Fazla kilolardan başarıyla kurtulmanın beş yolu - BERSU EKİNCİ

26 Haziran 2018- Bersu Ekinci0
4-1.jpg

Siz de pazartesi diyete başlayıp ertesi gün bitirenlerden misiniz? Her seferinde onlarca umutla bir adım atıp sonra yenilip köşesine çekilenlerden biri de siz misiniz yoksa? Ya da kan- ter içinde verdiği kiloları kısa sürede geri alanlardan mı? Büyük olasılıkla yalnız değilsiniz. Ama paniğe kapılmaya, umutsuzca teslim olmaya gerek yok. Birazdan size fazla kilolardan başarıyla kurtulmanın beş yolu hakkında bazı ipuçları vereceğim. Göreceksiniz aslında kararlı olmak ve bilinçli adımlar atmak yeterli. Bir de! Unutmadan söyleyeyim her zaman aynaya bakıp gülümsemek ve sonunda amacınıza ulaşacağınıza inanmak! Çok vakit kaybetmeden başlıyorum fazla kilolardan başarıyla kurtulmanın beş yolu hakkında düşüncelerimi paylaşmaya.

1- Bir plan belirleyin

Fazla kilolardan başarıyla kurtulmanın beş yolu dedim ya.. İlk adım gerçekçi bir plan belirlemek. Bu kulağa çok basit gibi gelebilir aslında ama önemli olan sizin için uygun olan bir plan belirlemek. Yaşam tarzınıza, günlük faaliyetlerinize, sağlık durumunuza ve beslenme alışkanlıklarınıza göre hazırlanan bir planın işlememesi için hiçbir sebep yok. Bu konuda danışacağınız beslenme uzmanı gerekli incelemeleri yaptıktan sonra size uygun bir kilo verme planı hazırlayacaktır.

2- Belirlenen plana sadık kalın

Gelelim fazla kilolardan başarıyla kurtulmanın beş yolu konusunda ikinci maddeye. Hazırlanan plana uygun davranmak. Öncelikle beslenme danışmanınızın size uygun olarak hazırladığı yeme- içme programına ve egzersiz düzenine uymanız gerektiğini unutmayın. Hatta bazı durumlarda bunun için günlük alışkanlıklarınızda bazı küçük değişiklikler yapmanız da gerekebilir. Bu durum başlarda size zor gelse de daha hafif ve sağlıklı bir hayata ulaşmak için bu kadarcık çaba da gerekli elbette.

3- Denge, kilo verme konusunda önemli

Aslına bakılırsa fazla kilolardan başarıyla kurtulmanın temel unsuru tükettiğimiz yiyeceklerle harcadığımız enerji arasındaki dengeyi sağlamak. Elbette arada küçük kaçamaklar da yapılabilir ama bu noktada da önemli ayrıntı: denge! Fazla kilolardan kurtulmakiçin çıktığımız yolculukta zaman zaman “kestirme” yollara sapsak da önemli olan yine ana yola çıkmak. Yani dengeyi tutturmak.

4- Sıkı bir sağlık kontrolünden geçin

Belki de çok uğraşıp kilo verememenizin sebebi bir tür fiziksel sağlık sounudur. Fazla kilolardan başarıyla kurtulmanın beş yolu konusunu anlatırken bu önemli ayrıntıya da değinmek istedim. Belki hormonlarla ilgili bir sorun ya da belki bir tiroid hastalığı fazla kilolarınızdan kurtulmanızın önünde bir engeldir. O yüzden bu yolculuğa çıkmadan önce ilk işiniz doktorunuza danışıh gerekli tahlilleri yaptırmanızdır.

5- Başaracağınıza inanın ve hep gülümseyin

Fazla kilolardan başarıyla kurtulmanın 5 yolu demişken… Şimdiye kadar biraz daha “teknik” noktalara değindim. Ama bir de işin psikolojik boyutu var. O yüzden size “aynaya bakıp gülümseyin” dedim. Evet, aynaya bakıp gülümseyin ve başaracağınıza inanın. Bu kadar insan başardı sizin onlardan ne eksiğiniz var ki!

Fazla kilolardan başarıyla kurtulmanın beş yolu ve “yedek anahtarlar”

Aslında birazdan anlatacağım ayrıntılara dikkat ederseniz fazla kilolardan başarıyla kurtulmanız hiç de imkansız değil. Sağlıklı yaşam ve kilo verme konusunda yapılan bilimsel araştırmalara göre şu beş “yedek anahtarı” doğru kilitlere yerleştirirseniz kolaylıkla ve sağlıkla kilo verebilirsiniz.

Bakın sağlıklı ve dengeli kilo vermenizi etkileyen unsurlar neler

  • Yüzde 98 yeme içme alışkanlıklarını değiştirmek
    Yüzde 94 fiziksel aktiviteyi artırmak. Özellikle de yürüyüşe fazlaca zaman ayırmak
    Yüzde 78 her sabah sağlıklı, besleyici bir kahvaltıyla güne başlamak
    Yüzde 75 belirli aralıklarla tartılmak
    Yüzde 62 haftada 10 saatten daha az televizyon karşısında oturmak

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.