Zerdeçal arşivleri - BERSU EKİNCİ -

ahasayfa.jpg

13 Ocak 2021- Bersu Ekinci0

Tüm dünya olarak zor bir dönemden geçtiğimiz herkesin malumu. Üstelik verilere göre bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları da düşecek. Bunlara ek olarak pandemi yüzünden yaşanan psikolojik gerilim de cabası. Durum böyle olunca bağışıklık sistemini güçlü tutmak ve tüm bunlara direnmek için sağlıklı beslenmek gerek. Peki ne yapmalıyız? Bağışıklık sistemini güçlendirmek için nasıl beslenmek gerekir? Bu kez size doğru beslenerek bağışıklık sistemini güçlü tutmanın ya da güçlendirmenin yolları hakkında ipuçları vereceğim. Çünkü beslenme programında yapılacak bazı düzeltmelerle bu mümkün. Gelin o zaman bir bakalım bağışıklık sistemini güçlendirmek için nasıl beslenmek gerekir? sorusunun yanıtlarına.


eskilatte.jpg

19 Ekim 2020- Bersu Ekinci0

Fark ettim de epeydir tarif paylaşmamışım sizinle. Ne dersiniz şöyle değişik bir içecek yapalım mı? Eğer bu konu ilginizi çektiyse yağ yakmak ve kan şekerini dengede tutmak için zerdeçal latte tarifi de kulağınıza gayet hoş geliyordur. Hem antioksidan özellik taşıyan hem de yağ yakmak ve kilo vermek için yardımcı basit bir tarif bu. Haydi o zaman gelin başlayalım yağ yakmak ve kan şekerini dengede tutmak için zerdeçal latte tarifine.


eskkiii.jpg

7 Ekim 2020- Bersu Ekinci0

Bugüne kadar sürekli kilo vermek ya da kilo korumak konularından söz ettik. Gelin bu kez biraz değişiklik yapalım ve genel sağlıkla ilgili bir konuya bakalım. Sağlıklı olmak için vücutta iltihaplanmayı önleyen besinler hangileri bunlara bir göz atalım. Neden biliyor musunuz? Temiz beslenme denilen olgunun aslında sadece kilo vermek, zayıflamak için değil aynı zamanda genel sağlık anlamında da ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlamak için. Akılcı ve temiz beslenme, sadece fazla kilolardan kurtulmayı sağlamaz aynı zamanda genel olarak çok daha sağlıklı ve daha kaliteli bir hayat sürmeyi de sağlar. O zaman dilerseniz başlayalım sağlıklı olmak için vücutta iltihaplanmayı önleyen besinler konusuna.


sahar2.jpg

9 Mart 2020- Bersu Ekinci0

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada milyonlarca insan 2020’nin ilk günlerinden beri endişe içinde. Bir yanda doğal felaketler diğer yanda tüm dünyayı sarsan salgın hastalık… Büyük olasılıkla kimse geceleri rahat uyuyamıyor. Ama öte yandan bahar da kapıda! Yani doğa kendi döngüsünü sürdürüyor. Madem doğa hayatımızda taptaze bir sayfa açmaya hazırlanıyor o zaman gerekli önlemleri alıp endişeleri biraz uzaklaştırma ve yaklaşan yeni mevsime yani ilkbahara hazırlanma zamanı! O halde gelin sizinle kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu konusunda konuşalım biraz. Yani hem bedenimizi hem ruhumuzu temizleyip, güneşin daha uzun süre gökyüzünde kalacağı, ağaçların çiçek açacağı, doğanın uyanacağı zamana hazırlanalım. Eminim ki daha güzel günler bizi bekliyor. Şimdi bir bakalım, hem bedenimizi hem zihnimizi temizlemenin yolları neler, kilo vermek ve bedeni temizlemek için bahar detoksu nasıl yapılır.


lilya.jpg

17 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Bugüne kadar edindiğim bir izlenimi sizinle paylaşmak isterim. Kilo vermek, yağ yakmak, metabolizma hızlandırmak bir yana, okurlarımın en çok ilgi gösterdiği konulardan biri de detoks. Dikkat ettim, detoks konusunda uzun sayılacak bir süredir yazı da paylaşmamışım. O zaman ne duruyoruz? Haydi gelin bugün yağ yaktırıp kilo verdiren, detoks yaptıran baharatlar konusuna biraz bakalım. Aslında pek çoğunuzun bildiği gibi mutfaklarda kullandığımız bazı baharatlar metabolizma hızlandırıp yağ yakmaya dolayısıyla kilo vermeye yardımcı oluyor. Bir de üstüne üstlük bunların detoks yapma, bedeni toksinlerden temizleme özelliği var. O zaman gelin beraber bir bakalım, yağ yaktırıp kilo verdiren, detoks yaptıran baharatlar neler…


latika.jpg

10 Ocak 2020- Bersu Ekinci0

Bir önceki yazımda size stresin kilo almaya yol açtığını anlatmıştım. Hatta stresin bağışıklık sistemini güçten düşürdüğünü ve bunun da stresi artırdığını hatırlatmıştım. Bir tür kısır döngü yani. Peki bu kısır döngüye girmeyi nasıl önleyeceğiz? Atılacak en önemli adımlardan biri bağışıklık sistemini güçlendirmek. Bunun için de etkili bir içecek tarifi vereceğim bugün size: Bağışıklık sistemini güçlendiren zerdeçal latte. Zerdeçalın yağ yakımından iltihap önlemeye kadar sayısız faydası olduğunu hatırlatıp daha fazlasını yazının sonuna sakladığımı da söylemeliyim. İşte bağışıklık sistemini güçlendiren zerdeçal latte tarifi.


ANNİKO.jpg

6 Eylül 2019- Bersu Ekinci0

Blog yazılarıma bir baktım da son zamanda tarifler biraz eksik kalmış. Şöyle bir kaynaklarımı karıştırıp hafızamı tazeledim ve hazır hafta sonu da yakınken size zayıflamaya yardımcı zerdeçallı tatlı patates çorbası tarifi vermeyi düşündüm. Önce farklı bir lezzete sahip bu çorbanın nasıl yapıldığını anlatayım, sonra da tatlı patates ve zayıflamaya etkileri konusunda küçük bir hatırlatma yapayım. Sözü fazla da uzatmadan zayıflamaya yardımcı zerdeçallı tatlı patates çorbası tarifine geçelim isterseniz.


mainse.jpg

7 Ağustos 2019- Bersu Ekinci0

Daha önce zencefilin sağlık faydalarını ve metabolizma hızlandırma konusundaki etkisinden söz etmiştim size. Şimdi hem bunları bir kez daha hatırlatmak hem de bu sıcak havalarda ferahlatacak sağlıklı bir içecek tarifi vermenin zamanı geldiğini düşünüyorum. Metabolizma hızlandıran portakallı zencefilli içecek nasıl yapılır bunu anlatacağım size. Öyle çok karmaşık bir tarif de değil bu. En fazla 10 dakikanızı alacak ve tükettiğinizde de hem metabolizmayı hızlandırıp hem de detoks yapmış olacaksınız. İsterseniz gelin bakalım metabolizma hızlandıran portakallı zencefilli içecek nasıl yapılıyor.


nas2.jpg

24 Nisan 2019- Bersu Ekinci0

Kilo vermek ya da kilo korumak istiyorsanız ara öğünlere de önem vermeniz gerektiğini biliyorsunuz. Sağlıklı ara öğün seçenekleri, kan şekeri dengenizi koruyup metabolizmanızı hızlandırmaya da olumlu katkı sağlar. Daha da önemlisi, ana öğünler arasında geçen zamanda açlık sınırlarını aşıp ölçüsüz yemenize de engel olur. Madem ara öğünler bu kadar önemli, gelin sizinle kan şekerinizi dengeleyip tok hissetmenize yardımcı olacak bir tarif paylaşayım. Kilo verdiren, kilo koruyan bir ara öğün: Ananas smoothie… Ananas, içerdiği C vitamini sayesinde hem bağışıklığınızı yükseltir hem de yağ yakmanıza yardımcı olur. Üstelik kan şekeri dengesini koruması, lifler sayesinde sindirim sistemini düzenlemesi de cabası. Sözü fazla uzattım, farkındayım. Başlayalım kilo verdiren, kilo koruyan bir ara öğün: Ananas smoothie konusuna.


anna.jpg

4 Mart 2019- Bersu Ekinci0

Evet, yine geldik kilo vermenin en önemli kısmına: Göbek yağlarını eritmek. Bazen ne yapsanız erimiyor o göbek yağları değil mi? Ama yine de elinizden geleni yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Dilerseniz size göbek yağlarını hızlı eriten en etkili 7 yiyecek hakkında bazı ipuçları vereyim. Çünkü bazı besinler metabolizmayı hızlandırarak, daha çok yağ yakarak göbek yağlarını da eritmeye yardımcı oluyor. Haydi gelin bakalım, göbek yağlarını hızlı eriten en etkili 7 yiyecek hangileri.