Göbek nasıl eritilir? Göbek eritmenin kolay yolları neler?

29 Haziran 2020- Bersu Ekinci0
belly.jpg

Yaz mevsiminde bana en çok sorulan sorulardan biri bu: Göbek nasıl eritilir? Göbek eritmenin kolay yolları neler? Önce şunu söylemeliyim ki göbek eritmenin öyle “sihirli” bir yolu yok. Sağlıklı beslenmek, düzenli yaşamak ve egzersiz programını aksatmamak gerek. Bir de iyi haber! Göbek eritmek sandığınız kadar imkansız bir durum da değil. Yani belirli kurallara uyulursa göbek yağları hayatınızdan sonsuza kadar çıkabilir. Ama dediğim gibi belirli kurallara uymak şartıyla. Gelin bir bakalım göbek nasıl eritilir? Göbek eritmenin kolay yolları neler?

Göbek nasıl eritilir? Göbek eritmenin kolay yolları neler? sorularını yanıtlamadan önce “Göbek yağları neden erimez?” noktasında bir duralım. Eğer sizi göbek yağlarından kısa sürede kurtarıp kilo verdireceğini iddia eden “şok diyetlere” ya da bunun gibi çözümlere yönelirseniz dümdüz bir karna sahip olmak erişilmez bir hayale dönüşür. Büyük olasılıkla bu sırada sağlığınızdan da olursunuz. Ama amacınız bir yandan kilo vermek, yağ yakmak, özellikle de göbek yağlarını eritmekse bunun çözümü, disiplinli bir şekilde uygulayacağınız beslenme programıyla mümkün.

Göbek eritmek için sadece kısa sürede kilo verme vaadinde bulunan diyetlerden uzak durmak yetmez. Aynı zamanda göbek bölgesinde yağ birikmesine ve genel anlamda da kilo almaya neden olan yiyeceklerden de kesinlikle uzak durmanız gerekir. O yiyeceklerin neler olduğunu tahmin ediyorsunuz mutlaka. Vücudunuza gereksiz yük bindiren karbonhidratlar, işlenmiş şeker içeren yiyecekler, kızartmalar, hazır yiyecek ve içecekler diye kısa bir özet yaparak asıl konuya gelelim.

Göbek nasıl eritilir? Göbek eritmenin kolay yolları neler?

Göbek nasıl eritilir? Göbek eritmenin kolay yolları neler? sorusuna sizinle altı önemli “püf noktasını” paylaşarak devam edelim. İşte göbek nasıl eritilir? Göbek eritmenin kolay yolları neler? sorularının yanıtları ve göbek yağlarını eritmek için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar.

Şekerli gıdalardan uzak durun: Aslında kilo vermek ya da kilo korumak için de genel anlamda sağlıklı olmak için de bunu yapmak zorundasınız. Göbek nasıl eritilir? Göbek eritmenin kolay yolları neler? sorusuna ilk olarak “şekerli gıdaları ve şekeri hayatınızdan çıkarın” diye yanıt vermeliyim. Gelin bir bakalım bu konuya…

Öncelikle şeker ya da şeker içeren gıdalar tüketmek metabolik sisteminize zarar verir. Yapılan tıbbi araştırmaların da gösterdiğine göre bol bol şeker tüketmek, özellikle karın bölgesinde ve genel sağlık için daha da kötüsü karaciğer çevresinde yağlanmaya sebep olur. Şunu söyleyeyim, şekerin yarısı glükoz diğer yarısı da fruktozdur. Eğer fazla şeker ya da şeker içeren gıda tüketirseniz, bu karaciğerine fazladan yük bindirir ve vücudunuzu bu fazla şekeri yağa çevirmeye zorlar. Bunun sonucu da kilo almak ve göbek bölgesinde oluşan yağlanmadır. Bunun ardından da insülin direnci gibi daha da kilo almanıza neden olan başka sorunlar ortaya çıkar. İşte bu yüzden göbek nasıl eritilir? Göbek eritmenin kolay yolları neler? sorusuna ilk olarak bu önemli noktayla yanıt vermeyi tercih ettim.

Bir önemli nokta daha bu konuda sadece kendiniz için değil çocuklarınız için de duyarlı olun. Çünkü çocukluk çağında aşırı şekerli yiyecek ya da içecek tüketen çocukların yetişkinlik döneminde obeziteye yakalanma oranı ürkütücü derecede yüksek.

Protein, lifli besinler ve egzersiz

Göbek nasıl eritilir? Göbek eritmenin kolay yolları neler?

Daha fazla protein tüketin: Devam edelim göbek nasıl eritilir? Göbek eritmenin kolay yolları neler? sorusunun yanıtlarını vermeye. Eğer amacınız kilo vermek ya da kilo korumak ise yeteri kadar protein tüketmeniz gerektiğini unutmayın. Dengeli bir biçimde protein tüketmek kilo verme konusunda etkili olduğu gibi verdiğiniz kiloları geri almayı da engeller. Yapılan araştırmaların, protein tüketiminin göbek yağlanmasını engellemeye etkisini ortaya çıkardığını da hatırlatmam gerek. Bu yüzden yumurta, balık, fındık, kırmızı et gibi gıdaları dengeli bir şekilde günlük beslenme programınıza ekleyin. Eğer bu konuda emin değilseniz, lütfen size yol gösterecek bir beslenme danışmanına başvurun. Göbek nasıl eritilir? Göbek eritmenin kolay yolları neler? konusunda yeri gelmişken proteinin, metabolizmayı hızlandırdığını da bir kez daha hatırlatmak isterim.

Lif zengini besinlere tabağınızda yeteri kadar yer açın: Göbek nasıl eritilir? Göbek eritmenin kolay yolları neler? sorusunun yanıtlarından biri de liften yana zengin yiyecekler tüketmek. Ama burada da önemli bir nokta var: Hangi tip lifli besinleri tüketmeliyiz? Bir beslenme uzmanı olarak şunu söylemeliyim ki çözülebilir lif içeren besinler tercih edin. Bunlar genel anlamda kilo vermek, özelde de göbek yağlarını eritmek konusunda son derece etkili. Sağlıklı lifleri edinebileceğiniz yiyeceklerin neler olduğu konusuna gelirsek; taze sebze ve meyveler, yulaf ezmesi, kuru yemişler sayılabilir.

Bu arada yine yeri gelmişken söylemeliyim ki lifli besin tüketmenin kilo verme açısından bir başka kilit önemi daha var: Uzun süre tokluk hissi sağlar ve kilo verirken bazen zorlayıcı olan açlık ataklarını önler.

Düzenli egzersiz yapın, hareketli yaşayın: Göbek nasıl eritilir? Göbek eritmenin kolay yolları neler? sorusunun önemli yanıtlarından biri de düzenli egzersiz yapmak ve hareketli bir hayat sürmek. Öncelikle şunu söylemem gerek: Düzenli egzersiz de hareketli yaşam da uzun ve sağlıklı bir yaşamın en önemli anahtarlarından biri. Göbek yağlarını eritmek konusunda da bu bölgedeki kaslarınızı güçlendiren ve sıkılaştıran egzersizlere yönelebilirsiniz. Elbette egzersiz programını da dengeli bir şekilde yapmalısınız.

Sizinle bu konuda yapılan bazı araştırmaların sonuçlarını paylaşmak istiyorum. Sadece göbek yağlarını eritmek için yapılan egzersizler sizi istediğiniz sonuca götürmeyebilir. Bunun yerine bütün vücudunzu çalıştıran egzersizlerle birlikte yapıldığında çok daha iyi sonuçlar almak mümkün. Yani kardiyo, aerobik egzersizler, pilates gibi farklı disiplinleri dengeli bir şekilde harmanlamak hem genel olarak kilo verip vücut ağırlığından kurtulmanızı hem de göbek yağlarını eritmenizi sağlar.

Bu arada Göbek nasıl eritilir? Göbek eritmenin kolay yolları neler? sorusunu yanıtlarken değinmek istediğim bir başka nokta daha var. Birçok kişi kilo verdikten sonra büyük bir yanlış yapar ve verdiği kiloların bazen bir miktarını bazen de fazlasını geri alır. Düzenli egzersiz sadece kilo vermek ve göbek eritmek için değil kilo korumak için de önemli. Yani fazla kilolardan ve göbek yağlarından kurtulduktan sonra da aynı disiplini sürdürmeniz gerektiğini unutmayın.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.