WeCreativez WhatsApp Support
Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Lütfen E-Posta adresinizi ve Cep Telefonunuzu bırakmayı unutmayın!
Merhaba

metabolizma hızı arşivleri - BERSU EKİNCİ

1.jpg

5 Nisan 2019- Bersu Ekinci0

Zencefil adını özellikle son zamanlarda sık sık duyuyorsunuz büyük olasılıkla. Özellikle de amacınız kilo vermek ya da kilo korumaksa. Çünkü bu konuda en önemli kilit görevlerden birini üstleniyor zencefil. Birçok faydası var ama en önemlilerinden biri metabolizmayı hızlandırması. Gelin bugün kokusu güzel, faydaları saymakla bitmeyen zencefili biraz daha yakından inceleyelim. Metabolizma hızlandıran zencefilin sağlık faydaları hakkında biraz daha bilgi sahibi olalım. Hatta ek olarak bir de zencefille hazırlanan nefis bir bal kabağı tarifi vereyim size. O zaman ne duruyoruz, başlayalım metabolizma hızlandıran zencefilin sağlık faydaları konusuna.


ANA2.jpg

14 Ocak 2019- Bersu Ekinci0

Sadece kilo vermek ve kilo korumak için değil aynı zamanda sağlıklı kalmak içinde yararlanacağınız en önemli vitamin ve mineral kaynakları sebze ve meyveler. Bugün size sebze ve meyveleri yemek dışında sularından da nasıl faydalanacağınız konusunda bazı bilgiler vereceğim. Özellikle de yağ yakan, kilo verdiren sebze ve meyve suları konusunda… Elbette bu besinleri yiyerek de tüketeceksiniz ama zaman zaman yağ yakma etkilerinden faydalanmak için sularını da tüketebilirsiniz. Haydi gelin bakalım yağ yakan, kilo verdiren sebze ve meyve suları konusuna.


ana.jpg

9 Ocak 2019- Bersu Ekinci0

Kışın en soğuk zamanlarında hemen eve koşmak, hele de kanepeye uzanıp TV karşısında sıcak çikolata içip bir şeyler atıştırmak ne kadar da keyifli değil mi? Birçoklarının gözlerini kamaştırsa da bana hiç bana göre değil. Çünkü zaten soğuk ve erken kararan hava yüzünden fiziksel aktivitemizin kısıtlandığı kış aylarında bir de böyle davranırsak kilo almak kaçınılmaz olur. Ya da belki fazla kilolarınızdan kurtulmak için baharın gelmesini bekleyenlerden birisiniz siz de. Oysa buna hiç gerek yok. Çünkü kış aylarında kilo vermenin ve kilo korumanın kolay yolları var. Bugün size onlardan biraz söz edeceğim.  Siz de göreceksiniz ki bu sandığınız kadar zor bir iş değil. Haydi gelin bakalım kış aylarında kilo vermenin ve kilo korumanın kolay yolları neler.


5.jpg

12 Kasım 2018- Bersu Ekinci0

Belki siz de denemişsinizdir daha çabuk kilo vermek için, bir bardak suyun içine bir çubuk tarçın katıp daha fazla yağ yakmak amacıyla bunu tüketmeyi. Ya da belki bazı yiyeceklerinize bir miktar toz tarçın eklemişsinizdir, yine aynı amaçla. Peki gerçekten tarçın tüketmek zayıflatır mı? Tarçının kilo vermek, yağ yakmak ya da metabolizma hızlandırmak üzerinde etkisi var mı? Orta Çağ’da bu güzel kokulu ve lezzetli baharatın tıpkı bir ilaç gibi kullanıldığı kesin olarak kanıtlandığına göre neden olmasın! Yani bir başka deyişle tarçın tüketmek zayıflatır mı? sorusunun cevabı “evet”.  Ama bir yere kadar. Yani sadece her yediğinize tarçın katıp başka hiçbir ayrıntıya dikkat etmeden kilo vermek mümkün değil. Haydi gelin bakalım, tarçın tüketmek zayıflatır mı? Kilo vermek için tarçını nasıl ve ne kadar kullanmalıyız?


aaa.jpg

8 Kasım 2018- Bersu Ekinci0

Uğraştınız, uğraştınız sonunda çabalarınız karşılığını buldu. Fazla kilolardan kurtuldunuz. Son bir çabayla birkaç kilo daha verirseniz hedefi tam 12’den vurmuş olacaksınız. Ama o da ne? Kalan son birkaç kilo bir türlü gitmek bilmiyor. Peki ne yapmak gerek? Kalan son birkaç kilo nasıl verilir? Kalan son birkaç kiloyu vermenin yolları neler? Öncelikle şunu söyleyeyim ki kilo verme sürecinde bu kadar başarı sağladıktan sonra pes etmeyeceksiniz. Çünkü başarıya tam olarak ulaşmak imkansız değil. Yani geride kalan o kiloları da vereceksiniz. Sadece biraz daha çaba harcamak gerek. Haydi bakalım gelin şimdi biraz daha yakından bakalım kalan son birkaç kiloyu vermenin yolları neler….


ana-1.jpg

13 Ağustos 2018- Bersu Ekinci0

Haydi itiraf edelim… Bazen kilo vermek dünyanın en zor işi gibi görünebilir insanın gözüne.  Spor salonu ya da fazla kilolardan kurtulmak için her gün telaşlı adımlarla yürüdüğünüz o park size çok uzak gelebilir. Ya da canınız o çok özlediğiniz tatlıdan birkaç lokma da olsa yiyip bir kaçamak yapmak isteyebilir. Ya da en basitinden tıpkı bu yaz yaşadığımız gibi sıcak ve nemli havalarda kendinize tembellik hakkı tanımak isteyebilirsiniz. Bunlar hiç de normal dışı değil. Bugün size tembeller için kilo verme yöntemleri hakkında birkaç söz söyleyeceğim. Hemen heyecanlanmayın ama! Canınızın istediği her şeyi istediğiniz kadar yemenizi, sağlıklı beslenmeyi bir kenara koymanızı söyleyecek değilim. Böyle tembel bir ruh halinde bile kilo vermenin yollarını anlatacağım size. Hazırsanız, şöyle rahat bir kanepeye uzanın ve başlayın okumaya tembeller için kilo verme yöntemleri neler…


ana-2.jpg

24 Temmuz 2018- Bersu Ekinci0

Düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahipsiniz. Fazla kilolarınızdan çoktan kurtuldunuz ve kilo korumak için elinizden geleni yapıyorsunuz. Egzersiz deseniz o da tamam. Hatta başınız sıkıştığında beslenme danışmanınız size hemen yardım elini uzatıyor. Ama öyle bir an geliyor ki tartıldığınız zaman kilo aldığınızı görüyorsunuz. Peki neden? Nerede yanlış yapıyorsunuz? Belki de sorun sizde değil. İstenmeyen kilo artışının 5 gizli nedeni arasında gizli. “Bu da nasıl oluyor?” diye sorarsanız birazdan anlatacağım. Bazen farkında olmadığınız “gizli güçler” siz tam tersini yapmaya çalışırken kilo almanıza sebep olabilir. Birazdan “uykusuzluk kilo aldırır mı?”, “kilo aldıran hastalıklar”, “stres kio yapar mı?” gibi birçok kişinin zaman zaman aklından geçen sorulara kısaca yahıt vermeye çalışacağım. Şimdi konuyu maddeler halinde sıralıyorum: İşte istenmeyen kilo artışının 5 gizli nedeni.


ana-2.jpg

12 Şubat 2018- Bersu Ekinci0

Düzenli beslendiğinizi, egzersiz programınızı aksatmadığınızı düşünüyorsunuz. Ama tartıya çıktığınızda sonuç hüsran! Bu da demektir ki bir yerde bir sorun var. Büyük olasılıkla metabolizmanız yavaş çalışmaya başlamıştır.  Peki metabolizma neden yavaş çalışır?  Özellikle kilo verme sürecinde sizi zorlayan metabolizma yavaşlığı neden olur? Şimdi aklınızı kurcalayan metabolizma neden yavaş çalışır? sorusunun muhtemel cevaplarına bir bakalım.


nananaa.jpg

18 Ocak 2018- Bersu Ekinci0

Bütün beslenme danışmanları, sağlık uzmanları, hatta sağlığına dikkat eden herkes aynı cümleyi kurar: “Bol bol su için.”  Hayat suyla başlar ve suyla devam eder. Peki hiç düşündünüz mü yeteri kadar su içmezseniz  neler olur? Bedeniniz susuzluğa nasıl tepki verir?  Susuz kalmanın zararları nelerdir?