tatlı patates arşivleri - BERSU EKİNCİ

pato.jpg

25 Ekim 2019- Bersu Ekinci0

Son zamanlarda sağlıklı ve farklı tariflere merakım iyice arttı. Bunları sırasıyla sizle de paylaşmak istiyorum doğrusu. Çünkü kilo vermek ya da kilo korumak için beslenme planı hazırlarken damak zevkinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini gayet iyi biliyorum. Gelin bugün kilo koruma için tatlı patatesli sağlıklı kek tarifi paylaşayım sizinle. Ama elbette öyle “kek” deyince aklınıza un ve şekerle yapılanlar gelmesin. Çünkü bu bambaşka bir kek. Ama malzememiz sağlıklı karbonhidratlar arasında yer alan tatlı patates. O zaman başlayalım kilo koruma için tatlı patatesli sağlıklı kek tarifinin ayrıntılarına.


ANNİKO.jpg

6 Eylül 2019- Bersu Ekinci0

Blog yazılarıma bir baktım da son zamanda tarifler biraz eksik kalmış. Şöyle bir kaynaklarımı karıştırıp hafızamı tazeledim ve hazır hafta sonu da yakınken size zayıflamaya yardımcı zerdeçallı tatlı patates çorbası tarifi vermeyi düşündüm. Önce farklı bir lezzete sahip bu çorbanın nasıl yapıldığını anlatayım, sonra da tatlı patates ve zayıflamaya etkileri konusunda küçük bir hatırlatma yapayım. Sözü fazla da uzatmadan zayıflamaya yardımcı zerdeçallı tatlı patates çorbası tarifine geçelim isterseniz.


aha.jpg

12 Haziran 2019- Bersu Ekinci0

Şimdi bu başlığı görünce “Benim tatlı krizimi sadece adı “tatlı” olan patates geçiremez” diye düşünebilirsiniz. Ama inanın bana, son yıllarda beslenme trendleri arasında giderek ilk sıralara yerleşen tatlı patates bu konuda da birebir. Tatlı krizini önleyen fesleğenli tatlı patates tarifi vereceğim bugün size. Hem hazırlanması kolay hem de bir miktar tükettiğiniz zaman zararlı tatlılara yönelmekten vazgeçeceksiniz. Gelin önce tatlı krizini önleyen fesleğenli tatlı patates nasıl yapılır onu anlatayım, sonra da bu değerli besinin kilo vermeye etkileri konusunda bazı ipuçları paylaşayım.


pata3.jpg

15 Nisan 2019- Bersu Ekinci0

Belki de kulağa tuhaf geliyor böyle söylemek: Tatlı krizini önleyen tatlı patates smoothie. Ama kesinlikle değil. Kilo vermek ya da kilosunu korumak isteyenlerin sofralarında sıklıkla yer verebilecekleri besinlerden biri olan tatlı patates, besleyici değerinin yanı sıra tatlı krizlerini önlemeye de yardımcı oluyor. İyi bir antioksidan olan ve aynı zamanda kan şekerini dengeleme özelliği de bulunan tatlı patates ile hazırlayacağınız smoothie sayesinde dondurma ya da tatlı yeme isteğinizi körelteceksiniz. Üstelik de vücudunuza gereksiz fazlalıklar yükleyecek olan bol şekerli besinlerden çok daha fazla zevk alacaksınız. Gelin bir bakalım hazırlanması çok kolay olan tatlı krizini önleyen tatlı patates smoothie yapımına. İşte gerekli malzemeler ve isterseniz yazın sıcak günlerinde serinlemek için isterseniz de lezzetli bir tatlı olarak yiyebileceğiniz tatlı patates smoothie yapımı.


ESY-009962278-1.jpg

26 Kasım 2018- Bersu Ekinci0

Şaşırdınız değil mi? Gözlerinize inanamıyorsunuz büyük olasılıkla. Kalbiniz de coşkuyla çarpmaya başladı. Kilo verdiren karbonhidratlar belki de size göre aynı cümlede geçmesi imkansız üç kelime. Ama gerçeğin ta kendisi! Yani diyeceğim şu ki: Bugüne kadar duyduklarınızı, bildiklerinizi unutun.  Karbonhidrat yiyerek de kilo verebilir ya da formda kalabilirsiniz. Önemli olan doğru karbonhidratları seçmek. Haydi gelin bakalım kilo verdiren karbonhidratlar neler? Hangi karbonhidratlar kilo verdirir?  Hangi karbonhidratları yiyerek formda kalabiliriz?


ona.jpg

10 Ekim 2018- Bersu Ekinci0

Son dönemde beslenme trendleri arasında kendine daha etkili bir yer edindi tatlı patates. Öyle ki sağlıklı beslenme ile ilgili danıştığınız her kaynakta adı geçiyor.  Özellikle de kilo verme konusunda. Gelin biraz daha yakından inceleyelim bu konuyu. Tatlı patates ve kilo vermeye beş etkisi sizi bu değerli kök sebze hakkında biraz daha bilgilendirecek ve belki de tatlı patates sofralarınızda daha sık yer almaya başlayacak. Bakalım neler tatlı patates ve kilo vermeye beş etkisi.


oneee.jpg

8 Ekim 2018- Bersu Ekinci0

İnsan her zaman kendine hakim olamayabiliyor elbette. Tam da kilo vermeye çalışırken, her şey çok iyi giderken bir anda tatlı krizine girebiliyor. Canı şeker, çikolata gibi kilo vermeye de korumaya da olumsuz etki eden yiyecekler çekebiliyor. Ama kimse bu isteğe teslim olmak zorunda değil. Tatlı yerine tüketebileceğiniz 6 besin hakkında ipuçları vermek istiyorum bugün size. Hiç beklemediğiniz bir anda aklınıza düşüveren şeker ya da çikolatadan uzak kalmanıza yardımcı olacak hepsi. Sözü çok da fazla uzatmadan hemen anlatayım tatlı yerine tüketebileceğiniz 6 besin hangileri…


anana.jpg

1 Şubat 2018- Bersu Ekinci0

Diyelim ki bir tatil günü geç uyandınız. Canınız da her zamankinden daha farklı bir sofra hazırlamak istedi. Hem keyifli hem besleyici hem de yapımı çok zevkli ve kolay. İster sabah kahvaltısı ister öğle yemeği için tüketin.  O halde gelin hem sağlıklı hem lezzetli fırında tatlı patates yapalım. Belki çocuklarınız da size yardım eder, hem neşeli vakit geçirir hem de onları da sağlıklı beslenme adımlarıyla tanıştırırsınız.


ESY-007700450.jpg

31 Ocak 2017- Bersu Ekinci0

Tatlı krizine girdiniz, bol yağlı, tuzlu cipslere aşeriyorsunuz veya bir parça çikolata yemezseniz ölecek gibi hissediyorsunuz… Hepsinin sebebi var. Anlatmaya çalışacağım. Aynı zamanda böyle anlarda ne yapmanız gerektiğini de söyleyeceğim size. Başlayalım mı?