Salata arşivleri - BERSU EKİNCİ

anna.jpg

11 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Salatalar genellikle ana yemeğin yanında tüketilen sağlıklı seçenekler olarak bilinir. Kimi zaman da kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için ana öğün yerine geçer. Eğer doğru şekilde hazırlanırsa bu neden olmasın ki? O zaman gelin bugün “salataların gizemine” biraz ışık tutalım. Kilo vermek için salataya ekleyebileceğiniz en sağlıklı yiyecekler hangileri onlara bir bakalım. Salata, hem sofranızı renklendirir hem de sağlığınızı. Sağlıklı bir beslenme programında olması gereken malzemeler kullanılırsa da ihtiyaç duyulan vitamin ve mineraller için çok iyi bir kaynaktır. Ama bir de kilo vermek isteyenler için salataya konulmasında fayda olan seçenekler var. Yağ yakmaya, metabolizma hızlandırıp kilo vermeye katkısı var hepsinin de. Girişi biraz uzun tuttum farkındayım. Gelin bir bakalım, kilo vermek için salataya ekleyebileceğiniz en sağlıklı yiyecekler neler.


ana.jpg

3 Ağustos 2020- Bersu Ekinci0

Arada sırada ailemizle ya da dostlarımızla dışarıda yemek yemek hepimizin hakkı, değil mi? Tamam, en sağlıklısı ve kilo vermek ya da kilo korumak için en iyisi yemekleri evde hazırlamak. Ama insan zaman zaman biraz da sosyalleşmek istiyor elbette. Kilo verme ya da kilo koruma sürecinde kendimizi tamamen eve kapatamayacağımıza göre bazı noktalara dikkat edersek dışarıda yemek de sorun yaratmayacaktır.  O zaman gelin bir bakalım dışarıda yemek yerken kilo almamak için dikkat edilmesi gerekenler neler. Hangi yiyecekleri tüketmeli, hangilerinden uzak durmalıyız ki hem sağlığımızı hem de formumuzu koruyalım? İşte dışarıda yemek yerken kilo almamak için dikkat edilmesi gerekenler.


roka.jpg

3 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0

Yaz sıcakları iyiden iyiye kendini hissettiriyor. Sıcak hava, bazı durumlarda bazı kişileri zorlasa da aslında kilo vermek için çok da iyi bir fırsat. O zaman ne duruyoruz, gelin mutfakta farklı bir lezzete imza atalım ve kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran antioksidan salata yapalım. Vitamin, mineral, antioksidan… Özetle ne ararsanız var bu salatada. Tam da sıcak yaz günlerine göre. Haydi geçelim kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran antioksidan salata nasıl yapılır, neler gerekir.


sef.jpg

19 Ağustos 2019- Bersu Ekinci0

Her ne kadar eskiler “Ağustos ayının yarısı yaz, yarısı kış” dese de iklim değişti ve artık sıcaklar sonbahar aylarına da sarkıyor. Yani yaz mevsimi bütün haşmetiyle sürüyor. Peki bu sıcak havalarda sizin yiyeceklerle aranız nasıl? Hem sıcağın hem de tatilin rehavetiyle kilo korumak ya da belki kilo vermek için öğünlerinizi nasıl düzenliyorsunuz? Bana soracak olursanız, bu sıcak günlerde hem su ihtiyacımı karşılayacak hem de beni uzun süre tok tutacak hafif öğünler hazırlıyorum. Bugün de bunlardan birini sizinle paylaşmak istiyorum. Tok tutan, sindirimi düzenleyen şeftali ve karpuz salatası tarifi vereceğim bugün size. Üstelik bu nefis salatayı ızgarada yapacağız. İçine konulan yiyeceklerin içerdiği vitaminler bir yana, bu salata tam da böyle sıcak günlere göre. O zaman gelin bakalım tok tutan, sindirimi düzenleyen şeftali ve karpuz salatası yapılışına, içine konulan malzemelere.


anaaa.jpg

26 Temmuz 2019- Bersu Ekinci0

Fazla kilolarınızdan kurtulduktan sonra bütün sorunun çözüldüğünü, hayatınızın değiştiğini düşünüyorsunuz değil mi? Bir noktaya kadar öyle elbette. Beslenme danışmanı sayesinde bu konudaki ayrıntıları öğrendiniz. Daha hareketli bir yaşam tarzı benimsediniz. Artık sağlıklı ve akılcı beslenmenin yöntemlerine hakimsiniz. Peki ya bazı yiyeceklerin “gizli tehlike” içerdiğini biliyor musunuz? Yani siz sağlıklı olduklarını düşünürken onların hem sağlığınızı hem de kilonuzu tehdit ettiğini. Bir daha kilo almamak için uzak durulması gereken yiyecekler konusunda bazı ipuçları vermek istiyorum size. Bu önemli bir nokta çünkü. Sağlıklı sandığınız bazı besinlerin zararlı maddeler en çok da şeker içerdiğini düşünürsek bu konuya biraz zaman ayırmakta fayda var. Gelin bakalım bir daha kilo almamak için uzak durulması gereken yiyecekler hangileri.


anna.jpg

1 Mayıs 2019- Bersu Ekinci0

Gelin bugün sizinle lezzetli bir salata hazırlayalım: Vücudu toksinlerden arındıran antioksidan salata koyalım adını da. Ama bana sorarsanız birazdan malzemelerini sayacağım bu besleyici yiyeceği sadece “salata” olarak geçiştirmek de haksızlık olur. Çünkü içeriğinde yer alan sebzelerin ve baharatların her biri başlı başına bir beslenme hazinesi. Böyle bir girişin ardından sıra geldi vücudu toksinlerden arındıran antioksidan salata için gereken malzemeleri sayıp, nasıl hazırlandığını anlatmaya.


ANASA.jpg

20 Şubat 2019- Bersu Ekinci0

Size bir önceki yazımda salataya konulduğunda kolay kilo verdiren, yağ yaktıran 5 yiyecek hakkında bazı notlar aktarmıştım. Yazının sonunda da salataya koyacağınız sos konusunda da dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatmıştım. O zaman şimdi tam sırası. Kilo aldırmayan salata sosu nasıl yapılır? sorusuna alternatif cevaplar vereyim bugün de. Çünkü, salatanız her ne kadar sağlıklı olursa olsun eğer sosunuz bu kurallara uymazsa kilo vermek ya da kilo korumak zorlaşabilir. O zaman fazla vakit geçirmeden, hemen başlayalım kilo aldırmayan salata sosu nasıl yapılır? sorusunun beş özel yanıtına. Kilo aldırmayan salata sosu nasıl yapılır? sorusuna ilk cevabım “sağlıklı beslenme kurallarına uyarak” olur.


ana.jpg

18 Şubat 2019- Bersu Ekinci0

Kilo vermek için yağ yakmak amacındaysanız en çok tükettiğiniz yiyeceklerden biri de salata. Hem ana öğüne garnitür olarak lezzet katıyor, hem psikolojik olarak “yeme” hazzı yaşatıyor hem de vitamin ve mineral deposu. Peki salataya hangi yiyecekler konulursa daha hızlı yağ yakmaya ve kilo vermeye yardımcı olur? Elbette her sağlıklı besini salatanıza katabilirsiniz. Ama bunlar arasında bazıları ayrıcalıklı. Salataya konulduğunda kolay kilo verdiren yağ yaktıran 5 yiyecek hangileri bugün size bunlardan söz edeceğim biraz. Kilo vermek için tükettiğimiz salata nasıl olmalı? Salataya hangi besinleri koyarsak daha kolay yağ yakarız? sorularının yanıtlarına bir göz atacağız. Haydi o zaman gelin bir bakalım, salataya konulduğunda kolay kilo verdiren yağ yaktıran 5 yiyecek nedir bir bakalım.


doma.jpg

29 Kasım 2018- Bersu Ekinci0

Siz de yaparsınız belki zaman zaman… Özellikle dışarıda yemek yediğinizde daha sağlıklı ve kilo almayı engeller düşüncesiyle salata tercih ediyorsunuzdur. Peki gerçekten salata yemek zayıflatır mı? Elbette sadece salata tüketerek kilo verme ya da kilo koruma fikri hiç sağlıklı değil, ama salatanın faydaları da tartışılmaz. Tok tutma ve sindirim sistemine katkıları bir yana, salata içerdiği malzemeler sayesinde de vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlar. Yani bir başka deyişle salata tüketmenin kilo verme konusunda da kilo koruma konusunda katkısı var. Gelin biz şimdi başa dönelim ve o sorunun yanıtlarına bir göz atalım: Salata yemek zayıflatır mı? Hangi malzemeleri kullanırsak yediğimiz salata kilo vermeye ya da kilo korumaya yardımcı olur?


Y3C-1614642-1.jpg

21 Ağustos 2018- Bersu Ekinci0

Sonunda beklenen günler geldi. Kurban bayramı kapıyı çaldı. Bu da dört gün boyunca sofralar şenlenecek, et yemeklerinin biri gidecek diğeri gelecek demek. Hatta uzatılan tatili de düşünürsek bazı kişiler için bu durum, 5 ya da 6 güne yayılacak bir şölene dönüşecek. Etin ardından da çeşit çeşit hamurlu, şerbetli tatlılar. Peki sonuç? Belki de bu kısacık zamanda, verdiğimiz fazla kilolardan bazılarını geri alacağız. Ya da sağlıklı beslenip hem bayramın keyfini çıkaracağız hem de kilomuzu koruyacağız. İşte tam bu noktada kendinize şu soruyu sormamız gerekiyor: Kurban bayramında nasıl beslenmeliyiz? Eti hangi yöntemle pişirdiğimizden nasıl tükettiğimize, yanında neler yediğimize kadar uzanan geniş bir platformda bu sorunun yanıtlarına bir göz atalım. Bazı noktalara dikkat edersek, hem sağlığımızı hem de kilomuzu korumamız mümkün. Haydi gelin şu sorunun cevaplarına bir bakalım: Kurban bayramında nasıl beslenmeliyiz?