Medine hurması arşivleri - BERSU EKİNCİ

ana.jpg

26 Haziran 2020- Bersu Ekinci0

Şimdi şöyle hem görünüşü güzel hem de lezzetli bir pasta olsa yemez miydiniz? Birçoğunuz “İyi ama kilo vermek istiyorum” diyorsunuz farkındayım. Hemen şunu söyleyeyim, bugüne kadar duyduğunuz “pasta yemek kilo aldırır” sözlerini unutun. Elbette bol şekerli, unlu ve kremalı pastalar şişmanlatır.  Ama ya o pastayı hiç şeker kullanmadan, tamamen sağlıklı malzemelerle yaparsanız? İşte bu yüzden bu yazı için “pasta yemek şişmanlatır mı? İşte kilo aldırmayan pasta” başlığını seçtim. Çünkü içinde ne şeker, ne un, ne krema bulunan bu pasta, gerçekten de kilo almak istemeyenlerin ağzını tatlandıracak türden. Üstelik o güzel görüntüsü de bir yana. Haydi bakalım, pasta yemek şişmanlatır mı? İşte kilo aldırmayan pasta başlığı altında anlatacaklarıma.


pears-3210981_1920-1.jpg

6 Nisan 2020- Bersu Ekinci0

Gelin bu kez biraz içimizi açalım… Eğer evinizden çalışmıyorsanız karantina günlerini nasıl geçiriyorsunuz? Birçok insan vaktinin büyük bölümünü mutfağa ayırıyor çevremden de gözlemlediğim kadarıyla. Tamam, bu da hayatı normalleştirmenin bir yolu. Havanın genellikle kapalı olması, yaşanılan stres insanı daha çok tatlı yiyecekler
tüketmeye yöneltiyor. Ama öte yandan da dikkat etmek zorunda olduğumuzu da unutmamak gerek.  Çünkü kilo almamak, formda kalmak da bağışıklık sistemini güçlü tutmanın önemli ayrıntılarından biri. O zaman gelin bugün size karantina günleri için kilo aldırmayan tatlı önerileri vereyim. Bunları hazırlamak hem çok kolay hem de gönül
rahatlığıyla tüketebilmek mümkün. Ne duruyoruz o zaman? İşte karantina günleri için kilo aldırmayan tatlı önerileri…


ispanakm.jpg

27 Mart 2020- Bersu Ekinci0
Dünyayı kasıp kavuran salgın henüz bitmedi. Özellikle böyle dönemlerde bağışıklık sistemimizi her zamankinden çok daha fazla korumamız gerekiyor. Corona virüs salgını devam ettiği sürece bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan sebze, meyve ve baharatlarla hazırlanan bazı tarifler vereceğim size. Bugün aklımda Bağışıklık sistemini güçlendiren yeşil smoothie tarifi var. Elbette bunu içmenin yanı sıra salgına yakalanmamak için gerekli önlemleri alıp evde kalmaya ve sağlıklı beslenmeye de devam edeceğiz. Bunu bir kenara not ettikten sonra gelelim Bağışıklık sistemini güçlendiren yeşil smoothie tarifi konusuna.

asian-food-4572924_1920-1.jpg

26 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Bütün lezzetli atıştırmalıklar zararlı olacak değil ya! Tam tersine, özellikle de formunu korumak ya da zayıflamak
isteyenler için kilo aldırmayan sağlıklı atıştırmalık seçenekleri de var. Gelin bugün bunlardan bir tanesini yapmaya çalışalım.  Açık söyleyeyim bu tarifi uygularken biraz zaman harcamak yani bir ön hazırlık yapmak gerekiyor ama inanın bana buna değer. Üstelik yapımında kullanılan malzemeler kelimenin tam anlamıyla sağlık deposu. Madem öyle gelin bakalım bu zayıflamak isteyenler için kilo aldırmayan sağlıklı atıştırmalık ne ve nasıl yapılıyor?


latika.jpg

10 Ocak 2020- Bersu Ekinci0

Bir önceki yazımda size stresin kilo almaya yol açtığını anlatmıştım. Hatta stresin bağışıklık sistemini güçten düşürdüğünü ve bunun da stresi artırdığını hatırlatmıştım. Bir tür kısır döngü yani. Peki bu kısır döngüye girmeyi nasıl önleyeceğiz? Atılacak en önemli adımlardan biri bağışıklık sistemini güçlendirmek. Bunun için de etkili bir içecek tarifi vereceğim bugün size: Bağışıklık sistemini güçlendiren zerdeçal latte. Zerdeçalın yağ yakımından iltihap önlemeye kadar sayısız faydası olduğunu hatırlatıp daha fazlasını yazının sonuna sakladığımı da söylemeliyim. İşte bağışıklık sistemini güçlendiren zerdeçal latte tarifi.


BMUUTHİE.jpg

27 Nisan 2018- Bersu Ekinci0

Smoothie tüketmeyi seviyorsunuz değil mi? Bir çoğunuzun “evet” dediğini duyar gibiyim. Pekala, hem son derece besleyici hem de tatlı krizini yok eden mucize smoothie nasıl yapılır öğrenmek ister misiniz?  Bence meraklandınız şu anda. Fazla bekletmeden açıklayayım: Tatlı krizini yok eden mucize smoothie içindeki “mucize” tanımını hak eden besin bir önceki yazımda size etraflıca anlattığım hurmanın en değerli türlerinden biri. Ne mi bu? Son dönemde sağlıklı beslenme dünyasının yükselen yıldızı olan Medine hurması.  Gelin bakalım tatlı krizini yok eden mucize smoothie nasıl yapılıyor. Hemen telaşlanmayın, malzemeleri bir araya topladıktan sonra yapmanız gereken tek şey blender’ın düğmesine basmak. İşte bu kadar kolay!