Fast food yiyecek tüketmenin sağlık ve kilo üzerindeki zararları

23 Kasım 2020- Bersu Ekinci0
fasteksi.jpg

Yoksa siz de bir türlü fast food’dan vazgeçemeyenlerden misiniz? Her ne kadar kilo vermek ya da formda kalmak istiyor olsanız da sık sık bu yiyeceklerin “zararlı cazibesi”ne kapılıyor musunuz? Özellikle evlerde daha fazla vakit geçirmek zorunda kaldığımız şu günlerde çevremden de sık sık duyuyorum bu tür yiyecek tüketiminin arttığını. Oysa iyice belleseniz fast food yiyecek tüketmenin sağlık ve kilo üzerindeki zararları konusundaki ayrıntıları, değil yemek, aklınızdan bile geçirmezsiniz. Sadece kilo almak konusunda değil genel sağlık konusunda da hem uzun hem kısa vadede onarılmaz hasarlar yaratıyor bu tür yiyecekler. Akılcı beslenenlerin bu tür yiyeceklerden uzak durduğundan eminim aslında. Ama ben yine de “ne olacak canım birkaç kez yesem?” diye düşünenlere bir kez daha hatırlatmak isterim fast food yiyecek tüketmenin sağlık ve kilo üzerindeki zararları neler.

Fast food yiyecek tüketmenin sağlık ve kilo üzerindeki zararları

Fast food yiyecek tüketmenin sağlık ve kilo üzerindeki zararları

Şimdi şöyle sırayla bir anlatalım fast food yiyecek tüketmenin sağlık ve kilo üzerindeki zararları konusunu. Önce en çok bilineninden başlayalım istiyorum.

Çok çabuk kilo alırsınız: Fast food yiyecek tüketmenin sağlık ve kilo üzerindeki zararları konusunda aslında en çok bilinen ayrıntı bu. Eğer harcadığınızdan fazla kalori alırsanız, bunun vücudunuzda fazla kilo olarak birikmesi kaçınılmazdır.  İşte fast food yiyecekler bu konuda en tehlikeli olanlardan biri, belki de birincisi. Bunun en önemli nedeni de fast food diye tabir edilen yiyeceklerin, besleyici olmamalarına rağmen vücutta yağ birikmesine neden olacak her tür maddeyi içermesi. Bu durumun özellikle de kadınların çok kısa sürede ve fazlasıyla kilo almasına neden olduğunu hatırlatmam gerek.

Fazla tuz nedeniyle kalp sağlığınız zarar görür: Fast food yiyecek tüketmenin sağlık ve kilo üzerindeki zararları konusunda çok önemli bir başka ayrıntıya sıra geldi. Bu tür yiyecekler çok fazla miktarda sodyum yani bildiğiniz tuz içerir. Gereğinden fazla tuz alımı da tansiyonun yükselmesine yol açar. Bu zincirleme reaksiyon da fazla tuz tüketenlerin kalp krizi riskini yükseltir. Bir gün içinde tüketebileceğiniz tuz miktarı 2300 miligramdır. Oysa fast food yiyeceklerle bunun kat kat fazlasını vücudunuza almış olursunuz.

Trans yağlar da kalp sağlığına zararlıdır: Fast food yiyecek tüketmenin sağlık ve kilo üzerindeki zararları konusunda bir önceki maddeyle bağlantılı başka bir ayrıntıya sıra geldi. Fast food yiyecekler yüksek oranda trans yağ içerir. Oysa bu sadece kilo vermek için değil genel sağlığı korumak için de kesinlikle uzak durmanız gereken bir yağ türüdür. Trans yağlar, kötü kolesterolün yükselmesine neden olur. Bundan en çok zarar gören de kalp ve damar sağlığınızdır.

Yeteri kadar beslenemezsiniz: Fast food adı verilen bu yiyecekler onca yağ, şeker, tuz ve başka katkı maddeleri içermesine rağmen besleyici değeri o kadar düşüktür ki! Yani aslında midenizi tıka basa doldurduğunuz o fast food yiyeceklerin sağlıklı beslenme açısından zerre kadar değeri yoktur. Üstelik bunları çok sık tüketmek, yetersiz beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarına neden olur. Fast food yiyecek tüketmenin sağlık ve kilo üzerindeki zararları konusunda söylemek istediklerimden biri de bu işte.

Fast food yiyecekler ‘baş ağrıtır’

Fast food yiyecek tüketmenin sağlık ve kilo üzerindeki zararları

Kan şekeri dengeniz bozulur: Devam edelim fast food yiyecek tüketmenin sağlık ve kilo üzerindeki zararları konusuna. Bildiğiniz gibi bir zararlı karbonhidratlar var bir de yararlı karbonhidratlar. İşte bu fast food yiyecekler aslında uzak durmanız, tüketmemeniz gereken zararlı karbonhidratları fazlasıyla içerir. Fast food yiyecekler bu içerikleri nedeniyle kan şekeri dengesini bozar. Yani bunları tükettiğinizde ilk anda ‘tıka basa’ doymuş hissedersiniz. Ama çok kısa bir süre sonra birden açlık atakları başlayabilir. Bu da kan şekeri dengenizin bozulduğu anlamına gelir. Çok fazla fast food tüketmenin diyabet hastalığına yol açtığı da bilinen bir gerçek.

Astım riskiniz artar: Fast food yiyecek tüketmenin sağlık ve kilo üzerindeki zararları konusuyla astımın ne ilgisi olduğunu düşünebilirsiniz. Bu aslında biraz önce anlattığım ayrıntıyla ilgili. Fast food, obeziteye yol açar. Obezite de akciğerlerinizin tam kapasite çalışmasını engeller. Sonuçta astıma yakalanma riski artar. Bu durumun özellikle çocukları tehdit ettiğinin de altını çizmeliyim sözün burasında.

Fast food “baş ağrıtır”: Bu ne mi demek?  Fast food yiyecek tüketmenin sağlık ve kilo üzerindeki zararları konusunu bu ayrıntıyla toparlamak istiyorum. Hiç fast food yedikten sonra başınızın ağrıdığı oldu mu? Eğer öyleyse bunda şaşılacak bir durum yok. Çünkü fast food’da bulunan işlenmiş etler başta olmak üzere nitrat ve o yiyeceklere hoşunuza giden tadı katan MSG yani monosodyum glutomat haydi daha yaygın adıyla söyleyeyim Çin Tuzu baş ağrısına yol açabilir.

Fast food yiyecek tüketmenin sağlık ve kilo üzerindeki zararları konusunu böylece toparlamış olalım. Umarım, sadece kilo vermek ya da kilo korumak için değil aynı zamanda genel sağlığı korumak için de bir daha fast food tüketmeme konusunda yeterince ikna edici olmuştur bu anlattıklarım. Özellikle de çocukların pek sevdiği bu tür yiyeceklerden uzak tutulması konusunda!


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.