magnezyum arşivleri - BERSU EKİNCİ

eskiii.jpg

18 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Son dönemde sağlıklı beslenme trendleri arasında kinoanın giderek yükselen bir yeri var. Öyle ki daha birkaç yıl önce çok fazla bilinmeyen kinoa, artık “ana akım” beslenme trendleri arasında ilk sırada. Gelin o zaman bir bakalım kinoa yemek zayıflatır mı? Kinoa yemenin altı sağlık faydası nedir? Peki neden kinoayı sofralarımıza daha çok konuk edelim? Şöyle kısaca yanıtlayayım: Neden olmasın ki! Önce sağlık faydalarını ve kilo vermeye etkisini bir görün sonra karar verin. Neyse sözü çok uzattım, artık kinoa yemek zayıflatır mı? Kinoa yemenin altı sağlık faydası konusuna bir an önce başlayalım.


muzz.jpg

22 Nisan 2020- Bersu Ekinci0

Birçok insanın koronavirüs karantinası sırasında mutfak becerilerini geliştirdiğinin farkındayım. En çok yapılan yiyecek ne biliyor musunuz? Ekmek! Herkes kendi ekmeğini kendi yapıyor. Madem öyle biz neden denemeyelim? Yani demek istediğim şu ki: Haydi gelin, kilo aldırmayan muzlu ekmek yapalım! Üstelik unsuz, şekersiz, kilo almak ya da kilo vermek konusunda hiçbir “tehlikeli” malzeme içermeyen bir ekmek bu. Üstelik son derece leziz. O zaman ne duruyoruz? Haydi gelin, kilo aldırmayan muzlu ekmek yapalım!


papaya-4816673_1920-1.jpg

12 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Aslında biliyorum, ülkemizde çok da sık tüketilmiyor. Ama öylesine etkili ve sayması uzun sürecek faydaları var ki. Adı üstünde “boşuna meleklerin meyvesi” denmemiş. Evet, söz ettiğim bu meyve papaya. Daha önceki bir yazımda uzun uzun papayanın sağlık faydaları konusunu anlatmıştım. Ama üzerinden epey zaman geçmiş ve hem bu sağlık deposu meyveyi bir kez daha hatırlatmak hem de detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası tarifi paylaşmak istedim sizinle. Sindirim sistemini düzenlemekten vücudu toksinlerden temizlemeye, göz sağlığından kalp sağlığına kadar uzanan geniş bir yelpazede sağlık faydalarına sahip papaya. Söz çok da uzatmadan gelin önce bir detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası nasıl yapılır onu anlatayım.


V57-2580729-1.jpg

31 Temmuz 2019- Bersu Ekinci0

Kabızlık sık sık karşılaşılan bir sorun. Günlük hayatı olumsuz etkileyen, rahatsızlık veren bir sorun hem de. Ama eğer tıbbi bir nedenden kaynaklanmıyorsa beslenme tarzını değiştirerek çözebilmek de mümkün. Bugün size kabızlık sorununun çözümüne yardımcı olan içecek tarifleri vereceğim. Özellikle de içerdikleri lif sayesinde bağırsak hareketlerini düzenleyecek içecekler bunlar. O zaman başlayalım kabızlık sorununun çözümüne yardımcı olan içecek tarifleri konusuna.

Kuru erik içeceği

Kuru erik sık sık kabızlık sorunuyla karşılaşanların çok iyi bildiği bir meyve aslında. Çünkü laksatif, yani bağırsak çalıştıran etkisi eski çağlardan bu yana biliniyor. Kabızlık sorununun çözümüne yardımcı olan içecek tarifleri konusuna kuru erik içeceğiyle başlamamın en önemli nedeni de bu.

Kuru eriğin kabızlığa karşı en önemli etkisi bol bol lif içermesi. Ayrıca magnezyum, potasyum ve sorbitol de kuru erik de bulunan diğer unsurlar.

Kabızlık sorununun çözümüne yardımcı olan içecek tarifleri: Nasıl hazırlanır?

Kabızlık sorununun çözümüne yardımcı olan içecek tarifleri

Şimdi gelelim kabızlık sorununun çözümüne yardımcı olan içecek tarifleri konusunda su içeceğin nasıl yapıldığına.

Gerekli malzemeler

 • 300 gram kadar kuru erik
 • 2 litre su

Kuru erik içeceğinin hazırlanışı

 • Önce suyu derin bir kaba koyun ve erikleri de ekleyin.
 • Sonra su kaynayana kadar bekleyin.
 • Su kaynayınca ocağın altını kısıp biraz daha kaynatın. Sonra ocağı söndürün.
 • Erikleri su ile kaynattığınız kabın üzerine bir kapak kapatıp bir 10 dakika kadar bekleyin.
 • Sonra bu karışımı blender’a koyun ve birkaç dakika karıştırın.
 • Dilerseniz bu karışımı bir süzgeçten geçirip daha pürüzsüz bir içecek elde edebilirsiniz.
 • En son da bu içeceği bir cam şişeye koyun ve buzdolabında bekletin.
 • Bu içeceği kabızlık sorunu yaşadığınızda günde bir kez içebilirsiniz.
 • Küçük bir not: Elbette kuru erikli içeceğinizi bir haftadan fazla beklemeden tüketin.

Kabızlık sorununun çözümüne yardımcı olan içecek tarifleri konusunda ilk içeceğimiz hazır. Şimdi gelelim diğerine.

Biraz limon biraz ılık su

Kabızlık sorununun çözümüne yardımcı olan içecek tarifleri

Bu kez limon kullanarak çok basit bir içecek hazırlayacağız ki bunu zaten biliyorsunuz.

Gerekli malzemeler

 • Yarım limon
 • Bir bardak ılık su

Gördüğünüz gibi kullanılan malzemeler bu kadar! Kabızlık sorununun çözümüne yardımcı olan içecek tarifleri konusunda bu içeceğin nasıl hazırlandığına geçmeden önce limonla ilgili biraz hatırlatma yapalım.

Limon C vitamini kaynağı. Ayrıca çok da iyi bir antioksidan. Suyla birlikte tükettiğinizde de bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı oluyor.

Gelelim kabızlık önleyen limonlu içeceğin nasıl hazırlanacağına.

 • Yarım limonun suyunu sıkın.
 • Sonra da bir bardak ılık suya ekleyin ve tüketin.
 • İşte bu kadar basit.

Kabızlık sorununun çözümüne yardımcı olan içecek tarifleri şimdilik bu kadar.

Kabızlık önleyen ipuçları

Kabızlık sorununun çözümüne yardımcı olan içecek tarifleri

 1. Yeri gelmişken kabızlığı kolayca önleyebilecek birkaç ipucu vermek isterim.
 2. Bol su için… Bütün vücudunuz için geçerli bu ve elbette bağırsaklarınız için de. Düzenli bağırsak hareketleri için vücudunuzu susuz bırakmayın.
 3. Lifli besinlere ağırlık verin. Beslenme programınıza sebze ve meyveleri ekleyin.
 4. Hareketsiz kalmak da kabızlığa neden olabilir. Düzenli egzersiz yapamıyorsanız bile hareket etmek için önünüze çıkan her fırsatı değerlendirin.
 5. Yeteri kadar magnezyum almazsanız sindirim sisteminiz de düzenli çalışmaz. Bunu önlemek için marul, ıspanak, salatalık, badem gibi besinler tüketin.
 6. Kabızlığa yol açan nedenlerden biri de hipotriodizm. Ayrıca demir eksikliği de kabızlık sebeplerinden. Eğer uzun süreni kabızlık sorununuz varsa doktorunuzdan randevu alın.

anaaaa.jpg

26 Aralık 2018- Bersu Ekinci0

Kış mevsiminin en çok sevdiğiniz meyvelerinden biri hangisi? Evet, duyuyorum; pek çoğunuz “mandalina” diyorsunuz. O zaman doğru bir noktadasınız. C vitamini deposu mandalina hem kilo vermek ya da kilo korumak
hem de genel anlamda sağlıklı kalmak için gerekli. Yoksa bu güzel lezzetli meyve ile aranız pek de iyi değil mi? Mandalina yemek zayıflatır mı? Mandalina tüketmeniz için 5 neden konusuna değineceğim bugün.
Belki, kışın soğuk algınlığı başta olmak üzere vücut direncinizi artıran bu meyveyi daha çok sevip tüketmeye başlayacaksınız.


ANA.jpg

14 Mayıs 2018- Bersu Ekinci0

Haydi gelin “çekirdek çitleyelim.” Kulağınıza tuhaf mı geldi? Oysa ben şaka yapmıyorum. Omega 3 başta olmak üzere magnezyum, potasyum ve protein kaynağı olan kabak çekirdeğinin sağlık faydaları ve kilo vermeye etkisi o kadar çok ki! Ayrıca bir de güzel haber, bazen sadece vakit geçirmek için tüketilen kabak çekirdeğinin kilo vermeye de olumlu etkisi var. Ama elbette “oyunu kuralına göre oynamak” kaydıyla. Gelin size kabak çekirdeğinin sağlık faydaları ve kilo vermeye etkisi konusunda ipuçları vereyim.


ZF3-2839320-1-1.jpg

24 Nisan 2018- Bersu Ekinci0

Asırlardır “mucize meyve” olarak adlandırılan hurmanın sadece lezzetli bir besin değil, aynı zamanda bir şifa kaynağı da olduğu biliniyor. Öyleyse bundan neden biz de faydalanmayalım. Çünkü hurma boşuna “mucize” diye nitelendirilmiyor. Hurma ve 10 sağlık faydası dedik ama aslına bakılırsa hepsi bu kadar da değil. Zayıflamaktan kilo korumaya, toksinleri atmaktan kemikleri güçlendirmeye kadar çok sayıda faydası var. Bütün bunların arasında özellikle de kadınların ilgisini çekecek bir faydası daha var: Hurma, yaşlanma karşıtı bir etki de sağlıyor ve cildi koruyor. Şimdi gelin, hurma ve 10 sağlık faydası konusuna biraz daha yakından bakalım.


ANA-1.jpg

13 Nisan 2018- Bersu Ekinci0

Bugüne kadar kilo verme özellikle de göbek yağlarından kurtulma konusunda tavsiyeler vermeye çalıştım size. Bugün bu yiyeceklerden bir tanesi üzerinde biraz daha etraflıca durmak istiyorum. Konuyu bir tek cümle ile şöyle özetleyebilirim: Yaban mersini yiyin göbek yağlarından kurtulun. Son dönemin beslenme trendleri içinde önemli bir yeri olan yaban mersini, hem çok besleyici hem de yağ yaktırıcı özelliğe sahip bir meyve. Gelin bakalım yaban mersini yiyin göbek yağlarından kurtulun cümlesinin alt metninde neler var.


ana-5.jpg

1 Şubat 2018- Bersu Ekinci0

Şimdi sıkı durun… Size olağanüstü bir meyveden söz edeceğim. Nefis bir lezzeti var, sadece etli kısmından değil yağından ve suyundan da faydalanabilirsiniz. Üstelik bunun ağır bir bedeli de yok. Çünkü “sıfır” kalori… Kilo vermenize ve kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Hangi meyve mi bu anlattığım? Tabii ki Hindistan cevizi. Her ne kadar ülkemizde hak ettiği ilgiyi henüz göremiyor olsa da doğanın bu mucizesini yakından tanıyalım. Hindistan cevizinin kilo vermeye etkisi var mı ve Hindistan cevizinin sağlığa yararları neler bir göz atalım.


ESY-004415252-1.jpg

25 Ocak 2018- Bersu Ekinci0

Bundan 4 bin yıl önce yeryüzünde yaşayan insanoğlu o kadar da yanılmış olamaz. Yani kakaoyu çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanması boşuna değil. İnsanlık tarihinde ilk kez Mayalar tarafından kullanıldığı söylenen kakao, gerçekten de bir sağlık kaynağı. Gelin biraz daha yakından bakalım, kakaonun faydaları nelerdir. Latince adıyla Theobromo Cacao yani Tanrıların gıdası kakao, bedenimize nasıl akla hayale gelmedik faydalar sağlıyor.  İşte kakaonun sağlığa 8 faydası.