Türk kahvesi arşivleri - BERSU EKİNCİ

maintheme.jpg

31 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0

Madem başladık Kurban Bayramı konusuna, öyle devam edelim. Son iki yazımda size bu özel günlerde hem sağlığınızı korumak hem de kilo almamak için uyulması gereken bazı ipuçlarını verdim. Şimdi de sıra geldi yemek sonrasına, yani tatlı kısmına. Kilo vermek, kilo korumak ve sağlıklı olmak istiyorsanız bayramların o geleneksel lezzetlerine yani baklavalara, çikolatalara, şekerlere veda etmeniz gerektiğini hatırlatırım. O yüzden bugün bayramda baklava yerine tüketebileceğiniz sağlıklı seçenekler konusuna bir bakalım.  Üstelik bunlar, gayet sağlıklı ve kilo aldırmayan yiyecekler. O zaman gelin bir bakalım bayramda baklava yerine tüketebileceğiniz sağlıklı seçenekler neler…


dondurma1.jpg

17 Haziran 2020- Bersu Ekinci0

Dondurma tüketmek hem zevkli hem de dikkatli olunması gereken bir durum. Özellikle de kilo vermek ya da kilo almamak isteyenler için. Öyle ya… Bir yanda tam da yazın sıcak günlerinde hem serinleten hem de keyif veren lezzet, diğer yanda da şeker başta olmak üzere içerdiği katkı maddeleri. Size daha önce de dondurmanın böyle olması gerekmediğini belirten tarifler vermiştim. İşte o tarifleri yazdığınız defteri alın gelin, çünkü bu kez de kilo vermek isteyenler için sağlıklı bir lezzet: Türk kahveli dondurma yapılışını anlatacağım. Bu asla ve asla işlenmiş şeker içermeyen, hatta hiçbir zararlı katkı maddesi barındırmayan bir tarif. Bence hemen geçelim kilo vermek isteyenler için sağlıklı bir lezzet: Türk kahveli dondurma yapımına.


mainna.jpg

8 Kasım 2019- Bersu Ekinci0

Biliyorum… Böyle ilk anda okuduğunuzda bir tuhaf geliyor kulağa. Metabolizma hızlandıran kakaolu Türk kahvesi! Belki de çok alışkın olduğunuz bir tat değil. Ama ben bugün sizinle biraz kahve keyfi yapmak istiyorum. Üstelik sadece keyif yapmakla kalmayacağız. Kilo vermek, zayıflamak isteyenler metabolizmayı hızlandırmak için lezzetli bir yöntem önereceğim. Aslına bakarsanız daha önce Türk kahvesi içmek zayıflatır mı, kakao ve kilo vermeye etkileri konusunda bazı ipuçları vermiştim size. Bugün hem onları hatırlayacağız hem de denediğinize değecek yeni bir lezzetle tanışacağız. O zaman ne duruyoruz, başlayalım metabolizma hızlandıran kakaolu Türk kahvesi konusuna.


anagorseh.jpg

12 Haziran 2018- Bersu Ekinci0

Ramazan ayının sonuna geldik sayılır. Önümüzde, bizi sevdiklerimizle kavuşturacak, uzak aile üyelerini bir araya getirecek Şeker Bayramı var. Peki ya bu ne demek? Saatlerce oturulan kalabalık sofralar, o sofraları süsleyen tatlısından tuzlusuna çeşit çeşit yiyecekler! Ama öte yanda da sağlığımız ve kilo alma tehlikesi var. Bugün size Şeker Bayramı’nda sağlıklı beslenmenin yolları hakkında birkaç söz söyleyeceğim. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinde ne yemeniz ve nelerden uzak durmanız gerektiği hakkında bazı ipuçları vereceğim. Hazırsanız başlayalım. İşte Şeker Bayramı’nda sağlıklı beslenme yolları. 


1-3.jpg

26 Mart 2018- Bersu Ekinci0

Kokusu, lezzeti ve sohbeti… Boşuna söylememiş atalarımız  “bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var” diye… Belki bir zamanlar işler ağırlıklı olarak “sohbet” ve “hatır” üzerinden yürüse de Türk kahvesinin aslında başka faydaları da var. Evet, bildiniz usulünce pişirilen ve usulünce içilen Türk kahvesinin kilo vermeye etkisi şaşırtıcı düzeyde. Hem aşırı yeme isteğini engelliyor, hem de metabolizmayı hızlandırıp yağ yaktırıyor. Heyecanlandınız değil mi? Gelin bakalım mutfaklarımızın başköşesinde yer alan Türk kahvesinin kilo vermeye etkisi nasıl oluyor… Bir yandan lezzet, bir yandan sohbet derken kilolar nasıl gidiyor.


WR1001228.jpg

24 Ocak 2017- Bersu Ekinci0

Vücudunuzdaki ödemi atmaya yardımcı, yağ yakıcı detoks etkili mönü 3. gündeyiz. Hızla kendinizi toparladığınıza, daha zinde hissettiğinize eminim. Hafta sonunun yükünü neredeyse tamamen üzerinizden attınız. Son bir gayretle geriye kalan toksinlerden de kurtuluyoruz bugün. Başlayalım mı?


2gun-1.jpg

23 Ocak 2017- Bersu Ekinci0

Hafta sonunun yorgunluğu ve yükünü, pazartesi size önerdiğim ödem söktürücü, yağ yakıcı detoks etkili mönü 1. gün ile atmaya başlamıştık. Kendinizi daha iyi hissettiğinizi biliyorum.
Bugün ikinci gündeyiz ve detoks etkili mönü 2. gün ile devam ediyoruz…


WE074576.jpg

22 Ocak 2017- Bersu Ekinci0

Hafta sonu boyunca ölçüyü kaçırdınız. Cuma gecesinden başlayıp pazar brunch’ına kadar uzandınız. Vücudunuz ödem yaptı, şişkinlik hissediyorsunuz muhtemelen. Haftaya hızlı sonuç alacağınız özel bir programla başlamaya ne dersiniz? 3 gün sürecek ödem atmaya yardımcı, yağ yakıcı detoks etkili mönü 1. gününü hazırladım.
Başlıyoruz…