WeCreativez WhatsApp Support
Cep telefon numaranızı yazarak sohbete başlayın lütfen.
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Gece geç saatte atıştırmanın 7 nedeni - BERSU EKİNCİ

28 Şubat 2018- Bersu Ekinci0
ana-6.jpg

Şimdi şöyle düşünün… Zayıflamak için çaba harcarken sizi en çok zorlayan şey nedir? Birçok danışanımın bu konudaki ortak sorunu şu: “Gece geç saatlerde ortaya çıkan ve bir türlü kontrol edilemeyen bir şeyler atıştırma isteği.” Peki kilo vermeye çalışan bir insan, bütün gün kendine hakim olduğu halde neden gecenin geç saatlerinde atıştırma isteğine engel olamaz? Madem zayıflamak isteyen bu kadar insanın ortak sorunu, bu konuya biraz daha yakından bakalım. Gece geç saatte atıştırmanın 7 nedeni ve bunu engelleme yolları neler bunları anlatayım size. İster inanın ister inanmayın, bunun nedeni sizin iradesizliğiniz değil. Gelin biraz yakından inceleyelim nelerdir gece geç saatte atıştırmanın 7 nedeni ve bu istek nasıl engellenir.

Öncelikle şunun altını çizerek belirteyim ki gece, dinlenme zamanıdır. Hem de her anlamda. Gece; bedeni, ruhu ve elbette sindirim sistemini günü yorgunluğundan arındırmamız gerekir. Gece vakti asla ve asla vücudumuza fazladan yiyecek yükleyip sindirim sistemimizi zorlama zamanı değildir. Gün içinde doğru ve sağlıklı beslenerek bedenimize iyilik yaptık, gece ise bedenimiz sadece ve sadece sağlıklı bir dinlenme ve uykuya ihtiyaç duyuyor. Kilo vermemizi ya da sağlıklı kiloda kalmamızı engelleyen abur cubura değil.

Peki o zaman ne oluyor da gecenin bir vakti bir şeyler atıştırmak istiyoruz ve ne yaparsak yapalım kendimize bir türlü hakim olamıyoruz?
Bundan sonrasını biraz daha dikkatli okuyun lütfen. İşte gece geç saatte atıştırmanın 7 nedeni ve engelleme yolları

1- Gün içinde yeterince protein almıyorsunuz

Şimdi iyice düşünün ve şu soruya dürüst cevap verin: Yeterince protein alıyor musunuz? Eğer gecenin ilerleyen saatlerinde atıştırma ihtiyacı duyuyorsanız bu sorunun cevabı yüzde 90 “hayır” olur. Çünkü kilo vermek için harcadığınız onca çaba ve emeğe rağmen gece geç saatte atıştırma ihtiyacı duyuyorsanız bu, yeterince protein almadığınızı gösterir. Özellikle de akşam yemeğinde. Bu makro besin yani protein sizi tok tutar ve yediğinizden tatmin olmanızı sağlar. Sadece gün içinde değil akşam yemeğinde de yeteri kadar protein tüketmeye çalışın. Bu, sizin geceleri daha az atıştırma ihtiyacı duymanızı sağlar aynı zamanda da bedeninizi uygun bir şekilde uykuya hazırlar.

2- Stresli bir dönemde olabilirsiniz

Gece geç saatte atıştırmanın 7 nedeni nedir diye düşündüğümüzde akla gelenlerden biri de günümüz insanını her anlamda etkileyen stres. Belki de stresli bir dönem geçiriyorsunuzdur. Çünkü stresli bir ruh hali, sizi yiyeceklere yöneltir. Eğer fazla stres altındaysanız kendinizi gecenin bir vakti buzdolabının önünde
bulabilirsiniz. Bu durum için elbette işe yarar bir önerim var: Bedeninizin gerçekten ne istediğine kulak kesilin, size ne anlamak istediği konusunda doğru teşhis
koyun. Oturun ve bacaklarınızı karşınızdaki duvara dayayın. 10 dakika boyunca bu şekilde durun. Bu, sinir sisteminizi rahatlatır ve sizi uykuya hazırlar. Bu
sakinleşmenin ardından mutfağa değil doğruca yatak odanıza gidin ve güzel bir uyku çekin.

3- Kan şekeriniz dengesizdir

Gece geç saatte atıştırmanın 7 nedeni arasında kan şekerinizdeki dengesizlik önemli bir yer tutar. Bunu önlemek için sadece yeterince protein almaya değil aynı şekilde iyi yağlar tüketmeye de özen gösterin. Karbonhidratlardan uzak durun. Beyaz ekmek ve makarna gibi şeker ve rafine karbonhidratlar kan şekerinizi aniden yükseltir ve dengeyi bozar. Bunun sonucu olarak da gece geç saatte atıştırma ihtiyacı duyarsınız. Böyle bir sorununuz varsa benim önerim düşük şeker ve düşük karbonhidratlı beslenmenizdir. Size tatlı patates, siyah pirinç, karabuğday ve kinoa gibi kompleks karbonhidratlar tüketmeniz gerektiğini hatırlatabilirim.

4- Öğleden sonra fazla kahve ya da çay tüketiyorsunuz

Aşırı miktarda kahve ve çay tüketmek sadece uykusuz kalmanıza neden olmaz. Aynı zamanda kan şekeri dengenizi de bozar. Özellikle öğleden sonra saatlerinde bol bol kahve ve çay içmek gece geç saatte atıştırmanın 7 nedeni arasında önemli bir yer tutar. Tatlı bir sohbet sırasında dikkatsizce içtiğiniz kahve ve çay gecenin ilerleyen saatlerinde size atıştırma ihtiyacı olarak geri döner. Bu da kilo vermenizin sekteye uğratır.

5- 15:00- 17:00 ara öğünü yapmıyorsanız

3-5 ara öğününü atlayan, kan şekerini düzenleyemeyen hemen herkes akşam saatlerinde şekerli gıdalar aşermeye başlar. Bu konuda da ne yapmanız gerektiğini bir kere daha hatırlatmak isterim. Bu çok önemli ara öğünde, fındık, ceviz, tarçınla tatlandırdığınız ev yapımı yoğurt gibi protein deposu atıştırmalıklar tüketin. Böylece kan şekerinizi de dengede tutmuş olursunuz.

6- Düzenli olarak alkol tüketiyorsunuz

Gece geç saatte atıştırmanın 7 nedeni arasında dikkat edilmesi gereken bir madde daha var. Düzenli olarak alkol tüketmek. Likör, şarap gibi içecekler uyku düzeninizi bozar. Bir türlü uyku tutmayınca da gece geç saatte atıştırma yapmak ihtiyacı duyarsınız. Hem de mantıklı düşünmeden! Dikkat edin, birçok insan alkol tükettikten sonra şekerli yiyeceklere yönelir. Benim size önerim, alkol tüketimini sadece sosyal etkinliklerle sınırlamaya çalışın. Haftanın 5 ya da 6 gecesini alkolden uzak geçirin. Alkol tükettiğiniz zaman da bunu 1 ya da 2 kadehle sınırlayın. Tercihinizi açık renkli votka, cin, rakı gibi mayasız içeceklerden yana kullanın.

7- Akşam yemeğinden sonra cep telefonunuza “yapışık” yaşıyorsunuz

Gece geç saatte atıştırmanın 7 nedeni arasında günümüzü insanının en çok etkilendiği madde işte bu. Yediden yetmişe herkes gün boyu ya cep telefonu ya da bilgisayar ekranına kelimenin tam anlamıyla “yapışık” yaşıyor. Size hiç değilse akşamları, mümkün olduğunca cep telefonu ve bilgisayar ekranından uzak durmanızı öneriyorum. Neden mi? Ekran karşısında geçirdiğiniz vakitler, uykuyla ilgili hormonlarınıza darbe vurur. Eğer akşam saat 20:00’den sonra telefon ya da bilgisayar ekranına bakmanız gerekiyorsa mavi filtre kullanın. Böylece uyku hormonlarınızın ekrandan yayılan ışınlardan etkilenme seviyesini en aza indirirsiniz. Aslına bakılırsa gece saat 22:00 gibi kendinizi ve çevrenizi uykuya hazırlamanız gerekir. Çünkü bu saatten sonra uyanık kaldığınız her dakika sizde bir şeyler atıştırma isteği uyandıracaktır. Gece erken saatte uyumak bedeninizin asıl ihtiyacı olan “atıştırmalıktır:” Bana sorarsanız gece en geç 22:00 gibi uyumaya çalışın. Cep telefonu ve bilgisayar ekranıyla da saat 20:00 sıralarında vedalaşın.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.