kinoa arşivleri - BERSU EKİNCİ -

beluifat.jpg

8 Şubat 2021- Bersu Ekinci0

Bu aralar biraz fazla evde oturuyoruz, değil mi? Tam aksini istiyor olsak da hareket etmek için fazla olanak yok. Bunun sonucu olarak aynaya bakınca göbeğinizin büyüdüğünü mü fark ettiniz siz de? Bir bütünsel beslenme danışmanı ve sağlıklı yaşam eğitmeni olarak çevremden en çok duyduğum yakınma bu. Madem öyle bugünü bir hatırlatmaya ayırmak isterim. Göbek yağlarını eritmek ve düz bir karın için yenilecek yiyecekler konusunu bir daha gözden geçirelim, ne dersiniz? Tabii ki sağlıklı ve temiz beslenme “elde bir” ama göbek yağlarını eritme konusunda yardımcı olan yiyecekler konusunu da hatırlatmakta fayda var. O zaman gelin bir bakalım göbek yağlarını eritmek ve düz bir karın için yenilecek yiyecekler hangileri.


anna.jpg

30 Kasım 2020- Bersu Ekinci0

Siz de yolun başındasınız belki… Kilo vermek, fazla kilolardan kurtulup zayıflamak için bir yola çıktınız. Ama belki de bu yol ayrımında kafanız biraz karışık. En çok hangi yiyeceklerden yardım alabileceğinizi merak ediyorsunuz. Kilo vermek için çıktığınız yolculuğun bu en kafa karıştıran ve doğru adım atılması gereken kavşağında, zayıflamak için yenilmesi gereken en çok kilo verdiren yiyecekler konusunda yararlı olacağını düşündüğüm bir listem var. Tabii ki kilo vermek ve bir yandan da sağlıklı kalmak için dengeli beslenmek gerek. Ve tabii ki doğru seçilmiş her besine vücudun ihtiyacı var. Ama işte yağ yakmak, metabolizma hızlandırmak ve zayıflamak için bazılarının etkisi daha fazla. Dilerseniz gelin bakalım zayıflamak için yenilmesi gereken en çok kilo verdiren yiyecekler hangileri ve neden onlar diğerlerinden daha etkili.


eskiii.jpg

18 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Son dönemde sağlıklı beslenme trendleri arasında kinoanın giderek yükselen bir yeri var. Öyle ki daha birkaç yıl önce çok fazla bilinmeyen kinoa, artık “ana akım” beslenme trendleri arasında ilk sırada. Gelin o zaman bir bakalım kinoa yemek zayıflatır mı? Kinoa yemenin altı sağlık faydası nedir? Peki neden kinoayı sofralarımıza daha çok konuk edelim? Şöyle kısaca yanıtlayayım: Neden olmasın ki! Önce sağlık faydalarını ve kilo vermeye etkisini bir görün sonra karar verin. Neyse sözü çok uzattım, artık kinoa yemek zayıflatır mı? Kinoa yemenin altı sağlık faydası konusuna bir an önce başlayalım.


soup-2268278_1920-1.jpg

28 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Şu son günlerde dünya genelinde yaşananlar bağışıklık sistemine biraz daha yoğunlaşmayı gerektiriyor diye düşünüyorum. Hem yılın bu dönemlerinde sık görülen grip ve soğuk algınlığı hem de hiç beklenmedik bir anda ortaya çıkıp dünyayı kasıp kavuran yeni hastalık nedeniyle. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için atılacak en önemli adımlardan biri de beslenme. Bu yüzden bu konuya katkıda bulunmak için bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan çorba tarifi vereceğim. Elbette sadece bu çorbayı içerek hastalıklardan kurtulmak mümkün değil fakat güçlü bir bağışıklık sistemi için etkin bir yardımcı. O zaman gelin bir bakalım bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan çorba nasıl yapılır.


CORBA1.jpg

30 Ekim 2019- Bersu Ekinci0

Malum önümüz kış… Hava usul usul soğumaya başladı bile. Yani içimizi ısıtacak çorbalar hazırlamanın zamanı geliyor. Aslına bakılırsa sağlıklı malzemelerle hazırlanan bir çorba sizi uzun süre tok tuttuğu ve gerekli vitamin ve mineralleri sağladığı için kilo verme ya da kilo koruma konusunda son derece faydalı. Bugün bir değişiklik yapalım ve metabolizma hızlandıran, tok tutan kinoalı sebze çorbası pişirelim. Artık bildiğiniz gibi kinoa, iyi bir protein kaynağı ve birazdan sayacağım bir sürü faydası var. Hem bana sorarsanız sofralara farklı ve sağlıklı lezzetler katmaktan da bir zarar gelmez. O zaman bir bakalım metabolizma hızlandıran, tok tutan kinoalı sebze çorbası nasıl hazırlanır.


WE107300-1.jpg

23 Kasım 2018- Bersu Ekinci0

Evet… Şimdi hem kilo vermek ve kilo korumak hem de sağlıklı olmak için ne tür besinler tüketmemiz gerektiğine bir bakalım istiyorum. Sağlıklı kiloda kalmak, hastalıklardan korunmak yani kısacası kaliteli bir yaşam sürmek için kesinlikle uzak durmamız gereken bazı besinler olduğu gibi kesinlikle beslenme programımıza almamız gerekenler de var. Size kilo korumak ve sağlıklı olmak için tüketilmesi gereken 10 besin hakkında bazı ipuçları vereceğim. Elbette bütün bunlardan olabildiğince fazla fayda sağlamak için planlı bir biçimde tüketmemiz gerektiğinin de altını çizerek. Haydi gelin bakalım kilo korumak ve sağlıklı olmak için tüketilmesi gereken 10 besin neler.


anatina.jpg

20 Eylül 2018- Bersu Ekinci0

Kulağa güzel geliyor değil mi? Hepsi sağlık açısından birbirinden değerli besinler. Bir araya geldiklerinde bir lezzet kaynağına dönüşüp ruhsal durumunuzu da olumlu etkiliyorlar. Üstelik hem yiyecek tüketmenin keyfine varmanızı sağlıyor hem de kilo almayıp tam tersine metabolizmanızı hızlandırıp kilo vermenize de yardımcı oluyor. Hazırlanışını birazdan anlatacağım kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran kahvaltı, bütün bu özellikleri tek bir tabakta buluşturuyor. Üstelik yapımı öyle çok zahmetli de değil. Enerji verdiği için güne iyi bir başlangıç olacağını düşünerek kahvaltıya önerdim ama siz dilerseniz öğle ya da akşam yemeğinde de tüketebilirsiniz. İşte kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran kahvaltı için gerekli malzemeler ve hazırlanışı.


a.jpg

29 Ağustos 2018- Bersu Ekinci0

Bir önceki yazımda sözünü ettiğim konunun üzerinde biraz daha durmak istiyorum. Tatil sezonu neredeyse bitti. Hafızamızda tatlı anılar , önümüzde bizi bekleyen yoğun bir çalışma ve günlük hayat temposu var.
Ve… Başlarda çok da umursamadığımız bir sorun: Tatilde alınan birkaç kilo. Şimdi size tatil kilolarından bir haftada kurtulun desem, büyük olasılıkla tatilden dönüp tartılan ve aldığı birkaç kiloyu gören
birçok kişi biraz daha dikkat kesilecektir.  Bu kez size daha somut ve ayrıntılı cümleler kuracağım. Evet… İlk anda kulağa inanılmaz gibi gelen bu cümleyi bir kez daha tekrarlıyorum: Tatil kilolarından bir haftada kurtulun. Nasıl mı olacak? işte böyle…


anaresim.jpg

25 Haziran 2018- Bersu Ekinci0

Koca bir kış mevsimi geçti. Belki biraz hareketsizlikten biraz da beslenme ve egzersiz programına uymadığınız için birkaç kilo aldınız. Ama rahat olun, bunun da çaresi var! Şimdi size yaz mevsiminde kilo verdiren yiyecekler hakkında birkaç küçük ipucu vereceğim. Yemek dedim ama siz bunu öyle hazırlanması saatler süren mükellef sofralar olarak algılamayın lütfen. Tam da yaz mevsimine uygun hafif, mide ve sindirim sisteminize yük bindirmeyen, bazıları serinleten, hazırlanması pratik ve kilo vermeye yardımcı olan yiyecek önerileri bunlar. Gelin bakalım kısaca yaz mevsiminde kilo verdiren yiyecekler nelermiş…


ESY-005907571-1.jpg

13 Haziran 2018- Bersu Ekinci0

Ne dersiniz, sıcak yaz günlerinde hem hafif ve sağlıklı bir öğün tüketip hem de metabolizmamızı hızlandıralım mı? Hemen size sihirli bir formül vereceğimi sanmayın lütfen, çünkü söylemek istediğim bu değil. Birazdan size metabolizma hızlandıran salata tarifi vereceğim. Hem yapımı hızlı ve kolay hem de kilo verme ya da kilo koruma amacını taşıyorsanız size yardımcı olacak türden bir salata bu. Hazırsanız eğer geçiyorum metabolizma hızlandıran salata tarifine.