

Narenciye ürünleri: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusuna içinde bulunduğumuz kış aylarında zaten bol tüketilen bu ürünlerle devam edelim. Bu meyveler, kilo verme için etkili olan C vitaminin yanı sıra glutatyon da içerir. Glutatyon, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu serbest radikallerden korur. Stresli olduğunuzda bağışıklık sisteminiz düşer ve bu da daha fazla strese neden olur. İşte bu yüzden sadece kilo vermek için değil aynı zamanda sağlıklı kalmak ve stresten uzak durmak için de bağışıklık sisteminizi sağlam tutmalısınız.

Yaban mersini, çilek, ahududu, böğürtlen: Gelelim, stres konusunda etkili bir başka meyve grubuna. Şeker oranı düşük ve yağ yakma konusunda etkili olan bu meyveler, aynı zamanda stresi azaltan antioksidanlar da içerir.

Sağlıklı yağ kaynağı balıklar: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme inceliklerini anlatırken sıra Omega 3 yağ asitlerine geldi. Bilimsel araştırmalara göre bu sağlıklı yağ asitleri stres hormonlarını azaltıp depresyon tedavisine de yardımcı oluyor.

Yulaf ezmesi: Kilo vermek ve tokluk hissi için önemli olan bu yiyeceğin bir başka özelliği daha var: Mutluluk hormonu denilen serotonin salgılanmasına yardımcı oluyor.

Kakao: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda kakaoyu da anlatmadan geçmeyelim. Mutluluk hissi veren dopamin ve serotonin salgılanmasına yardımcı olur.


anayedek.jpg

2 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için önemli bir konuyu bir kez daha masaya yatıralım istedim bu kez. Ne mi bu konu? Kilo vermek için yardımcı olan iştah kesen yiyecekler elbette. Özellikle de zayıflamak isteyen birçok kişinin en büyük sorunlarından biri açlık atakları. Bunları denetim altına almak ilk bakışta zor görünebilir. Ama eğer doğru seçenekleri bilir ve tercihleri onların arasından yaparsanız inanın bana zayıflamak için önünüzdeki en büyük engeli ortadan kaldırmış olursunuz. Haydi gelin bir bakalım kilo vermek için yardımcı olan iştah kesen yiyecekler hangileri.


obez.jpg

6 Ağustos 2018- Bersu Ekinci0

Olmuyor değil mi? Bütün uğraşlarınıza rağmen fazla kilolarınız gitmiyor. Ya da yaşam tarzınız ve beslenme düzeniniz hiç değişmediği halde tartıya çıktığınızda rakam giderek yükseliyor. Peki bunun nedeni ne olabilir? Belki de ilk anda aklınıza gelmeyen önemli bir ayrıntı. Sorununuz hormon düzensizliği olabilir. Şimdi hormon düzensizliği kilo aldırır mı diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Evet,  bazen kilo aldırır, bazen de kilo vermeyi engeller. Gelin bir bakalım hormon düzensizliği kilo aldırır mı ve bununla mücadele etmek için doktorumuzdan randevu almak dışında neler yapabiliriz.