Göbek Neden Erimiyor? Göbek Eritmenin Yolları Nedir?

21 Aralık 2017- Bersu Ekinci0
2.jpg

Hep o daracık pantolonlara, o cazibeli mini elbiselere sığacağınız günü hayal ederek ter döktünüz. Bir yandan neredeyse her lokmanızı ölçüp tartarak beslendiniz, bir yandan da spor salonlarında ya da açık havada canınızı dişinize taktınız. Sonunda zafer sizin oldu (mu acaba?) Kilolar gitti. Ama o da ne! Onca kilo verdiniz, beliniz inceldi, kalçalarınız biçimlendi, hatta sutyen ölçünüz bile genç kızlığınızdaki gibi oldu. Ama o göbek yok mu o göbek!

Bütün bunlara direnip size meydan okumaya devam ediyor. Biraz küçülse de göbek erimiyor, erimek bilmiyor. Neden acaba?

Göbek neden erimiyor gelin olası sebeplere bir bakalım.

Özellikle de bazı kadınların ve hala erkeklerin en büyük sorunudur. Kilo almaya önce göbekten başlarlar ve en son  göbekten gider o kilolar. Ya da bazen gitmez, direnir. Bunun birçok nedeni olabilir.

 

Öncelikle rahat olun, en inatçı fazlalıklar en son gider

Her şeyden önce hemen pes etmeyin. Çünkü, aslında en inatçı son fazlalıklar en son gider. Şöyle anlatalım, diyelim ki beden – kitle indeksi hesabına göre 55 ile 50 kilo arasında olmanız gerekiyor. Her ne kadar 55 kilo normal aralıkta olsa da halen inatçı fazlalıklar üzerinizde kalabilir. Ama kilonuz 52’ye düştüğünde artık gidecek yağ kalmadığından en inatçı yerlerinizdeki fazlalıklara da veda edebilirsiniz.

Dolayısıyla en son kilo en inatçı bölgeden gider. Bazen ideal gibi gözükse de verilecek bir iki kilomuz vardır ve gitmesi gereken noktada birikir.

Yürüyüş gibi kardiyo egzersizleri kilo vermeye ve tümden incelmeye etkilidir, karın bölgesine de etki eder. Pilates ve yoga gibi kas kütlesini artıran sporlar ise hem metabolizmayı hızlandırır  hem de sıkılaşma sağlar. Zor bölgelerimiz de sıkılaşınca istediğimiz kadar incelmiş görünürüz.

Beslenme deyip geçmeyin

Göbek neden erimez

Belki de yanlış besleniyorsunuzdur. Özellikle de çok fazla işlenmiş gıda tüketiyor olabilirsiniz. Çok da zararlı olmadığını düşünerek tükettiğiniz krakerler, “bu kadardan bir şey olmaz” diyerek yediğiniz cipsler ya da işlenmiş tahıllar içeren gıdalar bedeninizdeki inflamasyonu arttırır.  O göbekteki erimeyen yağlar da işte tam bu durumla ilgilidir.

 

Stres göbeği besler ve göbek neden erimiyor dedirtir

Göbek eritmek

Tamam… Hayatta kalabilmek için belli oranda stres gereklidir ama her şeyde olduğu gibi onun da fazlası zarar. Gülüp geçmeyin sakın! Stresliyken kortizol hormonu  salgılanır ve bu hormon da o istenmeyen yağlardan bir türlü kurtulamamanıza yol açar.

 

Belki de iyi bir uyku çekemiyorsunuz

Göbek yağları

Ya da uyku düzeniniz kötü. Yapılan araştırmalara göre uyku düzeni kötü olan kişilerin kilo verebilmesi o kadar da kolay değil. İşte bu yüzden uzmanlara göre en az 6 saat uyumanız gerekiyor. Daha azı özellikle kadınların kilo almasını kolaylaştırıyor ve sizlere göbek neden erimiyor dedirtiyor.

 

Genlerim Böyle

Göbekten zayıfalama

Belki de o göbek yağları sizin genetik mirasınızdır. Şöyle bir dikkatlice bakın, belki de anneniz ya da teyzeniz de tıpkı sizinkine benzer bir vücut yapısına sahiptir. Bu arada hemen hatırlatalım. Göbek yağları en çok elma tipi kadınların kabusu. Ama “genetik mirasım bu” diyerek umutsuzluğa kapılmayın hemen. Elinden geleni yapan insanın karşısında gün gelir o göbek yağları da pes eder.

 

Kendinizi Motive Edin

Peki emin misiniz, o göbek yağlarından kurtulmak için yeteri kadar çaba harcadığınıza. Belki de kendinizi yeteri kadar motive etmiyorsunuzdur. Belki de hem beslenme hem de egzersiz programında kaçamaklar yapıyorsunuzdur. Bunun yerine kendinizi motive etmeniz daha sağlıklı bir adım olacaktır. Tıpkı o klasik deyimdeki gibi “her şey beyinde başlıyor” yani.

 

Öyle bir geçer zaman ki!

Göbek erit

Ve en acı gerçeği en sona sakladık: Belki de artık yaşlandığınızı kabul etmenizin zamanı geldi. Ya da daha yumuşak bir deyişle ifade edersek yaşlanmaya başladığınızı kabul etmenin zamanı geldi. Özellikle de kadınlar için bir dönüm noktası olan menopozdan sonra metabolizma yavaşlıyor ve kilo almak kolaylaşıyor. Hormonlardaki değişim nedeniyle o hep savaş açılan yağlar göbek bölgesinde toplanıyor. Bütün bunları okuduktan sonra hemen teslim bayrağını çekip “Göbek neden erimiyor, olmuyor işte” demeyin.

Doğru ve sağlıklı beslenme, bunun yanı sıra sporla bu inatçı göbek yağlarıyla da mücadele edebilirsiniz. Gün gelir gömleğinizi ya da tişörtünüzü pantolonun içine sokup karnınızı gizleme gereği duymadan işe gidebilir ya da sokağa çıkabilirsiniz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.