Genç kalmanın altın anahtarı bu yiyeceklerde - BERSU EKİNCİ -

27 Aralık 2017- Bersu Ekinci0
9.jpg

Zaman herkes için ışık hızıyla geçiyor. Elbette akıp giden yıllar içinde yaşadıklarımız da bedenimizde ve özellikle de cildimizde izler bırakıyor. Bazen az bazen çok. Estetik operasyonlar, kozmetik mucizesi… Ne denersek deneyelim günün birinde yaşlanmaya teslim olacağız. Ama bunu yavaşlatmak da mümkün. Yani yaşımızın insanı gibi görünmek kaderimiz değil. Soframızdan eksik etmeyeceğimiz bazı yiyecekler sayesinde cildimizi içten besleyerek yaşlanmasını olabildiğince geciktirebiliriz.

Peki yaşlanmayı geciktiren bu yiyecekler nelerdir? Hangi yiyecekleri tüketirsek cildimizin nem dengesini korur ve kırışıklıklara teslim olmasını önleyebiliriz, cildimiz taptaze görünür.

Domatesin nimetlerinden yararlanın

gençlik

Şimdi şöyle bir düşünün. Domates hakkında neler biliyorsunuz? Günlük hayatımızda sık sık gördüğümüz sebzelerden biri. Türk mutfağında geleneksel yemeklerin ana maddelerinin başında geliyor. Ayrıca salataların vazgeçilmezi. Bunlar tamam. Şimdi söyleyeceklerimizden sonra domatese daha farklı bir gözle bakacaksınız!

Öncelikle domatesin önde gelen bir C vitamini deposu olduğunu bilmeyen yoktur. Ama hepsi bu kadar değil. Domates başka bir mucizenin de baş rolünde. İçindeki o C vitamini çok sayıda başka faydasının yanı sıra cildinizin ihtiyaç duyduğu kolajen kaynaklarından biri aynı zamanda. Kolajen sayesinde cildiniz daha sağlıklı ve dolgun görünür.

Ayrıca domates, içerdiği likopen sayesinde cildinizi zararlı ultraviyole ışınlarından da korur. Sadece bu kadar da değil. Domates aynı zamanda dolaşım sisteminizin de daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Size küçük bir öneri: Sadece 6 hafta boyunca düzenli olarak domates yerseniz cildinizin eskisine göre nasıl daha ışıltılı göründüğünü fark edeceksiniz.

Kefir ve yoğurdun yararlarını bildiğiniz gibi değil

gençlik anahtarı

İşte cildinizi içten besleyerek yaşlanma etkilerine karşı savaşan iki değerli besin daha. Biri yoğurt diğeri de onun yakın akrabası sayılacak kefir. Yoğurt, içerdiği yararlı bakteriler nedeniyle sadece cildiniz değil bütün beden sağlığınız için faydalı bir besin.

Kefire gelince.. O da yoğurtla benzer özellikler taşıyor, hatta probiyotikler açısından yoğurttan en az üç kat daha zengin. Bu iki yiyeceğin neden cildiniz için faydalı olduğuna gelince.. Bilim adamları hala bu konuda çok daha derin araştırmalar yapmayı sürdürse de yoğurt ve kefirin içerdiği probiyotikler sayesinde ciltteki akne başta olmak üzere birçok sorunu gidermekte yardımcı olduğu bilinen bir gerçek.

Balıklardan balık beğenin, somona sofranızda yer açın

Genç kalmanın altın anahtarı

Eğer kronik olarak kuru bir cilde sahipseniz içinde yararlı yağlar olan yiyecekleri beslenme programınıza eklemeniz gerekir. Bunlar cildinizi içeriden besleyerek nemlendirir. Unutmayın, kuru cilt çabuk yaşlanır! Bu konuda en iddialı balık ise somon. Bu balığın içerdiği omega 3 yağ asitleri, cildinizin en iyi dostlarından biri.

Fındık, badem, ceviz: Kuruyemişlerle seviyeli bir birliktelik yaşayın

genç kalmak

Cildiniz için gereken yararlı yağlar açısından zengin olan fındık, badem ve ceviz de cilt yaşlanmasını geciktiren etkilere sahip. Ceviz, bu kuruyemişlerin içinde en çok omega 3 barındıranı. Bu kuruyemişler akne ya da egzama gibi cilt sorunlarının giderilmesine yardımcı oluyor. Bunun için acıktığınız zaman diğer atıştırmalıklar yerine bir avuç dolusu karışık kuru yemiş tüketirseniz hem formda kalmanız hem de cilt sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Avokadoyu daha çok seveceksiniz

gençliğin sırrı

Tıpkı kuru yemişler ve balık gibi avokado da faydalı yağlar açısından zengin bir besin. Ama onun yaşlanmayı geciktirmekteki etkisi sadece bununla sınırlı değil. Avokado, kelimenin tam anlamıyla bir glutatyon kayanğı. Glutatyon ise yüksek oranda yaşlanma karşıtı bir enzim. Bedeninizdeki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olan glutatyon aynı zamanda kırışıklık ve aknelerle de mücadele ediyor.

Yeşil çay hücre yeniler

Eğer cildinizin olabildiğince uzun süre ve olabildiğince genç bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız hücrelerinizi canlandırmanız gerekir. İşte yeşil çay bu konuda çok iyi bir yardımcı. Çünkü çok zengin bir antioksidan güce sahip.

Tarçının tadı bir başka

gençliğin anahtarı

Yiyeceklerinize lezzet katması için kullandığınız tarçın aynı zamanda iyi bir yaşlanma karşıtı. Faydaları ise saymakla bitmez. Öncelikle kan şekerini dengeler ve çok iyi bir antioksidandır. Ayrıca tarçın hücrelerinizi yeniler.

gençlik sırrı
Elbette bütün bunların yanında su içmeniz ve bazı zararlı alışkanlıklarınıza (eğer varsa) veda etmeniz gerektiğini de unutmayın.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.