obezite arşivleri - BERSU EKİNCİ -

fasteksi.jpg

23 Kasım 2020- Bersu Ekinci0

Yoksa siz de bir türlü fast food’dan vazgeçemeyenlerden misiniz? Her ne kadar kilo vermek ya da formda kalmak istiyor olsanız da sık sık bu yiyeceklerin “zararlı cazibesi”ne kapılıyor musunuz? Özellikle evlerde daha fazla vakit geçirmek zorunda kaldığımız şu günlerde çevremden de sık sık duyuyorum bu tür yiyecek tüketiminin arttığını. Oysa iyice belleseniz fast food yiyecek tüketmenin sağlık ve kilo üzerindeki zararları konusundaki ayrıntıları, değil yemek, aklınızdan bile geçirmezsiniz. Sadece kilo almak konusunda değil genel sağlık konusunda da hem uzun hem kısa vadede onarılmaz hasarlar yaratıyor bu tür yiyecekler. Akılcı beslenenlerin bu tür yiyeceklerden uzak durduğundan eminim aslında. Ama ben yine de “ne olacak canım birkaç kez yesem?” diye düşünenlere bir kez daha hatırlatmak isterim fast food yiyecek tüketmenin sağlık ve kilo üzerindeki zararları neler.


ANA-2.jpg

1 Şubat 2018- Bersu Ekinci0

Siz de öyle misiniz? Bir şeylere üzülünce ya da canınız sıkılınca hemen şekere sarılıyorsunuz. Yedikçe acıkıyorsunuz, açıktıkça yiyorsunuz. Kilo üstüne kilo alıyorsunuz, üstelik sağlığınız gidiyor. Yani şekerin pençesine mi düştünüz? Boşuna söylemiyorlar “zehirlerin en tatlısı” diye. İşte yerken yalancı mutluluk veren şekerin sağlığa zararları. Belki de bunları okuduktan sonra bir daha elinizi bile sürmeyeceksiniz.


GREYFURT.jpg

11 Kasım 2017- Bersu Ekinci0

On sekizinci yüzyılda Barbados Adasında keşfedilen greyfurt meyvesinin şöhreti ancak 19. yüzyılda yaşadığımız topraklara ulaştı. Dört mevsim boyunca rahatlıkla bulabildiğimiz bu meyveler en iyi ürünlerini kış aylarında veriyor. Genellikle pembe ve kırmızı rengine rastladığımız greyfurtların aslında sarı ve beyaz çeşitleri de mevcut.

Keskin tadı ve pembe rengiyle dikkat çeken greyfurt birçok sağlık faydasını da kalın kabuklarının içerisinde barındırıyor. Birçok kozmetik ürününde de kullanılan greyfurt cildi güzelleştirir, bizleri birçok hastalıktan korur ve hatta sağlıklı bir beslenme planı içerisinde zayıflamamıza bile yardımcı olur.

Sizler için kış aylarında sıkça tükettiğimiz greyfurt meyvesinin faydalarını inceledik…