kilo alma arşivleri - BERSU EKİNCİ -

anna.jpg

2 Haziran 2021- Bersu Ekinci0

Belki sizin de başınıza gelmiştir. Yiyip içtiklerinize, öğün saatlerine çok dikkat ettiğiniz halde bir türlü fazla kilolardan kurtulamamışsınızdır. Ya da belki de şu anda bu sorunla karşı karşıyasınız. Bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Yani neden sağlıklı ve doğru beslendiğiniz halde bir türlü zayıflamayı başaramıyorsunuz? Gelin bugün bu konudaki önemli soruya ve yanıtlarına biraz yakından bakalım. Neden kilo veremiyorum? Zayıflamayı engelleyen nedenler neler biraz inceleyelim. Çünkü, kilo vermek için sadece yiyip içtiklerinize odaklanmak yetmez. Bu konuda hedefi tutturmanızı etkileyen çok farklı ayrıntılar da var. O zaman geçelim hemen neden kilo veremiyorum? Zayıflamayı engelleyen nedenler konusuna.


des.jpg

21 Nisan 2021- Bersu Ekinci0

Kilo vermek ve incecik görünmek daha da önemlisi sağlıklı olmak istiyorsunuz. Üstelik bu durum kalıcı olsun istiyorsunuz. Kulağa ne kadar güzel geliyor değil mi? Ama bir yandan da bunun bazı insanlara “rüya” ya da “gerçekleşmesi mümkün olmayan bir hayal” gibi geldiğinin de farkındayım. Oysa gerçek bunun tam tersi, yani bunu yapabilirsiniz. Yeter ki bazı önemli konularda hayata düşmeyin. Gelin bugün size kilo verme (zayıflama) sırasında en çok yapılan hatalar neler biraz bundan söz edeyim. Bunların düzeltilip yerine daha sağlıklı alışkanlıkların konulması da hiç zor değil üstelik. Yeter ki ne yaparsak kilo vermek için bize engel olur, tam tersine ne yaparsak hem zayıflar hem de sağlıklı kiloda kalırız ona bir bakalım. İşte kilo verme (zayıflama) sırasında en çok yapılan hatalar.


pilatesz.jpg

5 Nisan 2021- Bersu Ekinci0

Bir sağlıklı yaşam eğitmeni ve holistik beslenme danışmanı olarak en sık karşılaştığım sorular arasında yer alıyor: Holistik beslenme ile kilo verilir mi? Holistik beslenme nasıl zayıflatır? Size hemen şöyle kısaca söyleyeyim ki: Evet, holistik beslenme zayıflatır, holistik beslenme ile kilo korumak mümkündür. Üstelik holistik beslenme herkes içindir. Yani yaş ve cinsiyet kısıtlaması olmadan, herkes sağlıklı kiloya ulaşıp bunu koruyabilir. Bu kısa girişin ardından ister misiniz bu konuya biraz daha yakından bakalım ve holistik beslenme ile kilo verilir mi? Holistik beslenme nasıl zayıflatır? sorularını bir mercek altına alalım.


kurabiye.jpg

29 Ocak 2021- Bersu Ekinci0

Bu haftaya kilo aldırmayan aynı zamanda lezzetli bir tatlı tarifi ile başlamıştık. İstedim ki tatlı başladığımız bu haftayı yine tatlı bir şekilde bitirelim. Gelin size hafta sonu da rahatça tüketebileceğiniz stres ile savaşan, bağışıklık güçlendiren, antioksidan tatlı tarifi vereyim bu kez. Üstelik bu sağlıklı tatlının içine konulan malzemelerin; mutlu hissettirmekten bağışıklık sistemini güçlendirmeye hatta vücudu toksinlerden temizlemeye kadar uzanan geniş bir yelpazede sağlık faydaları da var. Şimdi hemen geçelim stres ile savaşan, bağışıklık güçlendiren, antioksidan tatlı tarifine.


anasayfa.jpg

11 Ocak 2021- Bersu Ekinci0

Kilo verme konusunda işin en zor kısmı neresi biliyor musunuz? Hayır, sandığınız gibi fazla kiloların birer birer gitmesi değil. Tam tersine… Kilo verdikten sonra bunu korumak. Siz de çevrenizde görmüşsünüzdür birçok kişi, disiplin içinde ve gayret göstererek zayıflama konusunda hedefine ulaşır. Peki sonra? Bunların bazıları sağlıklı beslenme alışkanlıklarını sürdürmedikleri için verilen kiloların bir bölümünü hatta belki de daha fazlasını geri alırlar. Yani kilo verme bitince eski yeme alışkanlıklarınıza dönmemek gerekir. Ana öğünler bir yana “bir şey olmaz” diye tüketilen atıştırmalıklar da bunun sebebi olabilir. O zaman kilo korumak için etkili olan sağlıklı atıştırmalıklar neler bunlara bir bakmak isterim. Çünkü kilo vermek kadar kilo korumak da önemli bir süreç. Ve elbette bunu hayat boyu sürecek sağlıklı bir alışkanlık haline getirmek. İşte Kilo korumak için etkili olan sağlıklı atıştırmalıklar.


hapi.jpg

8 Ocak 2021- Bersu Ekinci0

Fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsunuz ama, bir yandan da yeterince motivasyonunuz olmadığını düşünüyorsunuz. Hep bir şeyler harekete geçmenizi engelliyor.  Belki başarısızlık korkusu, belki de sevdiğiniz yiyeceklerden mahrum kalma endişesi. Kilo vermek, zayıflamak hayatınızı böyle değiştirir derken sizi biraz da motive etmek istiyorum. Çünkü fazla kilolardan kurtulup zayıflama hedefine ulaştığınız zaman sadece dış görüntünüz değişmeyecek, başka yenilikler de girecek hayatınıza. O zaman hemen başlayalım kilo vermek, zayıflamak hayatınızı böyle değiştirir konusuna.


22.jpg

16 Aralık 2020- Bersu Ekinci0

Belki siz de dünya üzerindeki milyonlara kişi gibi koronavirüs pandemisi nedeniyle evinizden çalışıyorsunuz. Bu, daha az hareket, daha fazla masa başında oturmak ve atıştıracak daha fazla zaman bulmak anlamına geliyor. Peki ama evden çalışırken kilo almak bir kader mi? Elbette değil. Bazı ince dengeleri tutturursanız, bu durumda da kilo koruyabilir hatta kilo verebilirsiniz de. Gelin o zaman bugün size evden çalışırken kilo almamak için yapılması gerekenler konusunda bildiklerimi anlatayım. Eğer evden çalışmaya başladıktan sonra tartıya çıktığınızda birkaç rakam fazla görüyorsanız nedenlerini bilmeniz ve önlem almanız açısından önemli çünkü. İşte evden çalışırken kilo almamak için yapılması gerekenler.


fasteksi.jpg

23 Kasım 2020- Bersu Ekinci0

Yoksa siz de bir türlü fast food’dan vazgeçemeyenlerden misiniz? Her ne kadar kilo vermek ya da formda kalmak istiyor olsanız da sık sık bu yiyeceklerin “zararlı cazibesi”ne kapılıyor musunuz? Özellikle evlerde daha fazla vakit geçirmek zorunda kaldığımız şu günlerde çevremden de sık sık duyuyorum bu tür yiyecek tüketiminin arttığını. Oysa iyice belleseniz fast food yiyecek tüketmenin sağlık ve kilo üzerindeki zararları konusundaki ayrıntıları, değil yemek, aklınızdan bile geçirmezsiniz. Sadece kilo almak konusunda değil genel sağlık konusunda da hem uzun hem kısa vadede onarılmaz hasarlar yaratıyor bu tür yiyecekler. Akılcı beslenenlerin bu tür yiyeceklerden uzak durduğundan eminim aslında. Ama ben yine de “ne olacak canım birkaç kez yesem?” diye düşünenlere bir kez daha hatırlatmak isterim fast food yiyecek tüketmenin sağlık ve kilo üzerindeki zararları neler.


eskiana-1.jpg

28 Ekim 2020- Bersu Ekinci0

Kilo vermek, zayıflamak ya da kilo korumak isteyen birçok kişinin yapması gereken, sağlıklı beslenme ile birlikte egzersiz. Koşu, yürüyüş, yüzme, esneme ve sıkılaşma egzersizleri, yoga ya da pilates. Hangisi size uygunsa. Ama bazı durumlarda zayıflamak için yapılan egzersiz kilo aldırır mı? sorusunun yanıtı da ne yazık ki “evet” oluyor. Bazı durumlarda kilo vermek için egzersiz yapan birçok kişi bunun tam tersine kilo alıyor.  Gelin bir bakalım neden zayıflamak için yapılan egzersiz kilo aldırır mı? sorusuna “Bazen evet” diye yanıt verdiğimize.


eski3-1.jpg

16 Ekim 2020- Bersu Ekinci0

Size ve bütün danışanlarıma sık sık ambalajlı meyve sularından özellikle de kutulanmış asitli içeceklerden uzak durmanızı hatırlatıyorum. Bence şimdi bu konu üzerine biraz daha eğilmenin zamanı geldi. Bugün size asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusunda bazı önemli bilgiler vereceğim. Çünkü biliyorum ki özellikle de kutulanmış asitli içeceklere kelimenin tam anlamıyla “bağımlı” olanlar var, özellikle de genç kuşakta. Oysa zararları öyle büyük ki! Kilo aldırması belki de bunlar arasında çözümü en kolayı. Haydi gelin bir bakalım asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusuna biraz yakından bakalım.

Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları

Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları

Asitli içecekler kilo aldırır: Şimdi asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusuna hemen bu ayrıntıyla başlamak istiyorum. İşte bu kadar net! Çünkü bu tür içecekler kesinlikle kilo almaya yol açar. Üstelik de sağlığınıza başka zararlar da vererek yapar bunu. Nasıl olduğunu şöyle kısaca anlatayım. Bu tür içecekler aşırı miktarda şeker içerir. En basit anlatımıyla bu da kan şekeri dengenizi kolay kolay düzelmemek üzere bozar. Bu tür içecekleri tükettikten kısa süre sonra kendinizi aç hisseder ve gereğinden fazla yiyecek tüketirsiniz. Hem bu yiyecekler hem de asitli içeceğin barındırdığı şeker de kilo almanıza yol açar.

Karaciğerde yağlanmaya sebep olur: Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusuna bu ayrıntıyla devam edelim. Bu tür içecekler fruktoz içerir. Bunun aşırısı da direkt karaciğerinizde yağ birikmesine neden olur. Lütfen unutmayın, karaciğer yağlanması önemli bir sağlık sorunudur.

Kemiklere ve dişlere zarar verir: Asitli içeceklerin önemli zararlarından biri de bu işte. Kemiklerin yumuşayıp erimesine nede olan hormonların fazla salgılanmasına yol açar.  Belli bir yaşta kadınların en büyük sorunu olan kemik erimesi, erken yaşta ortaya çıkar. Bunlara ek olarak dişlerinize büyük zarar verir. Asit, diş minesini bozar ve çürüklere yol açar. İşte asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.

Diyabet riskini artırır: Buraya kadar hala gözünüz korkmadıysa dahası da var. Haydi devam edelim asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusuna. Diyabetin en önemli sebeplerinden biri zararlı karbonhidrat tüketimidir. Yani bu asitli içeceklerin bol bol içerdiği şey. Bu tür içecekleri tüketmek diyabeti tetikler.

Cildiniz bile bozulur

Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları

Metabolizmayı yavaşlatır:  Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusunda kiloyla ilgili bir başka önemli ayrıntı daha var. Bu tür içecekler tüketmeyi ısrarla sürdürürseniz kilo vermek hayal olur. Çünkü içerdikleri zararlı maddeler yüzünden metabolizmanız yavaşlar ve gün gelir yağ yakmamaya başlar.

Vitamin eksikliğine yol açar: Bu tür içeceklerde bulunan asit ve kafein bir araya geldiğinde vücuttaki vitaminleri parçalar. Tüketimin sürdürülmesi durumunda da vücutta vitamin eksikliği başlar.

Sindirim sistemine zarar verir: Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusunda değinmek istediğim ayrıntılardan biri de bu. Asitli içecekler midedeki PH dengesini bozar. Bu da uzun vadede bütün sindirim sistemini olumsuz ekiler. Ülser, gastrit, hatta mide delinmesi gibi sorunlara zemin hazırlar.

Cildinize zarar verir: Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusunu bu ayrıntıyla toparlayalım. Bu tür içecekler cildinize tıpkı tütün ürünleri kullanmak gibi zarar verir. Aknelere ve erken yaşta cilt kırışıklıklarına neden olur.

Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusunda söylemek istediklerim şimdilik bu kadar.

Bence eğer bugüne kadar bu tür içecekleri tüketiyorsanız artık bir yana bırakın, onun erine en sağlıklı içecek olan suya yönelin.