Medine hurması arşivleri - BERSU EKİNCİ -

anna.jpg

25 Ocak 2021- Bersu Ekinci0

Gözleriniz açıldı değil mi? Hem kilo vermek, zayıflamak diyoruz hem de aynı cümlenin içinde “çikolata” kelimesini kullanıyoruz! Neden olmasın? Kilo aldırmayan lezzetli ve sağlıklı çikolata topları yapımı nasıl oluyor birazdan anlatacağım ve içine konulan sağlıklı malzemelerin, o “birazcık eritilmiş” çikolatayı nasıl dengelediğini göreceksiniz. Sonuçta kilo vermek demek, damak zevkinden, ağız tadından tamamen uzaklaşmak değil. Haydi gelin bakalım kilo aldırmayan lezzetli ve sağlıklı çikolata topları yapımı konusuna.


ANA.jpg

9 Kasım 2020- Bersu Ekinci0

Biliyorum… Kilo verirken karşılaşılan en büyük sorunlardan biri de ara öğünler ya da atıştırmalıklar. Elbette aç kalarak kilo vermek mümkün değil. Ana öğünlerde ne kadar sağlıklı beslenirsek kilo vermek de o kadar kolaylaşır. Ama insan bazen ana öğünlerin zamanı gelmeden de bir açlık hissedebilir. Peki o zaman ne yapacağız? Bir sonraki ana öğüne kadar beklemeyecek miyiz yoksa bir ara öğün tüketecek miyiz? Daha da önemlisi o ara öğünde ne yiyeceğiz? Hiç telaşlanmayın. Çünkü kilo aldırmayan, zayıflamaya yardımcı atıştırmalıklar bu konuda son derece yardımcı. O zaman gelin şöyle bir bakalım hem vücudun ihtiyaçlarını karşılayan, hem açlık krizini öneyen aynı zamanda hem de sağlıklı olan o atıştırmalıklar hangileri ve ne kadar tüketirsek iyi olur. Başlayalım kilo aldırmayan, zayıflamaya yardımcı atıştırmalıklar konusunu anlatmaya.


cikloto.jpg

7 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Kilo vermek ya da kilo korumak genelde de sağlıklı olmak için uzak durmanız gereken bazı yiyecekler olduğunu artık biliyorsunuz. Birçok insanın severek tükettiği çikolata da buna dahil! Hele çocuklar ne çok sever o çikolatayı değil mi? Ama biliyor musunuz her şeyin bir çözümü var. Neden kendi mutfağınızda içine zararlı hiçbir malzeme katmadan çikolata yapmayasınız ki? Gelin bugün size çok az malzemeyle hazırlanan evde kilo aldırmayan, zararlı madde içermeyen sağlıklı çikolata yapımı anlatayım. Şimdi böyle anlatınca inanılmaz geliyor olabilir ama yapmanız gereken, üç çeşit malzeme ve bir de piyasada satılan çikolata kalıbı edinmek. Sonra içine istediğiniz eklemeleri de katarak kendi çikolatanızı kendiniz yapabilirsiniz. Haydi şimdi haftaya tatlı bir başlangıç yapalım ve evde kilo aldırmayan, zararlı madde içermeyen sağlıklı çikolata yapımı nasıl oluyor bir bakalım.


dodurkma.jpg

14 Ağustos 2020- Bersu Ekinci0

Hem biraz içinizi ferahlatmak hem de tatlı ihtiyacınızı karşılamak için dondurma mı yiyorsunuz? Peki o dondurmayı siz mi yaptınız, yoksa hazır olarak satın mı aldınız? Eğer cevabınız ikinci şıksa lütfen o kaşığı masaya bırakın. Yemeden önce, o birkaç dakikalık keyfin sonucunda vücudunuza ne kadar şeker ve diğer katkı maddeleri yükleyeceğinizi, kilo koruma ya da kilo verme yolunda önünüze ne kadar büyük engeller koyacağınızı bir düşünün. Onun yerine biraz sabırla hazırlayacağınız ve kilo alma korkusu olmadan gönül rahatlığıyla tüketeceğiniz kilo aldırmayan ev yapımı kakaolu dondurma tarifi vereceğim size. Tek yapmanız gereken, mutfakta biraz vakit geçirmek ve dondurmanızı tüketene kadar biraz sabır göstermek. Unutmayın, ne kadar sabırlı olursanız, sonunda alacağınız mükafat da o kadar büyük olur. Sözü çok uzattım, değil mi? O zaman hemen geçelim kilo aldırmayan ev yapımı kakaolu dondurma yapımına.


maintheme.jpg

31 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0

Madem başladık Kurban Bayramı konusuna, öyle devam edelim. Son iki yazımda size bu özel günlerde hem sağlığınızı korumak hem de kilo almamak için uyulması gereken bazı ipuçlarını verdim. Şimdi de sıra geldi yemek sonrasına, yani tatlı kısmına. Kilo vermek, kilo korumak ve sağlıklı olmak istiyorsanız bayramların o geleneksel lezzetlerine yani baklavalara, çikolatalara, şekerlere veda etmeniz gerektiğini hatırlatırım. O yüzden bugün bayramda baklava yerine tüketebileceğiniz sağlıklı seçenekler konusuna bir bakalım.  Üstelik bunlar, gayet sağlıklı ve kilo aldırmayan yiyecekler. O zaman gelin bir bakalım bayramda baklava yerine tüketebileceğiniz sağlıklı seçenekler neler…


lemonade-5126470_1920-1.jpg

20 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0

Gelin haftaya lezzetli bir başlangıç yapalım ve detoks etkili sindirim düzenleyen fesleğenli limonata hazırlayalım. Ne dersiniz? Stresi engellemekten iltihap önlemeye, toksinlerden arındırmaktan yaşlılık belirtilerini azaltmaya çok sayıda faydası var fesleğenin. İçine eklenen limon ve Medine hurmasının faydaları da cabası! Madem öyle haydi gelin detoks etkili sindirim düzenleyen fesleğenli limonata nasıl yapılır bir bakalım.

Detoks etkili sindirim düzenleyen fesleğenli limonata

Detoks etkili sindirim düzenleyen fesleğenli limonata

Başlayalım detoks etkili sindirim düzenleyen fesleğenli limonata yapımına. Önce hemen söyleyeyim öyle uzun saatler boyu mutfakta kalmayacaksınız bu içeceği hazırlarken. Üstelik kilo aldırmayan bir limonata bu! Yani eğer kilo vermek istiyorsanız bir bardağını gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Bakalım detoks etkili sindirim düzenleyen fesleğenli limonata için gereken malzemeler neler. Hemen sıralayalım:

 • 3 su bardağı dolusu su
 • 3 tane limonun suyu
 • Bir avuç dolusu fesleğen
 • 3 tane Medine hurması
 • Buz küpleri

İşte detoks etkili sindirim düzenleyen fesleğenli limonata hazırlamak için gereken malzemeler bunlar. Şimdi de nasıl yapıldığına bir bakalım. Şöyle adım adım anlatayım.

 1. Detoks etkili sindirim düzenleyen fesleğenli limonata hazırlamak için önce Medine hurmalarını iyice yıkayıp çekirdeklerini çıkarın.
 2. Sonra bir su bardağı dolusu suyu blender’a koyun ve fesleğenleri de ekleyerek bir tur karıştırın.
 3. Detoks etkili sindirim düzenleyen fesleğenli limonata yapımının sonraki aşamasında da blender’a üç limonun suyunu, kalan iki bardak suyu ve hurmaları ekleyin. Bir kez daha işlemden geçirin.
 4. Dilerseniz limonatanızın içine buz küpleri ekleyebilirsiniz. Bir başka seçenek de buz küplerini hiç eklemeden buzdolabına koyup soğumasını beklemek.

İşte fesleğenli limonatanız tüketilmeye hazır.

Sıcak yaz günlerinde kilo alma korkusu olmadan rahatlıkla tüketebileceğiniz bir içecek bu fesleğenli limonata.

Fesleğenin sağlık faydaları

Bugüne kadar pek de üzerinde durmadığım fesleğene biraz daha yakından bakalım isterseniz.  Limonata içinde tadı ve kokusuyla öne çıkan fesleğenin birçok sağlık faydası var. Şöyle bir sıralayalım onları da.

 • Sindirim sistemini düzenler.
 • Mide şişkinliğini önlemeye yardımcı olur.
 • Baş ağrısını giderme konusunda etkilidir.
 • Ciltteki yaşlanma etkilerini azaltır.
 • Ağzın içinde oluşan ve bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonları engeller.
 • Stresle başa çıkma konusunda yardımcı olur.
 • Böbrek fonksiyonlarını destekler.
 • Bronşit ve astım semptomlarını azaltma konusunda etkilidir.

ana.jpg

26 Haziran 2020- Bersu Ekinci0

Şimdi şöyle hem görünüşü güzel hem de lezzetli bir pasta olsa yemez miydiniz? Birçoğunuz “İyi ama kilo vermek istiyorum” diyorsunuz farkındayım. Hemen şunu söyleyeyim, bugüne kadar duyduğunuz “pasta yemek kilo aldırır” sözlerini unutun. Elbette bol şekerli, unlu ve kremalı pastalar şişmanlatır.  Ama ya o pastayı hiç şeker kullanmadan, tamamen sağlıklı malzemelerle yaparsanız? İşte bu yüzden bu yazı için “pasta yemek şişmanlatır mı? İşte kilo aldırmayan pasta” başlığını seçtim. Çünkü içinde ne şeker, ne un, ne krema bulunan bu pasta, gerçekten de kilo almak istemeyenlerin ağzını tatlandıracak türden. Üstelik o güzel görüntüsü de bir yana. Haydi bakalım, pasta yemek şişmanlatır mı? İşte kilo aldırmayan pasta başlığı altında anlatacaklarıma.


pears-3210981_1920-1.jpg

6 Nisan 2020- Bersu Ekinci0

Gelin bu kez biraz içimizi açalım… Eğer evinizden çalışmıyorsanız karantina günlerini nasıl geçiriyorsunuz? Birçok insan vaktinin büyük bölümünü mutfağa ayırıyor çevremden de gözlemlediğim kadarıyla. Tamam, bu da hayatı normalleştirmenin bir yolu. Havanın genellikle kapalı olması, yaşanılan stres insanı daha çok tatlı yiyecekler
tüketmeye yöneltiyor. Ama öte yandan da dikkat etmek zorunda olduğumuzu da unutmamak gerek.  Çünkü kilo almamak, formda kalmak da bağışıklık sistemini güçlü tutmanın önemli ayrıntılarından biri. O zaman gelin bugün size karantina günleri için kilo aldırmayan tatlı önerileri vereyim. Bunları hazırlamak hem çok kolay hem de gönül
rahatlığıyla tüketebilmek mümkün. Ne duruyoruz o zaman? İşte karantina günleri için kilo aldırmayan tatlı önerileri…


asian-food-4572924_1920-1.jpg

26 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Bütün lezzetli atıştırmalıklar zararlı olacak değil ya! Tam tersine, özellikle de formunu korumak ya da zayıflamak
isteyenler için kilo aldırmayan sağlıklı atıştırmalık seçenekleri de var. Gelin bugün bunlardan bir tanesini yapmaya çalışalım.  Açık söyleyeyim bu tarifi uygularken biraz zaman harcamak yani bir ön hazırlık yapmak gerekiyor ama inanın bana buna değer. Üstelik yapımında kullanılan malzemeler kelimenin tam anlamıyla sağlık deposu. Madem öyle gelin bakalım bu zayıflamak isteyenler için kilo aldırmayan sağlıklı atıştırmalık ne ve nasıl yapılıyor?


latika.jpg

10 Ocak 2020- Bersu Ekinci0

Bir önceki yazımda size stresin kilo almaya yol açtığını anlatmıştım. Hatta stresin bağışıklık sistemini güçten düşürdüğünü ve bunun da stresi artırdığını hatırlatmıştım. Bir tür kısır döngü yani. Peki bu kısır döngüye girmeyi nasıl önleyeceğiz? Atılacak en önemli adımlardan biri bağışıklık sistemini güçlendirmek. Bunun için de etkili bir içecek tarifi vereceğim bugün size: Bağışıklık sistemini güçlendiren zerdeçal latte. Zerdeçalın yağ yakımından iltihap önlemeye kadar sayısız faydası olduğunu hatırlatıp daha fazlasını yazının sonuna sakladığımı da söylemeliyim. İşte bağışıklık sistemini güçlendiren zerdeçal latte tarifi.