Göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni

5 Mayıs 2021- Bersu Ekinci0
gebek.jpg

Aslına bakılırsa göbek bölgesinde birazcık yağ toplanması o kadar da kötü değil. Sonuçta hayati organların korunmasına yardımcı olur. Fakat göbek bölgesinde toplanan fazla miktarda yağ da bir o kadar tehlikeli. İki ucu keskin bıçak yani! Peki göbek bölgesi neden yağlanır? Göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni nedir? Bugün biraz bu konuda konuşalım istiyorum. Çünkü göbek yağları aslında biraz dikkatle önlenebilecek bir sorun. Bu şekilde genel sağlığı korumak da mümkün. Neyse… Haydi gelin bakalım göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni nedir…

Göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni

Göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni

Göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni nelermiş sırasıyla bir bakalım. Eğer siz de “göbek bölgem neden yağlanıyor?” “göbek yağlarından nasıl kurtulurum?”, “göbek eritmek zor mu?” sorularıyla boğuşuyorsanız, birazdan sayacağım maddeleri dikkatlice okuyun, bunlardan hangilerinin sizin için geçerli olabileceğini bulmaya çalışın. Hemen geçiyorum göbek yağlanmasının en sık rastlanan 10 nedeni konusuna.

1- Çok fazla şeker ve trans yağ yiyorsunuz: Göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni denilince açık ara bu madde öne çıkıyor. Eğer, çok fazla işlenmiş şeker tüketiyorsanız muhtemelen göbek yağları sizin için sorun teşkil ediyor demektir. Zaten yapılan araştırmalar da bu durumu kanıtlıyor. Yani işlenmiş şeker yemekle göbek yağlanması arasında bilimsel olarak da kanıtlanmış bir bağlantı var. Fazla miktarda işlenmiş şeker ve karbonhidrat tüketmek, kan şekerini yükseltir sonuç olarak bu da yağ depolanmasına neden olur.

Gelelim bu maddedeki ikinci şıkka. Trans yağlar da göbek yağlarının en önemli nedenlerinden biri. Eğer göbek yağlarından kurtulmak istiyorsanız trans yağları da hayatınızdan çıkarmanız gerekir.  Bir insanın tüketebileceği en tehlikeli yağ çeşidi olan trans yağlar,  vücutta iltihaplanmanın da göbek bölgesinde yağ depolanmasının da en önemli nedenlerinden biri.

2- Alkol tüketimi: Gelelim göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni konusunda bir başka önemli ayrıntıya. Hepimiz “bira göbeği” lafını duymuşuzdur elbette. Bu durum her ne kadar akla ilk olarak erkekleri getirse de aslında kadınlarda da bu sorun oluşabilir. Bu durum tükettiğiniz alkol miktarına bağlı olsa da bazen inatçı göbek yağlarının nedeni alkol tüketimidir.  Yapılan araştırmalar, alkolün göbek yağlarını eritmeyi zorlaştırdığını, vücuda yüklediği fazladan kalorilerin de göbek bölgesinde yağ olarak depolanmasına neden olduğunu ortaya koydu.

3- Yeteri kadar protein tüketmemek: Göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni konusunu anlatıp bunu atlamak olmaz. Şöyle bir toparlayalım… Eğer ideal vücut ölçülerinizi ve kilonuzu korumak istiyorsanız, yeteri kadar protein tüketmeniz gerektiğini unutmayın. Protein, uzun süre tok kalmayı sağlar bu da daha az yiyecek tüketeceğiniz, açlık krizlerine teslim olmayacağınız anlamına gelir. Yapılan bilimsel çalışmalara göre yeteri kadar protein tüketmemek, göbek bölgesinde yağ toplanmasına neden olur.

4- Yağ yemekten korkmak: Evet, evet doğru okudunuz… “Yağ yemekten korkmak” diye yazdım. Bu da göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni arasında önemli bir yere koyuyor bu ayrıntıyı. Genel bir inanışa göre “yağlar” insanlarda kötü bir algı yaratıyor, sonuç olarak bu durum da insanları yağ yemekten uzaklaştırıyor. Aslında “sağlıksız” diye nitelendirilen yağlara ihtiyacımız olmadığı doğru. Fakat göbek yağlarını eritmek,  ideal kilonuzu da korumak için “sağlıklı” yağlara da ihtiyacınız olduğu bilinen bir gerçek. Oysa avokado, somon balığı, ton balığı, ya da az miktarda kuruyemişten alacağınız doymamış yağlar, tokluk hissi için gereklidir.  Sağlıklı yağlar, uzun süre tok kalmanızı sağlayarak yiyecek konusunda sağlıksız seçimler yapmanızı ve göbek bölgesinde yağ toplanmasını önlemeye de yardımcı olur.

5- Bağırsaklarda bakteri eksikliği: Göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni konusuna bir başka maddeyle devam edelim. Bu aslında birçok kişi tarafından göz ardı edilen bir konu. Araştırmalara göre bağırsaklardaki bakterilerin dengesizliği, hem kilo hem de göbek bölgesinde toplanan yağlar üzerinde etkili. Kilo fazlası olan kişilerin, yiyeceklerinden daha fazla kalori emilmesine neden olan bir bakteriye sahip olma olasılığı yüksektir.

İyi uyumayı ihmal etmeyin

Göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni

6- Stres: Şimdi gelelim yine hem genel anlamda kilo hem de göbek yağları üzerinde etkili olan bir başka ayrıntıya. Göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni arasında bunun da önemli bir yeri var. Stres altında olmak, göbek bölgesinde yağ toplanmasının bir nedeni olabilir. Stres hormonu da denilen kortizol, kilo almanın en önemli nedenlerinden biri.  Kortizol hormonu, yağın vücudun farklı yerlerinde toplanması yerine özellikle göbek bölgesinde yoğunlaşmasına neden olur.

7- İyi uyumamak: Kilo vermek, kilo korumak gibi konularda dikkatli olmak gerektiğini her fırsatta tekrarlıyorum. Göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni konusunda da bir kez daha hatırlatmak isterim.  Yeteri kadar uyumamak, kilo almanın da daha nokta atışı  söylersek göbek bölgesinde yağlanmanın de en önemli nedenlerinden biri. Burada yeri gelmişken yapılan bir çalışmanın sonucunu da not düşmek isterim: 68 bin kadının katıldığı bir araştırmada, geceleri 5 saatten az uyuyan kadınların gece 7 saat uyuyanlara kıyasla çok daha fazla kilo aldığı ortaya çıktı.

8- Yeteri kadar lif tüketmemek: Göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni konusunda yine bir başka önemli noktaya geldik. Eğer lif içeren besinleri yeteri kadar tüketmezseniz, göbek bölgesinde yağlanma ihtimali de artar. Yine yapılan araştırmaların sonuçlarına göre çözülebilir lif içeren besinler tüketmek de göbek yağlanmasının önüne geçme konusunda etkili. Toplam 1100 kadın ve erkek arasında yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre fazladan 10 gram çözülebilir lif içeren besin tüketmek, göbek bölgesinde toplanan yağları yüzde 32 oranında azalttı.

9- Yeteri kadar magnezyum almamak: Göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni konusunda çok kişinin dikkatinden kaçan bir ayrıntıya sıra geldi. Beslenme programınızda magnezyuma yeterli oranda yer vermek,  kan şekerini ve insülin seviyesini düşürebilir. Bu güçlü mineralin vücudumuzdaki 300’den fazla kimyasal reaksiyona karıştığını düşündüğümüzde bu çok şaşırtıcı değil! Bu reaksiyonlardan bazılarının vücudumuzun yağ yakma yetenekleri üzerinde etkisi vardır, bu nedenle kilomuz üzerinde de dolaylı bir etkisi olabilir.

10- Yaptığınız egzersiz yeteri kadar yoğun değil: Şimdi gelelim göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni konusunda bir başka ayrıntıya. Şunu söylemem gerekir ki göbek yağlarını yakma konusunda bütün egzersizler eşit değildir, özellikle de programınız yeterince yoğun değilse. Yüksek Yoğunluklu İnterval Antrenman iyi bir seçenektir.

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.