stres arşivleri - BERSU EKİNCİ -

anna.jpg

2 Haziran 2021- Bersu Ekinci0

Belki sizin de başınıza gelmiştir. Yiyip içtiklerinize, öğün saatlerine çok dikkat ettiğiniz halde bir türlü fazla kilolardan kurtulamamışsınızdır. Ya da belki de şu anda bu sorunla karşı karşıyasınız. Bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Yani neden sağlıklı ve doğru beslendiğiniz halde bir türlü zayıflamayı başaramıyorsunuz? Gelin bugün bu konudaki önemli soruya ve yanıtlarına biraz yakından bakalım. Neden kilo veremiyorum? Zayıflamayı engelleyen nedenler neler biraz inceleyelim. Çünkü, kilo vermek için sadece yiyip içtiklerinize odaklanmak yetmez. Bu konuda hedefi tutturmanızı etkileyen çok farklı ayrıntılar da var. O zaman geçelim hemen neden kilo veremiyorum? Zayıflamayı engelleyen nedenler konusuna.


gebek.jpg

5 Mayıs 2021- Bersu Ekinci0

Aslına bakılırsa göbek bölgesinde birazcık yağ toplanması o kadar da kötü değil. Sonuçta hayati organların korunmasına yardımcı olur. Fakat göbek bölgesinde toplanan fazla miktarda yağ da bir o kadar tehlikeli. İki ucu keskin bıçak yani! Peki göbek bölgesi neden yağlanır? Göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni nedir? Bugün biraz bu konuda konuşalım istiyorum. Çünkü göbek yağları aslında biraz dikkatle önlenebilecek bir sorun. Bu şekilde genel sağlığı korumak da mümkün. Neyse… Haydi gelin bakalım göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni nedir…


dans.jpg

22 Mart 2021- Bersu Ekinci0

Ne dersiniz, bugün biraz dans edelim mi? Hep kilo verme, zayıflama, kilo koruma ve sağlıklı ilgili daha ciddi konulardan söz ettik. Peki bu kez bir değişiklik yapıp hayatımıza hem biraz neşe hem de hareket katalım ister misiniz? Bence bu iyi bir fikir. Belki de haftanın bu ilk gününde hayatınızda yeni kapılar açmış olursunuz. Gelin bu kez hayatın gerçekleriyle de aramıza biraz mesafe koyup çok çekici bir konuya, dansa odaklanalım ve dans etmek zayıflatır mı? Dans etmenin kilo vermeye etkisi konusuna bir bakalım. Tahmin ettiğiniz gibi keyif alarak yapacağınız dans, hem vücudunuzun tüm kaslarını çalıştırır, hem kalori yakımını hızlandırır. Dans etmek zayıflatır mı? Dans etmenin kilo vermeye etkisi konusunda değineceğim diğer faydalar da cabası. O zaman ne duruyoruz? Haydi dansa!


stres-1.jpg

22 Ocak 2021- Bersu Ekinci0

Hatırlıyorsunuz değil mi? Size sık sık kilo vermek için stresi kontrol altına almanız gerektiğini altını çizerek anlatıyorum. İlk bakışta pek ilgisi yok gibi görünüyor olsa da stres, zayıflamak isteyenlerin en büyük düşmanı, elbette genel sağlığın da. O yüzden bugün stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunu ele almak istedim bu yazımda. Çünkü bu gerçekten önemli bir konu. Stres kontrol edilmediğinde yeme bozukluğundan ruhsal sorunlara, cinsel hayatınızdan saç dökülmesine sayısız soruna yol açıyor. Gelin şimdi biraz daha yakından bakalım stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusuna.

Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme

Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme

Konumuza stresin tepeden tırnağa genel sağlığı nasıl etkilediğini anlatarak başlamak istiyorum. Kimi zaman stresin sağlığınız üzerindeki olumsuz etkilerini yaşayarak tecrübe ediyorsanız da belki de bu kadarını beklemiyorsunuzdur. Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda, stres sizi esir aldığında fiziksel ve ruhsal olarak nasıl yıkıcı sonuçlar yarattığına bir bakalım.

Uyku sorunları: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusuna hem kilo verme hem de genel sağlık için çok önemli bir ayrıntıyla başlayalım. Stres, uyku bozukluğuna neden olur. Bu da iki türlü gerçekleşir. Ya uykusuz kalırsınız ya da aşırı uyursunuz. Özellikle de uykusuzluğun, eğer kilo verme amacındaysanız buna nasıl sekte vurduğunu, kortizol hormununu yükseltip açlık krizlerine yol açtığını, kaybolan enerjinizi yerine koymak için dengesiz beslenmeye yönlendirdiğini bir kez daha hatırlatmak isterim.

Odaklanma güçlüğü: Stres, herhangi bir konuya odaklanmanızı da engeller. Strese teslim olduğunuz zaman bazen basit günlük işlerinizi bile yapamaz hale gelirsiniz. Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda altını çizmek istediklerimden biri de bu.

Panik ataklara neden olur: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda birçok insanın stresli zamanlarında yaşadığı ortak soruna sıra geldi. İnsana ölüyormuş hissi veren, kimi zaman kalp krizini taklit eden panik ataklar da yoğun stresin bir sonucu.

Göğüs ağrısı: Biraz önce size panik ataktan söz ederken “kalp krizini taklit eden” demiştim. İşte bu durumun bir başka benzeri de göğüs ağrısı. Yoğun stres altında olduğumuz bazı zamanlarda göğüs ağrısı hissetmek de mümkün. Bu da kişilere kalp krizi geçiriyor korkusu verip daha fazla strese yol açabilir.

Kas gerginliği: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusuna yine birçok kişinin benzer durumlarda karşılaştığı bir sorunla devam edelim. Stres hormonları, kasların gerilmesine neden olur. Bunun sonucu olarak da kaslarınız ağrımaya başlar, bazı durumlarda da spazmlar ortaya çıkabilir.

Mide sorunları: Belki kendiniz yaşadınız belki de çevrenizden tanıklık ettiniz. Birçok insan, stresli zamanlarda midesiyle ilgili sorunlar yaşar. Kimi zaman mide ağrısı, kimi zaman bulantı, hatta kimi zaman da asit artışı. Elbette bunlar bazen başka sağlık sorunlarının da belirtisi olabilir ama stres dönemlerinde birçok insanın yaşadığı sorunlar arasında.  Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusuna bu önemli maddeyi de ekleyelim.

Saç dökülmesi: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda değinmek istediğim konulardan biri de bu. Yoğun stres, bazı kişilerde saç dökülmesine de neden olabilir. Hatta bu stresin yoğunluğu arttıkça halk arasında “saçkıran” adı verilen ve saçın belli bir bölgesinin tamamen kaybıyla sonuçlanan soruna da yol açar.

Adrenal yorgunluk: Özellikle de uzun süren stresin yarattığı en önemli sorunlardan biri bu. Stres, vücudumuzdaki her organı, hatta her hücreyi olumsuz etkiler. En çok da adrenal bezler denilen böbrek üstü bezlerini. İşte bu durum da sizi aşırı halsiz ve bitkin düşürür. Canınızın hiçbir şey yapmak istememesinin, hatta bazen yataktan çıkmayı bile reddetmenin nedeni bu durum olabilir. Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda üzerinde durmak istediğim ayrıntılardan biri de işte bu.

Kalp ritminde artış: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda bir başka önemli ayrıntıya değinelim şimdi. Gerilimli zamanlarda, kalbinizin atım hızı da artar. Bu aslında bu tür durumlarda vücudun verdiği normal bir tepki. Ancak kontrol altına alınmadığında sağlığı da olumsuz etkiler.

Cinsel arzularda azalma: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda bir noktaya daha değinelim. Stres, yaşamın her alanını olduğu gibi cinselliği de olumsuz etkiler.

Stresi önleyen yiyecekler hangileri?

Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme

Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunu böyle toparlayalım. Elbette günlük hayatınızı etkilediğinde bu durumdan kurtulmak için yardım almak gerekir. Ama stresin doğru beslenme ile azaltılıp kontrol altına alınabileceğini biliyor musunuz? Çünkü sağlığın her alanında olduğu gibi stres konusunda da doğru beslenme, önemli bir kilometre taşı. Bu arada… Stresli zamanlarda yapılan en büyük hatayı tekrarlamamanızı yani şekerli yiyeceklere yönelmeden, doğru beslenerek bu durumdan en az zararla kurtulmanızı sağlayacak birtakım beslenme önerilerim olacak.

Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda şimdi sırada stresi azaltan ve kilo aldırmayan yiyecekler var. Gelin onlara da bir bakalım ve konuyu böylece toparlayalım.

Bitki çayları: Aslında bu en iyi bilinen “stressavarlardan” biri. Stresli zamanlarda çay ya da kahveye yönelmeden papatya çayı, nane çayı gibi seçenekler sizi bekliyor. Elbette bunları da ölçülü kullanmak koşuluyla.

Kabak çekirdeği: Genellikle birçok insanın yaptığı bir şey, sıkıldığında çekirdek tüketmek. Bunun bir noktaya kadar rahatlatıcı etkisi olduğu da kesin. Neden biliyor musunuz? Kabak çekirdeği magnezyum içerir. Magnezyum da kortizol hormonunun fazla miktarda salgılanmasını engeller. Günde bir avuç tüketeceğiniz kabak çekirdeği, sağlıklı yağlar dahil birçok minerali almanızı sağlar.

Narenciye ürünleri: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusuna içinde bulunduğumuz kış aylarında zaten bol tüketilen bu ürünlerle devam edelim. Bu meyveler, kilo verme için etkili olan C vitaminin yanı sıra glutatyon da içerir. Glutatyon, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu serbest radikallerden korur. Stresli olduğunuzda bağışıklık sisteminiz düşer ve bu da daha fazla strese neden olur. İşte bu yüzden sadece kilo vermek için değil aynı zamanda sağlıklı kalmak ve stresten uzak durmak için de bağışıklık sisteminizi sağlam tutmalısınız.

Yaban mersini, çilek, ahududu, böğürtlen: Gelelim, stres konusunda etkili bir başka meyve grubuna. Şeker oranı düşük ve yağ yakma konusunda etkili olan bu meyveler, aynı zamanda stresi azaltan antioksidanlar da içerir.

Sağlıklı yağ kaynağı balıklar: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme inceliklerini anlatırken sıra Omega 3 yağ asitlerine geldi. Bilimsel araştırmalara göre bu sağlıklı yağ asitleri stres hormonlarını azaltıp depresyon tedavisine de yardımcı oluyor.

Yulaf ezmesi: Kilo vermek ve tokluk hissi için önemli olan bu yiyeceğin bir başka özelliği daha var: Mutluluk hormonu denilen serotonin salgılanmasına yardımcı oluyor.

Kakao: Stres sağlığınızı nasıl etkiler? Stres karşıtı beslenme konusunda kakaoyu da anlatmadan geçmeyelim. Mutluluk hissi veren dopamin ve serotonin salgılanmasına yardımcı olur.


foto2.jpg

25 Aralık 2020- Bersu Ekinci0

Bir bütünsel beslenme danışmanı ve sağlıklı yaşam eğitmeni olarak, özellikle ilk görüşmelerde, danışanlarımdan en çok duyduğum sorunlardan birine eğilmek istiyorum bugün. Ne mi bu? “Duygusal açlık.Duygusal açlığı önlemenin beş kolay yöntemi konusunda basit ama etkili ipuçları vereceğim size. Çünkü önde gelen kilo alma nedenlerinden biri bu. Önüne geçilmediğinde de ciddi fiziksel ve ruhsal sağlık sorunlarına yol açıyor. Haydi o zaman gelin bakalım duygusal açlığı önlemenin beş kolay yöntemi nedir?

Duygusal açlığı önlemenin beş kolay yöntemi: Sorunun farkında olun

Duygusal açlığı önlemenin beş kolay yöntemi

Benim temel beslenme anlayışıma göre, doyurulması gereken tek açlık fiziksel açlık değil. Duygusal açlık da aynı şekilde önemli. Peki duygusal açlık nedir? Belki zaman zaman yaşıyorsunuzdur siz de, çözemediğiniz herhangi bir sorun, yaşadığınız stres, belki bir kayıp, ayrılık gibi nedenlerle içine düştüğünüz ruhsal durumdan çıkamadığınızda, yiyeceklere kelimenin tam anlamıyla saldırırsınız. Sanki sorununuzun çözümü yiyeceklerde gizliymiş gibi. Ye da belki onları yiyerek öfkenizi ortadan kaldırabilecekmişsiniz gibi. İşte bu duygusal açlık. Ve inanın bana, kişiye sanıldığından çok daha fazla zarar veriyor.

Ama bunun önüne geçmek mümkün. Sorunun farkına varmak ve gerekli adımları atmak önemli. Bu girişin ardından geçelim duygusal açlığı önlemenin beş kolay yöntemi nedir? Bu şekilde aşırı yemenin önüne geçmek için ne yapmak gerekir?

Asıl sorunu bulun ve onun çözümüne odaklanın: Duygusal açlığı önlemenin beş kolay yöntemi konusuna bu ayrıntıyla başlamak istiyorum. İş yerinde geçirdiğiniz kötü bir gün, eşinizle ya da sevgilinizle yaşadığınız bir tartışma, sizi duygusal yemeye iten yüzeysel bir sebeptir. Yani sandığınız gibi kendinizi yiyeceklere vermenizin görünürdeki sebebi bu gibi olaylar olsa da temelinde yatan büyük olasılıkla daha köklü bir sorun. Kronik stres, uzun süreli öfke, depresyon, duygusal açlığın temel nedenlerinden. Bunun önüne geçmek için gerekirse bir danışmanla görüşerek asıl sorunu keşfedin ve onu çözün. Buna ek olarak stres yönetimi için egzersiz yapmak, doğru nefes almak, dikkati daha olumlu şeylere yöneltmek gibi yöntemleri öğrenin.

Kendinize ‘Neden yiyorum?’ diye sorun ve dürüstçe yanıt verin: Gelelim duygusal açlığı önlemenin beş kolay yöntemi konusunda bir diğer ayrıntıya. Kendinizi kötü hissettiğinizde elinize geçen ilk yiyeceği ağzınıza atmadan önce bir durun ve şu sorulara yanıt verin: “Şu anda gerçekten aç mıyım?” ya da “Benim şu anda bu yiyeceği ihtiyacım var mı?” belki de “Bunu şu an yemem gerekiyor mu?” Bu sorulara dürüstçe, kendinizi kandırmadan yanıt verin.

Ya da bu konuda başka bir yöntem önereyim size: Yiyeceği elinize aldığınızda tüketmeden önce bir dakika durun, hissettiğiniz açlığı 1 ile 5 arasında derecelendirmeye çalışın. “1” aç değilsiniz, “5” ise gerçekten çok açsınız. Eğer gerçekten fiziksel açlık hissediyorsanız elbette yiyecek tüketin. Ama bu derecelendirmeyi de dürüstçe yapın. İşte aslında aynı noktaya varan bu iki adım yardımıyla gerçekten yemeniz gerekiyor mu, yoksa sırf duygusal sebeplerle mi yemek istiyorsunuz doğru sonuca ulaşırsınız.

Kötü yiyecek tercihlerinizi değiştirin: Duygusal açlığı önlemenin beş kolay yöntemi konusunda bir başka küçük ama önemli adıma gelelim. Genellikle üzüntü ya da stres konusunda insanların en çok yöneldiği yiyecekler, şeker içerenler. Oysa bu sizi bir kısır döngüye sokar. Şekerli yiyecekler tüketmek; kan şekeri dengesini bozar. Onları tükettikten kısa bir süre sonra yeniden acıkır ve yemek zorunda kalırsınız. Bu kısır döngü böylece sürüp gider. Ayrıca aşırı miktarda şekerli yiyecek tüketmek depresyonu da körükler. Bunun yerine sağlıklı besinlere yönelin. Mutlaka bir şey atıştırmak isterseniz, meyve, sebze en fazla kuruyemişle yetinin.

Stresle savaşan yiyecek ve içeceklere yönelin: Size daha önce de bazı besinlerin ve içeceklerin stresle mücadele ettiğini söylemiştim. Duygusal açlığın önemli nedenlerinden biri stres. Kendinizi ruhsal olarak zayıf ve yiyeceklere yönelecek gibi hissettiğinizde yeşil çay, maça çayı ya da papatya çayı tüketebilirsiniz. Bunlar, içerikleri sayesinde stresle savaşır.  Bunun yanı sıra çilek, vişne, yaban mersini gibi besinler de tüketebilirsiniz. Eğer öğle ya da akşam yemeği yenilebilecek bir zaman dilimindeyseniz somon balığı da stresi yenmenize yardımcı olur. Duygusal açlığı önlemenin beş kolay yöntemi konusunda söylemek isteriklerimden biri de bu.

Kendinize ‘acil durum’ paketi hazırlayın: Duygusal açlığı önlemenin beş kolay yöntemi konusunda son ipucuna sıra geldi. Bu bir acil durum paketi. Yani duygusal açlık sırasında kullanabileceğiniz bir paket bu. Üstelik kilo alma, kan şekeri dengesini bozma gibi sorunlara da yol açmıyor. Söz gelimi böyle durumlarda tüketmek için paketinize neler koyabilirsiniz? Şöyle birkaç örnek vereyim “Bir avuç badem ve iki tane hurma. Başka bir seçenek iki tane cevizin içi olabilir. Yarım avokado yiyebilirsiniz. Bir tane elma, bir tane muz tüketebilirsiniz Yani demek istiyorum ki duygusal açlığınızı kontrol altına alamadığınız zor zamanlarda mutlaka zararlı besinler tüketmeniz gerekmiyor. Bunun yerine daha sağlıklı seçenekler de var.


annannaa.jpg

12 Ekim 2020- Bersu Ekinci0

Hayat zor! İnsan ne yaparsa yapsın stres dolu olaylardan ya da dönemlerden kaçamıyor. Stresin genel sağlığa zararları çok elbette. Ama bir bütünsel beslenme danışmanı ve sağlıklı yaşam eğitmeni olarak bu konuya da kendi alanımın perspektifinden bakmak istedim. Gelin bugün özellikle de kilo vermek ya da formda kalmak isteyenleri zorlayan bir ayrıntısına bakalım stres konusunun. Stres yüzünden kilo almamak için beslenme sırları paylaşayım sizinle. Bildiğiniz gibi stres, başlı başına bir kilo alma nedeni bile olabiliyor kimi zaman. Ama eğer böyle zamanlarda nasıl beslenmek gerektiğini bilirsek işimiz daha da kolaylaşır. Bence sözü çok uzatmadan başlayalım stres yüzünden kilo almamak için beslenme sırları neler bakmaya.


stres.jpg

6 Ocak 2020- Bersu Ekinci0

Kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için her zaman vurguladığım bir ayrıntıdır: Stresten uzak durmak. Çünkü stres, hormon dengesini bozarak “yalancı” açlığa ve gereksiz besin tüketimine neden olur. Bu da kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için tehlikeli bir durum. Peki stresi azaltan, tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olan besinler  neler, bunlardan  haberdar mısınız? Elbette gevşemenin başka yolları da var ama beslenmeyle de bu sorunu kontrol altına alabilmek mümkün.  Yeni yılın bu ilk yazısında Stresi azaltan, tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olan besinler konusunda birkaç söz söylemek istiyorum. Ne de olsa yeni bir başlangıç yaptık, hayatımıza farklı bir düzen verip daha sağlıklı ve daha huzurlu günler yaşamak istiyoruz. O zaman gelin bir bakalım stresi azaltan, tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olan besinler hangileri ve hangi özellikleriyle bunu sağlıyorlar….


birici.jpg

15 Ekim 2018- Bersu Ekinci0

Bazen size de oluyordur büyük olasılıkla. Aslında aç olmadığınız halde canınız sürekli atıştırmak ister. Özellikle de gergin olduğunuz, zor bir dönemden geçtiğiniz zamanlarda. Sanki yaşadığınız gerilimi ya da can sıkıntısını yiyerek ortadan kaldırmak mümkünmüş gibi. Ya da bazen sadece yemek istersiniz. Ne olduğuna bakmadan. İştahınız açıktır. İşte bu durum kilo verirken de kilonuzu korumaya çalışırken de büyük tehlike yaratır. Peki ne yapacaksınız? İştahınızı nasıl kontrol altına alacaksınız? Bugün size iştah kontrolü sağlamanın 6 yolu konusunda püf noktalarını anlatacağım. Birazdan da göreceğiniz gibi aslında o anlamsız yeme isteğini dengelemek, kontrol etmek, ipin ucunu elinizden kaçırmamak belki de sandığınız kadar zor değil. Gelin bir bakalım iştah kontrolü sağlamanın 6 yolu neler? Ne yapalım da abartılı şekilde yemekten uzaklaşalım.


1-2.jpg

26 Eylül 2018- Bersu Ekinci

Fazla kilolarınız var ve bunları vermeye çalışıyorsunuz. Ama bazen öyle bir an geliyor ki, kendinizi bir anda buzdolabının önünde buluyorsunuz. Gecenin ya da günün hangi saati olduğunun önemi de yok. Açlık krizindesiniz! Ne yediğinizi görmeden yedikçe yiyorsunuz. Sonra da büyük bir pişmanlık içinde kıvranıyorsunuz. Hemen umutsuzluğa kapılmayın. Çünkü kilo vermenizin önündeki en büyük engel olan açlık kriziyle başa çıkmanın yolları var. Bugün size bu konudaki püf noktalarını anlatacağım. İşte açlık kriziyle başa çıkmanın yolları.


ana-2.jpg

24 Temmuz 2018- Bersu Ekinci0

Düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahipsiniz. Fazla kilolarınızdan çoktan kurtuldunuz ve kilo korumak için elinizden geleni yapıyorsunuz. Egzersiz deseniz o da tamam. Hatta başınız sıkıştığında beslenme danışmanınız size hemen yardım elini uzatıyor. Ama öyle bir an geliyor ki tartıldığınız zaman kilo aldığınızı görüyorsunuz. Peki neden? Nerede yanlış yapıyorsunuz? Belki de sorun sizde değil. İstenmeyen kilo artışının 5 gizli nedeni arasında gizli. “Bu da nasıl oluyor?” diye sorarsanız birazdan anlatacağım. Bazen farkında olmadığınız “gizli güçler” siz tam tersini yapmaya çalışırken kilo almanıza sebep olabilir. Birazdan “uykusuzluk kilo aldırır mı?”, “kilo aldıran hastalıklar”, “stres kio yapar mı?” gibi birçok kişinin zaman zaman aklından geçen sorulara kısaca yahıt vermeye çalışacağım. Şimdi konuyu maddeler halinde sıralıyorum: İşte istenmeyen kilo artışının 5 gizli nedeni.