uyku arşivleri - BERSU EKİNCİ -

anna.jpg

2 Haziran 2021- Bersu Ekinci0

Belki sizin de başınıza gelmiştir. Yiyip içtiklerinize, öğün saatlerine çok dikkat ettiğiniz halde bir türlü fazla kilolardan kurtulamamışsınızdır. Ya da belki de şu anda bu sorunla karşı karşıyasınız. Bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Yani neden sağlıklı ve doğru beslendiğiniz halde bir türlü zayıflamayı başaramıyorsunuz? Gelin bugün bu konudaki önemli soruya ve yanıtlarına biraz yakından bakalım. Neden kilo veremiyorum? Zayıflamayı engelleyen nedenler neler biraz inceleyelim. Çünkü, kilo vermek için sadece yiyip içtiklerinize odaklanmak yetmez. Bu konuda hedefi tutturmanızı etkileyen çok farklı ayrıntılar da var. O zaman geçelim hemen neden kilo veremiyorum? Zayıflamayı engelleyen nedenler konusuna.


uyku-2.jpg

19 Mayıs 2021- Bersu Ekinci0

Haydi gelin bugün biraz uyuyalım! Kesinlikle şaka yapmıyorum… Gerçekten de uykudan söz ediyorum. Ama, zamanında, dinlendirici ve kaliteli bir uykudan. O zaman bu konuya biraz daha yakından bakalım. Sağlıklı uyku kilo verme konusunda etkili mi? Nasıl iyi uyunur? sorularının yanıtlarını inceleyelim. Çünkü ilk sorunun cevabı “kesinlikle evet.” Sağlıklı bir uyku, kilo verme konusunda son derece etkili. İkinci kısım için de size birazdan bazı ipuçları vereceğim zaten. O zaman daha fazla vakit yitirmeden hemen şu sağlıklı uyku kilo verme konusunda etkili mi? Nasıl iyi uyunur? sorularının yanıtlarına bakalım istiyorum. Haydi bakalım uykuya! Ama önce iyi bir uykunun sırlarını öğrenmeye.


spal.jpg

15 Şubat 2021- Bersu Ekinci0

Geceleri iyi uyuyor musunuz? Umarım bu soruya yanıtınız “evet” olmuştur. Çünkü uykusuz geçirilen gecelerin size geri dönüşü hiç de öyle azımsanacak türden değil. Gelin bugünbu konuya bir odaklanalım ve uykusuz kalırsanız neler olur? Uykusuzluğun zararları neler şöyle bir bakalım. Konuya başlamadan önce özetlemem gerekirse, uykusuz kalmak beyin fonskiyonlarından bağırsaklara, bağırsak sağlığından kan basıncına, kilo almaktan cinsel sağlığa kadar her yerinizi etkiliyor. O zaman haydi başlayalım uykusuz kalırsanız neler olur? Uykusuzluğun zararları konusuna.


annfgorsel.jpg

27 Ocak 2021- Bersu Ekinci0

Gelin bugün öyle uzun uzun satırlar yazmadan sadece önemli noktaların altını çizerek kilo vermek, kilo korumak ve sağlıklı olmak için basit ipuçları vereyim size. Öncelikle bunlar, günlük hayatınızda kolayca uygulayabileceğiniz, hiç zor olmayan ayrıntılar. Üstelik bunların çoğunu uyguladığınızda sizin için bir alışkanlık haline gelecek ve vazgeçemeyeceksiniz. Çünkü bir kere uygulamaya başlayıp faydasını gördüğünüzde hayatınızın da kilonuzun da daha fazla kontrol altında olduğunu ve daha mutlu hissettiğinizi göreceksiniz. Gelin bakalım şöyle bir kilo vermek, kilo korumak ve sağlıklı olmak için basit ipuçları neler.


okola.jpg

18 Ocak 2021- Bersu Ekinci0

Kilo vermek, kilo korumak genel anlamda sağlıklı olmak için temiz beslenmek ve elbette geceleri sağlıklı uyumak kilit noktası. Hem formunu korumak hem de zayıflamak isteyen danışmanlarımdan sık duyduğum sorulardan biri de bununla ilgili: “Kilo vermek ya da korumak için akşamları nasıl beslenmek gerekir?” Gelin bu kez bu sorunun yanıtına tersten bakalım ve kilo vermek için uyumadan önce yememeniz gereken besinler konusuna eğilelim. Bunları eleyerek zaten sorunun en önemli bölümünü bertaraf etmiş oluruz diye düşünüyorum. Birazdan sayacağım bu besinler, sindirim sorunlarından uykusuzluğa kadar birçok olumsuz duruma yol açıyor. Sizi daha fazla merakta bırakmadan kilo vermek için uyumadan önce yememeniz gereken besinler konusuna geçelim istiyorum.


eskiana.jpg

25 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Gelin haftaya biraz farklı bir konuyla nokta koyalım bu kez. Gerçi kilo vermek isteyenler açısından çok önemli olan bu ayrıntıya daha önce birkaç kez değinmiştim ama bugün biraz daha açalım istiyorum. Uykuda kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için yapılması gerekenler konusunu mercek altına alalım. Uyku, hem bedenin hem de zihnin yenilenmesi açısından son derece önemli. Tabii ki kilo vermek için de! Hormon dengesinin sağlanmasından, gereksiz atıştırmalardan uzak durmaya kadar sayısız etkisi var kaliteli bir uykunun. O zaman dilerseniz başlayalım uykuda kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için yapılması gerekenler konusunu konuşmaya.


esk.jpg

23 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Aslına bakılırsa kilo vermek isteyen ve bunun için bir beslenme danışmanına başvurmak yerine yalnız başına yola çıkan birçok kişiden sık sık duyuyorum. Bir yandan kilo vermek isterken bir yandan da beklenmedik anlarda gelen ve zayıflama sürecine sekte vuran açlık krizleri! Öyle ki bu açlık krizleri bazen, bazı kişilerin kilo verme amacına giden yoldan geri dönmesine bile neden oluyor. Oysa böyle olmak zorunda değil. Tam da bu konuda destek olan yani kilo verme sırasında açlık krizlerini önleyen, tok tutan yiyecekler var. Yapılması gereken tek şey, bu yiyecekleri bilmek ve ölçülü şekilde beslenme programında yer vermek. Yani burada yine akılcı beslenme devreye giriyor. Bence en iyisi bir beslenme danışmanının kapısını çalıp bu konuda yardım almak. Ama yine de bilinmesinde fayda olan kilo verme sırasında açlık krizlerini önleyen, tok tutan yiyecekler konusunda bazı ipuçları vereceğim size. Bakalım hangi yiyecekler uzun süre tok tutar?


tabak-1.jpg

24 Ekim 2018- Bersu Ekinci0

Evet! Gençlik yıllarında hiç gelmeyecekmiş gibi düşündüğünüz o yaşları çaldı zamanın saati! 20’li yaşlar bitti, 30’lar da geride kaldı. Artık yaşınız 40’lı rakamlara geldi. Şimdi kendinizi daha iyi tanıyorsunuz, yaşama karşı belli bir duruşunuz var, ne istediğinizi biliyorsunuz. Ruhen olgunluk dönemine geldiniz. Peki ya bedeniniz? Matabolizmanız biraz yavaşladı, belki beliniz kalınlaştı ve daha kolay kilo almaya başladınız. Peki ne yapmak gerek? Zamana teslim olup “kader” deyip boyun eğmek mi? Asla! Yaşınız 40’lara gelmiş olsa da sağlıklı ve genç görünümlü bir bedene sahip olabilirsiniz. Birazdan size 40 yaşından sonra formda kalmanın yolları konusunda birkaç ipucu vereceğim. Böylece kas kaybına göz yummaya da fazla kiloları kabullenmeye de gerek duymayacak daha da önemlisi önünüzde uzanan 50’li, 60’lı ve daha ileri yaşları da sağlıklı ve formda olarak karşılayacaksınız. Şimdi biraz daha ayrıntısıyla bakalım 40 yaşından sonra formda kalmanın yolları neler, daha zinde, sağlıklı ve fazla kilolardan uzak olmak için neler yapabiliriz?


a.jpg

29 Ağustos 2018- Bersu Ekinci0

Bir önceki yazımda sözünü ettiğim konunun üzerinde biraz daha durmak istiyorum. Tatil sezonu neredeyse bitti. Hafızamızda tatlı anılar , önümüzde bizi bekleyen yoğun bir çalışma ve günlük hayat temposu var.
Ve… Başlarda çok da umursamadığımız bir sorun: Tatilde alınan birkaç kilo. Şimdi size tatil kilolarından bir haftada kurtulun desem, büyük olasılıkla tatilden dönüp tartılan ve aldığı birkaç kiloyu gören
birçok kişi biraz daha dikkat kesilecektir.  Bu kez size daha somut ve ayrıntılı cümleler kuracağım. Evet… İlk anda kulağa inanılmaz gibi gelen bu cümleyi bir kez daha tekrarlıyorum: Tatil kilolarından bir haftada kurtulun. Nasıl mı olacak? işte böyle…


shutterstock_568202536-e1492429849329.jpg

17 Nisan 2017- Bersu Ekinci0

Rafine karbonhidratlar, rafine şeker, trans yağlar, işlenmiş gıda ve yağlar, stres, uykusuzluk, sigara ve alkollü içki kullanımı ve gereğinden fazla spor yapmak, vücudumuzda iltihaplanmaya yol açan ana nedenler. Ciddi sağlık sorunları yaşamak istemiyorsak sağlıklı beslenme ile işe başlayacağız. Önce beslenmenize özen göstereceksiniz, sonra da hayatınıza…