kurban bayramı arşivleri - BERSU EKİNCİ

ana.jpg

29 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0

Bir önceki yazımda size kurban etini sağlıklı pişirme ve tüketme yöntemlerini anlatmıştım. Ama bu arada bir sağlıklı beslenme eğitmeni ve bütünsel beslenme uzmanı olarak çok sayıda soru da alıyorum çevremden. “Bayramda kilo almamak ve sağlıklı kalmak için ne yiyelim?”Bayramda hiç mi tatlı yemeyeceğiz?” bunlar arasında en çok duyduklarım. Bu sorulara buradan yanıt vermeyi tercih ettim ve kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü hazırladım. İyi haber şu: Etinden sebzesine kadar her şeyi yiyeceksiniz. Hatta canınız tatlı istediğinde bunun için seçenekler de var. Haydi bakalım kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü hangi yiyecekleri içeriyor. İşte size bayramı kilo almadan ve sağlığınızı bozmadan geçirmek için örnek bir beslenme programı. 


2-1.jpg

27 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0

Evet! Yine kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için kritik bir dönem geliyor. Kurban Bayramı kapıda. Birçoğumuz geçen mart ayından bu yana koronavirüs nedeniyle sosyal izolasyondayız. Hayat yavaş yavaş normale dönse de çok sayıda kişi gerekmedikçe evinden çıkmıyor. Bu da ne anlama geliyor, hepimiz biliyoruz: Hareketsiz bir hayat! Ardından da Kurban Bayramı. “Kritik dönem” dememin nedeni bu zaten. Bu hareketsiz yaşama bir de ziyafet sofraları eklenecek. Yani kilo vermek de kilo korumak da zorlaşacak. O yüzden bugün size Kurban Bayramı’nda kilo almamak için sağlıklı beslenme ipuçları vermeyi planladım. Çünkü eğer Kurban Bayramı’nın ritüeli olan et tüketimini dengeli ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirirsek ne sağlığımız bozulur, ne de kilo alırız. O zaman sözü fazla uzatmadan gelin bir bakalım Kurban Bayramı’nda kilo almamak için sağlıklı beslenme ipuçları neler.


kurban-1.jpg

26 Ağustos 2017- Bersu Ekinci0

Fazla kilolarla başınız dertteyse ya da beslenmenize dikkat ediyorsanız bayramlar sizin için son derece zorlu bir sınava dönüşür. Her bayram kendimize aynı sözleri verir ama bunları gerçekleştirmekte başarısız oluruz.  ‘Bu defa ikram edilen tatlıların hepsini yemeyeceğim’, ‘Kavurmadan yalnızca bir kaşık alacağım’… Bu cümleler size bir yerlerden tanıdık geldi değil mi? Eğer cevabınız ‘Evet’ ise şimdi söyleyeceklerime kulak kabartın! Kurban Bayramı’na özel hazırladığım örnek bayram menüsüne ve sağlıklı beslenme önerilerime uyarak son derece hafif ve bir o kadar lezzetli bir bayram geçirebilirsiniz…