yulaf arşivleri - BERSU EKİNCİ

ana.jpg

29 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0

Bir önceki yazımda size kurban etini sağlıklı pişirme ve tüketme yöntemlerini anlatmıştım. Ama bu arada bir sağlıklı beslenme eğitmeni ve bütünsel beslenme uzmanı olarak çok sayıda soru da alıyorum çevremden. “Bayramda kilo almamak ve sağlıklı kalmak için ne yiyelim?”Bayramda hiç mi tatlı yemeyeceğiz?” bunlar arasında en çok duyduklarım. Bu sorulara buradan yanıt vermeyi tercih ettim ve kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü hazırladım. İyi haber şu: Etinden sebzesine kadar her şeyi yiyeceksiniz. Hatta canınız tatlı istediğinde bunun için seçenekler de var. Haydi bakalım kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü hangi yiyecekleri içeriyor. İşte size bayramı kilo almadan ve sağlığınızı bozmadan geçirmek için örnek bir beslenme programı. 


ana.jpg

26 Haziran 2020- Bersu Ekinci0

Şimdi şöyle hem görünüşü güzel hem de lezzetli bir pasta olsa yemez miydiniz? Birçoğunuz “İyi ama kilo vermek istiyorum” diyorsunuz farkındayım. Hemen şunu söyleyeyim, bugüne kadar duyduğunuz “pasta yemek kilo aldırır” sözlerini unutun. Elbette bol şekerli, unlu ve kremalı pastalar şişmanlatır.  Ama ya o pastayı hiç şeker kullanmadan, tamamen sağlıklı malzemelerle yaparsanız? İşte bu yüzden bu yazı için “pasta yemek şişmanlatır mı? İşte kilo aldırmayan pasta” başlığını seçtim. Çünkü içinde ne şeker, ne un, ne krema bulunan bu pasta, gerçekten de kilo almak istemeyenlerin ağzını tatlandıracak türden. Üstelik o güzel görüntüsü de bir yana. Haydi bakalım, pasta yemek şişmanlatır mı? İşte kilo aldırmayan pasta başlığı altında anlatacaklarıma.


blueberries-2278921_1920-1.jpg

20 Mayıs 2020- Bersu Ekinci0

Biliyorum, biliyorum… Başlığı okuduğunuz ilk anda şaşırdınız. Ama bu gerçek! Bütün tatlılar vücudunuza fazladan karbonhidrat yükleyip kilo almanıza neden olacak değil ya. Eğer doğru malzemelerle yapılırsa hem yediklerinizden keyif alır hem de genel sağlığınızı ve kilonuzu koruyabilirsiniz. Neyse.. Sözü çok fazla uzatmadan göbek yağlarını eriten, kilo aldırmayan yaban mersini tatlısı nasıl yapılır anlatayım. Hem evde kalmak zorunda olduğunuz şu günlerde ağzınız biraz tatlanır. İşte göbek yağlarını eriten, kilo aldırmayan yaban mersini tatlısı tarifi ve tüm incelikleri.


oat-1391682_1920-1.jpg

16 Mart 2020- Bersu Ekinci0

Hani size sık sık yulaf ezmesi tüketmenizi öneriyorum ya… Düşündüm de bu öyle tek bir cümleyle özetlenecek bir konu değil. Lif oranı yüksek olduğu için uzun süre tok tutan yulaf ezmesi hazırlamanın farklı yöntemlerine bakalım bu kez. Yani kilo vermeye yardımcı tok tutan domatesli yulaf ezmesi nasıl hazırlanır konusunu ele alalım. Bu arada da sizin için farklı bir yulaf ezmesi tarifi hazırladım. Belki de sık sık yediklerinizden farklı bir tarif bu.  Madem öyle başlayalım kilo vermeye yardımcı tok tutan domatesli yulaf ezmesi nasıl hazırlanır konusuna.


main2.jpg

5 Ağustos 2019- Bersu Ekinci0

Size zaman zaman smoothie tarifleri veriyorum. Çünkü bunlar kilo verme ya da kilo koruma konusunda son derece yardımcı. Beslenme programına eklendiğinde hem gerekli vitamin ve mineralleri sağlıyor, hem de enerji verip uzun süre tokluk sağlıyor. Üstelik vücudun su ihtiyacını karşılamaya yardımcı olması da cabası. . Peki ya kilo verme konusunda istenen etkiyi sağlamak için smoothie’lerin içine hangi besinleri koymalıyız? Gelin bugün size kilo vermek için smoothie içine eklenmesi gereken 10 besin hangileri bunu biraz anlatayım. Birazdan sayacaklarım arasında baharatlar da var bazı sebzeler ve meyveler de. Haydi gelin bakalım, işte Kilo vermek için smoothie içine eklenmesi gereken 10 besin konusuna.


ESY-009962278-1.jpg

26 Kasım 2018- Bersu Ekinci0

Şaşırdınız değil mi? Gözlerinize inanamıyorsunuz büyük olasılıkla. Kalbiniz de coşkuyla çarpmaya başladı. Kilo verdiren karbonhidratlar belki de size göre aynı cümlede geçmesi imkansız üç kelime. Ama gerçeğin ta kendisi! Yani diyeceğim şu ki: Bugüne kadar duyduklarınızı, bildiklerinizi unutun.  Karbonhidrat yiyerek de kilo verebilir ya da formda kalabilirsiniz. Önemli olan doğru karbonhidratları seçmek. Haydi gelin bakalım kilo verdiren karbonhidratlar neler? Hangi karbonhidratlar kilo verdirir?  Hangi karbonhidratları yiyerek formda kalabiliriz?


anaana.jpg

18 Eylül 2018- Bersu Ekinci0

Bazen insan yiyeceklere o kadar eğilimli hale gelir ki ne yaparsa yapsın durmadan yemekten kendini alamaz. İşte bu durum; kilo vermek isteyenler için son derece tehlikeli. Eğer vücudumuza gerekli vitamin ve mineralleri bize sağlayacak besinlerden oluşan ana öğünler yersek günün geri kalanında tüketeceğimiz besinleri de dengeleyebiliriz. İşte bu noktada görev ara öğünlere düşüyor. Bugün size iştah kapatan ara öğün seçenekleri hakkında birkaç ipucu vereceğim, bazı önerilerde bulunacağım. Böylece hem diğer ana öğüne kadar iştahınızı kontrol edebileceksiniz hem de enerjiniz düşmeyecek. İşte iştah kapatan ara öğün seçenekleri.


ana-2.jpg

16 Mart 2018- Bersu Ekinci0

Zayıflamak ya da kiloyu korumak için düzenli beslenmek kadar önem vermeniz gereken bir başka nokta daha var: Egzersiz yapmak. Ama durun, hemen paniğe kapılmayın. Profesyonel bir sporcuya dönüşmeniz gerekiyor demiyorum. Sadece hızlı ve sağlıklı kilo vermek için yapmanız gereken günlük egzersizlerden söz ediyorum. Mesela düzenli yürüyüş. Ama burada bir konu öne çıkıyor. Egzersizden önce ve sonra beslenme. Eğer aç karna egzersiz yapmaya başlarsanız programı tamamlayamama riski var. Bedeniniz enerjisiz kalır. Beslenmenize dikkat etmezseniz egzersiz sonrası kendinizi kontrol edemez şekilde yemeklere saldırabilirsiniz. İşte bütün bunları önlemek için gelin biraz daha yakından bakalım egzersizden önce ve sonra beslenme konusuna.