kakao arşivleri - BERSU EKİNCİ -

tatli.jpg

24 Şubat 2021- Bersu Ekinci0

Biliyorum… Birçok kişi kilo vermek istediği zaman ya da kilo korumak amacındaysa hayatından ilk çıkardığı yiyecek tatlılar olur. Peki bunu yapmak gerçekten de gerekli mi? Gerçekten de tatlı yemek şişmanlatır mı? Kilo aldırmayan tatlı var mı? Eğer kafanızın içinden bu sorular geçiyorsa içinizi rahatlatacak bir sır vereceğim size. Bütün tatlılar kilo aldırmaz! Kilo vermek için de tatlıyı tamamen hayatınızdan çıkarmak zorunda değilsiniz. Önemli olan doğru tercihleri yapabilmek. O zaman gelin bir bakalım tatlı yemek şişmanlatır mı? Kilo aldırmayan tatlı var mı?


anna.jpg

25 Ocak 2021- Bersu Ekinci0

Gözleriniz açıldı değil mi? Hem kilo vermek, zayıflamak diyoruz hem de aynı cümlenin içinde “çikolata” kelimesini kullanıyoruz! Neden olmasın? Kilo aldırmayan lezzetli ve sağlıklı çikolata topları yapımı nasıl oluyor birazdan anlatacağım ve içine konulan sağlıklı malzemelerin, o “birazcık eritilmiş” çikolatayı nasıl dengelediğini göreceksiniz. Sonuçta kilo vermek demek, damak zevkinden, ağız tadından tamamen uzaklaşmak değil. Haydi gelin bakalım kilo aldırmayan lezzetli ve sağlıklı çikolata topları yapımı konusuna.


stres-1.jpg

22 Ocak 2021- Bersu Ekinci0

Hatırlıyorsunuz değil mi? Size sık sık kilo vermek için stresi kontrol altına almanız gerektiğini altını çizerek anlatıyorum. İlk bakışta pek ilgisi yok gibi görünüyor olsa da stres, zayıflamak isteyenlerin en büyük düşmanı, elbette genel sağlığın da. O yüzden bugün stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunu ele almak istedim bu yazımda. Çünkü bu gerçekten önemli bir konu. Stres kontrol edilmediğinde yeme bozukluğundan ruhsal sorunlara, cinsel hayatınızdan saç dökülmesine sayısız soruna yol açıyor. Gelin şimdi biraz daha yakından bakalım stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusuna.

Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme

Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme

Konumuza stresin tepeden tırnağa genel sağlığı nasıl etkilediğini anlatarak başlamak istiyorum. Kimi zaman stresin sağlığınız üzerindeki olumsuz etkilerini yaşayarak tecrübe ediyorsanız da belki de bu kadarını beklemiyorsunuzdur. Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda, stres sizi esir aldığında fiziksel ve ruhsal olarak nasıl yıkıcı sonuçlar yarattığına bir bakalım.

Uyku sorunları: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusuna hem kilo verme hem de genel sağlık için çok önemli bir ayrıntıyla başlayalım. Stres, uyku bozukluğuna neden olur. Bu da iki türlü gerçekleşir. Ya uykusuz kalırsınız ya da aşırı uyursunuz. Özellikle de uykusuzluğun, eğer kilo verme amacındaysanız buna nasıl sekte vurduğunu, kortizol hormununu yükseltip açlık krizlerine yol açtığını, kaybolan enerjinizi yerine koymak için dengesiz beslenmeye yönlendirdiğini bir kez daha hatırlatmak isterim.

Odaklanma güçlüğü: Stres, herhangi bir konuya odaklanmanızı da engeller. Strese teslim olduğunuz zaman bazen basit günlük işlerinizi bile yapamaz hale gelirsiniz. Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda altını çizmek istediklerimden biri de bu.

Panik ataklara neden olur: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda birçok insanın stresli zamanlarında yaşadığı ortak soruna sıra geldi. İnsana ölüyormuş hissi veren, kimi zaman kalp krizini taklit eden panik ataklar da yoğun stresin bir sonucu.

Göğüs ağrısı: Biraz önce size panik ataktan söz ederken “kalp krizini taklit eden” demiştim. İşte bu durumun bir başka benzeri de göğüs ağrısı. Yoğun stres altında olduğumuz bazı zamanlarda göğüs ağrısı hissetmek de mümkün. Bu da kişilere kalp krizi geçiriyor korkusu verip daha fazla strese yol açabilir.

Kas gerginliği: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusuna yine birçok kişinin benzer durumlarda karşılaştığı bir sorunla devam edelim. Stres hormonları, kasların gerilmesine neden olur. Bunun sonucu olarak da kaslarınız ağrımaya başlar, bazı durumlarda da spazmlar ortaya çıkabilir.

Mide sorunları: Belki kendiniz yaşadınız belki de çevrenizden tanıklık ettiniz. Birçok insan, stresli zamanlarda midesiyle ilgili sorunlar yaşar. Kimi zaman mide ağrısı, kimi zaman bulantı, hatta kimi zaman da asit artışı. Elbette bunlar bazen başka sağlık sorunlarının da belirtisi olabilir ama stres dönemlerinde birçok insanın yaşadığı sorunlar arasında.  Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusuna bu önemli maddeyi de ekleyelim.

Saç dökülmesi: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda değinmek istediğim konulardan biri de bu. Yoğun stres, bazı kişilerde saç dökülmesine de neden olabilir. Hatta bu stresin yoğunluğu arttıkça halk arasında “saçkıran” adı verilen ve saçın belli bir bölgesinin tamamen kaybıyla sonuçlanan soruna da yol açar.

Adrenal yorgunluk: Özellikle de uzun süren stresin yarattığı en önemli sorunlardan biri bu. Stres, vücudumuzdaki her organı, hatta her hücreyi olumsuz etkiler. En çok da adrenal bezler denilen böbrek üstü bezlerini. İşte bu durum da sizi aşırı halsiz ve bitkin düşürür. Canınızın hiçbir şey yapmak istememesinin, hatta bazen yataktan çıkmayı bile reddetmenin nedeni bu durum olabilir. Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda üzerinde durmak istediğim ayrıntılardan biri de işte bu.

Kalp ritminde artış: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda bir başka önemli ayrıntıya değinelim şimdi. Gerilimli zamanlarda, kalbinizin atım hızı da artar. Bu aslında bu tür durumlarda vücudun verdiği normal bir tepki. Ancak kontrol altına alınmadığında sağlığı da olumsuz etkiler.

Cinsel arzularda azalma: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda bir noktaya daha değinelim. Stres, yaşamın her alanını olduğu gibi cinselliği de olumsuz etkiler.

Stresi önleyen yiyecekler hangileri?

Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme

Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunu böyle toparlayalım. Elbette günlük hayatınızı etkilediğinde bu durumdan kurtulmak için yardım almak gerekir. Ama stresin doğru beslenme ile azaltılıp kontrol altına alınabileceğini biliyor musunuz? Çünkü sağlığın her alanında olduğu gibi stres konusunda da doğru beslenme, önemli bir kilometre taşı. Bu arada… Stresli zamanlarda yapılan en büyük hatayı tekrarlamamanızı yani şekerli yiyeceklere yönelmeden, doğru beslenerek bu durumdan en az zararla kurtulmanızı sağlayacak birtakım beslenme önerilerim olacak.

Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda şimdi sırada stresi azaltan ve kilo aldırmayan yiyecekler var. Gelin onlara da bir bakalım ve konuyu böylece toparlayalım.

Bitki çayları: Aslında bu en iyi bilinen “stressavarlardan” biri. Stresli zamanlarda çay ya da kahveye yönelmeden papatya çayı, nane çayı gibi seçenekler sizi bekliyor. Elbette bunları da ölçülü kullanmak koşuluyla.

Kabak çekirdeği: Genellikle birçok insanın yaptığı bir şey, sıkıldığında çekirdek tüketmek. Bunun bir noktaya kadar rahatlatıcı etkisi olduğu da kesin. Neden biliyor musunuz? Kabak çekirdeği magnezyum içerir. Magnezyum da kortizol hormonunun fazla miktarda salgılanmasını engeller. Günde bir avuç tüketeceğiniz kabak çekirdeği, sağlıklı yağlar dahil birçok minerali almanızı sağlar.

Narenciye ürünleri: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusuna içinde bulunduğumuz kış aylarında zaten bol tüketilen bu ürünlerle devam edelim. Bu meyveler, kilo verme için etkili olan C vitaminin yanı sıra glutatyon da içerir. Glutatyon, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu serbest radikallerden korur. Stresli olduğunuzda bağışıklık sisteminiz düşer ve bu da daha fazla strese neden olur. İşte bu yüzden sadece kilo vermek için değil aynı zamanda sağlıklı kalmak ve stresten uzak durmak için de bağışıklık sisteminizi sağlam tutmalısınız.

Yaban mersini, çilek, ahududu, böğürtlen: Gelelim, stres konusunda etkili bir başka meyve grubuna. Şeker oranı düşük ve yağ yakma konusunda etkili olan bu meyveler, aynı zamanda stresi azaltan antioksidanlar da içerir.

Sağlıklı yağ kaynağı balıklar: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme inceliklerini anlatırken sıra Omega 3 yağ asitlerine geldi. Bilimsel araştırmalara göre bu sağlıklı yağ asitleri stres hormonlarını azaltıp depresyon tedavisine de yardımcı oluyor.

Yulaf ezmesi: Kilo vermek ve tokluk hissi için önemli olan bu yiyeceğin bir başka özelliği daha var: Mutluluk hormonu denilen serotonin salgılanmasına yardımcı oluyor.

Kakao: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda kakaoyu da anlatmadan geçmeyelim. Mutluluk hissi veren dopamin ve serotonin salgılanmasına yardımcı olur.


eskiana.jpg

13 Kasım 2020- Bersu Ekinci0

Ne güzel geliyor kulağa, değil mi? Zayıflamaya yardımcı, tok tutan kakaolu puding tarifi… Öyle ya pek çok kişi “kilo verme” lafını duyunca, yanlış bir önyargıyla hep lezzetsiz yiyecekler tüketeceğini düşünür. Dedim ya bu gerçekten de yanlış bir önyargı. Kimse kilo vermek ya da kilosunu korumak için damak zevkinden mahrum kalmak zorunda değil. İşte zayıflamaya yardımcı, tok tutan kakaolu puding tarifi de bunun bir kanıtı. Burada önemli olan ayrıntı, sağlıklı ve doğru malzeme seçmeyi bilmek. O zaman ne duruyoruz hemen başlayalım, hafta sonumuzu neşelendirecek bu sağlıklı pudingin yapımına.


dodurkma.jpg

14 Ağustos 2020- Bersu Ekinci0

Hem biraz içinizi ferahlatmak hem de tatlı ihtiyacınızı karşılamak için dondurma mı yiyorsunuz? Peki o dondurmayı siz mi yaptınız, yoksa hazır olarak satın mı aldınız? Eğer cevabınız ikinci şıksa lütfen o kaşığı masaya bırakın. Yemeden önce, o birkaç dakikalık keyfin sonucunda vücudunuza ne kadar şeker ve diğer katkı maddeleri yükleyeceğinizi, kilo koruma ya da kilo verme yolunda önünüze ne kadar büyük engeller koyacağınızı bir düşünün. Onun yerine biraz sabırla hazırlayacağınız ve kilo alma korkusu olmadan gönül rahatlığıyla tüketeceğiniz kilo aldırmayan ev yapımı kakaolu dondurma tarifi vereceğim size. Tek yapmanız gereken, mutfakta biraz vakit geçirmek ve dondurmanızı tüketene kadar biraz sabır göstermek. Unutmayın, ne kadar sabırlı olursanız, sonunda alacağınız mükafat da o kadar büyük olur. Sözü çok uzattım, değil mi? O zaman hemen geçelim kilo aldırmayan ev yapımı kakaolu dondurma yapımına.


dondurma1.jpg

17 Haziran 2020- Bersu Ekinci0

Dondurma tüketmek hem zevkli hem de dikkatli olunması gereken bir durum. Özellikle de kilo vermek ya da kilo almamak isteyenler için. Öyle ya… Bir yanda tam da yazın sıcak günlerinde hem serinleten hem de keyif veren lezzet, diğer yanda da şeker başta olmak üzere içerdiği katkı maddeleri. Size daha önce de dondurmanın böyle olması gerekmediğini belirten tarifler vermiştim. İşte o tarifleri yazdığınız defteri alın gelin, çünkü bu kez de kilo vermek isteyenler için sağlıklı bir lezzet: Türk kahveli dondurma yapılışını anlatacağım. Bu asla ve asla işlenmiş şeker içermeyen, hatta hiçbir zararlı katkı maddesi barındırmayan bir tarif. Bence hemen geçelim kilo vermek isteyenler için sağlıklı bir lezzet: Türk kahveli dondurma yapımına.


kokoa.jpg

11 Eylül 2019- Bersu Ekinci0

Kilo vermek, fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin en çok zorlandığı konulardan biri de şekerden uzak durmak. Sadece kilo vermek için değil sağlığımızı korumak için de şekerden uzak duracağız. Tamam ama canımız tatlı bir şeyler çektiğinde ne yapacağız? Birkaç seçenek var elbette. Ben de bugün sizinle tatlı yerine tüketebileceğiniz kan şekerini dengeleyen smoothie tarifi paylaşmaya karar verdim. İçerdiği malzemeler sayesinde hem metabolizmanızı hızlandıracak hem de kilo kontrolünü bozmayacak. Üstelik son derece lezzetli.  O zaman gelin bakalım tatlı yerine tüketebileceğiniz kan şekerini dengeleyen smoothie nasıl hazırlanır.


anaaa.jpg

15 Mart 2019- Bersu Ekinci0

Hatırlarsınız size bir süre önce kakaonun sağlık faydalarını ve zayıflamaya etkisini anlatmıştım. Bu kez küçük bir sürpriz hazırladım sizin için. Yağ yaktıran zayıflamaya yardımcı kakao smoothie tarifi vereceğim. Öyle ya, madem ham kakaonun kan şekerini düzenlemekten bağışıklık sistemini güçlendirmeye bir çok faydası var, neden lezzetli ve sağlıklı bir smoothie hazırlarken de kullanmayalım ki! Haydi gelin önce yağ yaktıran zayıflamaya yardımcı kakao smoothie nasıl yapılır onu anlatayım, hem de ham kakaonun sağlık faydalarını bir daha hatırlatayım.


oneee.jpg

8 Ekim 2018- Bersu Ekinci0

İnsan her zaman kendine hakim olamayabiliyor elbette. Tam da kilo vermeye çalışırken, her şey çok iyi giderken bir anda tatlı krizine girebiliyor. Canı şeker, çikolata gibi kilo vermeye de korumaya da olumsuz etki eden yiyecekler çekebiliyor. Ama kimse bu isteğe teslim olmak zorunda değil. Tatlı yerine tüketebileceğiniz 6 besin hakkında ipuçları vermek istiyorum bugün size. Hiç beklemediğiniz bir anda aklınıza düşüveren şeker ya da çikolatadan uzak kalmanıza yardımcı olacak hepsi. Sözü çok da fazla uzatmadan hemen anlatayım tatlı yerine tüketebileceğiniz 6 besin hangileri…


ESY-004415252-1.jpg

25 Ocak 2018- Bersu Ekinci0

Bundan 4 bin yıl önce yeryüzünde yaşayan insanoğlu o kadar da yanılmış olamaz. Yani kakaoyu çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanması boşuna değil. İnsanlık tarihinde ilk kez Mayalar tarafından kullanıldığı söylenen kakao, gerçekten de bir sağlık kaynağı. Gelin biraz daha yakından bakalım, kakaonun faydaları nelerdir. Latince adıyla Theobromo Cacao yani Tanrıların gıdası kakao, bedenimize nasıl akla hayale gelmedik faydalar sağlıyor.  İşte kakaonun sağlığa 8 faydası.