papaya arşivleri - BERSU EKİNCİ

anasalfa.jpg

9 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Hatırlıyor musunuz, bu yılın başlarında sizinle farklı bir salata tarifi paylaşmıştım. “Meleklerin meyvesi” denilen papaya ile hazırlanan bir salataydı bu. İster misiniz özellikle de tüm dünyanın bir pandemiyle mücadele ettiği şu günlerde yine aynı meyve ile yapılan bir başka tarif paylaşayım sizinle? Bu kez kilo vermeye yardımcı, bağışıklık güçlendiren papaya salatası
tarifi vereceğim. Bu salatanın kilo vermeye yardımcı olması yanında bağışıklık güçlendirme gibi bir etkisi var aynı zamanda. Haydi isterseniz geçelim, kilo vermeye yardımcı, bağışıklık güçlendiren papaya salatası nasıl yapılır anlatmaya.


cilti.jpg

17 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0

Gelin bugün kilo verme ve kilo korumayla birlikte biraz da kendimizi güzelleştirelim. Nasıl, iyi fikir değil mi? Bugün size hem forma girmeye hem de yıllara meydan okumaya yardımcı olan yiyecekler konusunda bazı küçük ipuçları vereyim. Çünkü sağlıklı beslenmek sadece fazla kilolardan kurtulmayı değil aynı zamanda cildinizi içten besleyerek ışıldamasını da sağlar. O zaman niye duruyoruz ki hala, gelin bakalım kilo aldırmayan, yaşlanmayı geciktiren yiyecekler hangileri ve bu özelliklerini nelere borçlular.


strawberries-5099527_1920-1.jpg

29 Mayıs 2020- Bersu Ekinci0

Bu konuyu artık bir kenara bırakayım diyorum ama hayatımızın bir gerçeği haline geldi. Evden çalışabilenler başta olmak üzere çoğumuz koronavirüs salgını nedeniyle evdeyiz. Peki siz de bu süreçte canınız sıkıldıkça kendinizi mutfağa atıp elinize geçeni yiyor musunuz? Ya da böyle zamanlarda ne yiyorsunuz? Gelin bu yazımda size  kilo vermek isteyenler için hızlı yağ yaktıran yaz meyveleri hakkında birkaç söz söyleyeyim. Bu meyvelerin yararlarını bir kez daha gözden geçirirseniz, zayıflamayı engelleyip kilo almaya neden olan o sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durursunuz büyük olasılıkla. Eh, o zaman bir bakalım kilo vermek isteyenler için hızlı yağ yaktıran yaz meyveleri hangileri.  Gelecek yazılarımda da size bu meyvelerle hazırlanacak farklı tarifler veririm.


papaya-4816673_1920-1.jpg

12 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Aslında biliyorum, ülkemizde çok da sık tüketilmiyor. Ama öylesine etkili ve sayması uzun sürecek faydaları var ki. Adı üstünde “boşuna meleklerin meyvesi” denmemiş. Evet, söz ettiğim bu meyve papaya. Daha önceki bir yazımda uzun uzun papayanın sağlık faydaları konusunu anlatmıştım. Ama üzerinden epey zaman geçmiş ve hem bu sağlık deposu meyveyi bir kez daha hatırlatmak hem de detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası tarifi paylaşmak istedim sizinle. Sindirim sistemini düzenlemekten vücudu toksinlerden temizlemeye, göz sağlığından kalp sağlığına kadar uzanan geniş bir yelpazede sağlık faydalarına sahip papaya. Söz çok da uzatmadan gelin önce bir detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası nasıl yapılır onu anlatayım.


asilana.jpg

10 Temmuz 2018- Bersu Ekinci0

Bir önceki yazıda papayanın ve papaya çekirdeğinin faydalarından söz etmiştim. Şimdi de size göbek eriten papaya smoothie’si tarifi vermek istiyorum. Sindirim sisteminizi düzenleyip bağırsaklarınızı çalıştıran bu smoothie, göbek bölgenizdeki istenmeyen fazla kiloların eritilmesine de yardımcı oluyor. İşte kısa zamanda hatırlayabileceğiniz göbek eriten papaya smoothie’si.


katki.jpg

9 Temmuz 2018- Bersu Ekinci0

“Meleklerin meyvesi” olarak adlandırılan papaya, kendisi başlı başına bir nimet.  Satırlara sığmayacak kadar çok faydası var. Peki ya papaya çekirdeğinin kilo vermeye etkisi var mı? Elbette var! Sadece bu kadar da değil üstelik. Papaya çekirdeğinin; böbrekleri temizlemekten sindirim sistemini düzenlemeye, vücuttaki fazla yağları yakmaya kadar uzanan geniş bir yelpazede sağlık faydaları var. Ama bugün bizim odaklanacağımız konu papaya çekirdeğinin kilo vermeye etkisi.


3-6.jpg

23 Ocak 2018- Bersu Ekinci0

Aynalara küstünüz değil mi? Ne yaparsanız yapın yüzünüzdeki o akneler, o iltihaplı sivilceler bir türlü gitmek bilmiyor. Onları gördüğünüzde mutsuz oluyorsunuz. Elbette doğru besleneceksiniz ama gelin biz de size bir akne savaşçısı sağlıklı smoothie tarifi verelim. Hem de anlatalım akne neden olur, akneden kurtulmak için ne yapmak gerekir.


ESY-000394238-1.jpg

22 Ocak 2018- Bersu Ekinci0

Büyük kaşif Christopher Columbus, armuda benzer bir meyveyi görür, kokusunu derin derin içine çeker ve ona bir isim verir: Meleklerin meyvesi!  İnsanın içine işleyen o koku ve meyvenin barındırdığı neredeyse mucize diye tanımlanacak etkileri düşünürsek bu isim hiç boşuna değil. Evet, bildiniz papayadan söz ediyoruz. Peki papaya nedir, papayanın faydaları nelerdir?