Göbek neden erimiyor? Göbek eritmeyi engelleyen 5 kötü alışkanlık

2 Ağustos 2019- Bersu Ekinci0
anna.jpg

Birçok kişinin ortak derdi aslına bakarsanız, bir türlü erimek bilmeyen o göbek! Hatta bazen kilo verilse bile göbek, inatçı bir şekilde yerli yerinde durabiliyor. Peki neden, hiç düşündünüz mü? Bu konuda benim bazı fikirlerim var. Göbek neden erimiyor? Göbek eritmeyi engelleyen 5 kötü alışkanlık konusunu anlatırken size de bu konuda bazı ipuçları vereceğim. Belki sizin de bir türlü erimeyen o göbeğinizin nedeni bu kötü alışkanlıklardan biri ya da bir kaçıdır, ne dersiniz? Hazırsanız başlıyorum, göbek neden erimiyor? Göbek eritmeyi engelleyen 5 kötü alışkanlık konusunda ipuçları vermeye.

Yetersiz ve düzensiz uyku

Göbek neden erimiyor? Göbek eritmeyi engelleyen 5 kötü alışkanlık

Göbek neden erimiyor? Göbek eritmeyi engelleyen 5 kötü alışkanlık konusunda belki de aklınıza ilk anda gelmeyen bir ayrıntıyı birinci sıraya koymaya karar verdim. Çünkü bu da en az yiyip içtikleriniz kadar etkili. Yapılan bilimsel araştırmalara göre geceleri 5 saatten daha az uyuyanların göbek yağları diğerlerinden iki kat daha fazla. Yetersiz gece uykusunun en çok görülen yan etkisi, ilerleyen saatlerde ortaya çıkan açlık hissiyle kişileri zararlı atıştırmalıklara yöneltmesi. Bu yüzden, eğer göbek yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız, geceleri yeterli ve düzenli bir uyku çekmeyi alışkanlık haline getirin.

Göbek neden erimiyor? Göbek eritmeyi engelleyen 5 kötü alışkanlık: Diyet içecekler

Göbek neden erimiyor? Göbek eritmeyi engelleyen 5 kötü alışkanlık

Her zaman söylediğimi bir kez daha tekrarlamak istiyorum göbek neden erimiyor? Göbek eritmeyi engelleyen 5 kötü alışkanlık konusunu anlatırken. “Diyet” olduğu iddia edilen yiyeceklerden ve özellikle de içeceklerden uzak durun. Neden mi? Şöyle anlatayım.

Tükettiğiniz diyet içecekler şekersiz olabilir. Ama pek çoğunun içerdiği aspartam da hiç masum değil. Hatta tıpkı şeker gibi yan etkileri var. Zaten bu, bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmış durumda. Siz “nasıl olsa şeker içermiyor” düşüncesiyle aspartam içeren bu gibi içecekleri bol bol tüketiyorsunuz. Ama aspartam, kandaki glukoz oranını yükseltiyor, bu da karaciğerin başa çıkacağından çok daha yüksek bir seviye geldiğinde, glükoz yağ olarak vücutta depolanıyor. Bu çok önemli bir ayrıntı. Bu yüzden de göbek neden erimiyor? Göbek eritmeyi engelleyen 5 kötü alışkanlık
konusunda üzerinde biraz fazlaca durmak gerek diye düşündüm.

Uygulanan sağlıksız ve katı diyetler

Göbek neden erimiyor? Göbek eritmeyi engelleyen 5 kötü alışkanlık

Göbek neden erimiyor? Göbek eritmeyi engelleyen 5 kötü alışkanlık konusunda önem verdiğim ayrıntılardan biri de bu. Fazla kilolarınızdan hızlıca kurtulmak, çabuk kilo vermek için uyguladığınız katı diyetler size kalıcı bir çözüm getirmez.

Bu katı diyetler, kişiyi “yoksun bırakma” esasına dayalıdır. Vücudunuzun ve ruhunuzun sağlığı için almanız gereken besinleri hayatınızdan çıkardığınızda buna uzun süre dayanamazsınız. Bu katı diyetler sayesinde birkaç kilo verseniz bile sonradan bunları fazlasıyla geri alırsınız. Üstelik ruh sağlığınız da bozulabilir. Bunun yerine eğer kendiniz başaramıyorsanız, bir beslenme danışmanının kapısını çalarak ondan yardım alabilirsiniz. Böylece hayat boyu hem sağlığınızı hem kilonuzu korumak hem de o göbek yağlarından kurtulmak da mümkün olur.

Yeteri kadar su içmiyorsunuz

Göbek neden erimiyor? Göbek eritmeyi engelleyen 5 kötü alışkanlık

Göbek neden erimiyor? Göbek eritmeyi engelleyen 5 kötü alışkanlık konusunda bir kez daha hatırlatmak istiyorum ki yeteri kadar su içmezseniz ne vücudunuzun diğer bölgelerindeki yağlar ne de göbeğiniz erir. Su içmek, bedensel fonksiyonlarınızın yeterli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olduğu kadar göbek yağlarını eritme konusunda da etkilidir, bunu sakın unutmayın.

Göbek neden erimiyor? Göbek eritmeyi engelleyen 5 kötü alışkanlık: Öğün atlıyorsunuz

Göbek neden erimiyor? Göbek eritmeyi engelleyen 5 kötü alışkanlık

İşte geldik göbek neden erimiyor? Göbek erimesini engelleyen 6 kötü alışkanlık konusunu anlatırken yine aynı noktaya. Kilo vermek isteyen birçok insan hep aynı yanlışı yapıyor: Öğün atlıyor! Yani kendini açlığa mahkum ediyor. Ki bu da kilo vermek, göbek eritmek konusunda yapılabilecek en büyük hatalardan biri. Çünkü yapılan bilimsel araştırmalara göre, öğün atlamak kilo vermek şöyle dursun insanları obeziteye kadar götürebilen bir süreç. Neden mi? Çünkü öğün atlamak hem bir sonraki öğünde gereğinden fazla yemenize neden olur, hem de metabolizmanızı yavaşlatır. Bu uzun süren açlığın sonucunda vücüdunuz göbek bölgesinde yağ biriktirmeye başlar. Bu yüzden siz siz olun kendinizi açlığa mahkum eden diyetlere yönelmeyin.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.