Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu

10 Mayıs 2020- Bersu Ekinci0
belly-3520191_1920-1.jpg

Evet! Gelin biz de normalleşelim ve hayatımızın her alanını etkisi altına alan koronavirüs gündeminden biraz uzaklaşalım. Tedbiri elden bırakmadan kendimizi forma sokmaya yoğunlaşalım. Önümüz de yaz olduğuna göre bana özellikle bu dönemlerde çok sorulan bir konu üzerinde konuşalım: Ne mi o konu? Göbek yağları ve göbek eritme elbette. Bugün size göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu hakkında bazı ipuçları vereyim. Göbek yağlarından kurtulmak için ne yapalım, neleri nasıl yiyelim bunlara bir bakalım. İşte göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu.

Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu: Aklınızda bulunsun

Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu

Çözünebilir lif içeren besinler tüketin: Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu konusuna çok önemli bulduğum bu maddeyle başlayalım. Beslenme programınızda çözünebilir liflere yer verin. Bunlar uzun süre tok kalmanızı sağlar ve bu sayede daha az yer, açlık ataklarının önüne geçersiniz. Bu arada çözünebilir lif içeren besinlerin göbek yağlarıyla mücadele etmesini sağlarsınız. Peki bu çözünebilir lif hangi besinlerde bulunur? Gelin buna bir bakalım… Keten tohumu, Brüksel lahanası, avokado, böğürtlen ve yaban mersini göbek yağlarını eritmeye yardımcı olan çözünebilir lif içeren besinler.

Yeteri kadar protein tüketin: Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu konusunda aslında daha önceki yazılarımda sık sık sözünü ettiğim bir maddeye sıra geldi. Kilo vermek, kilo korumak, göbek eritmek için yeteri kadar protein tüketmeniz gerektiğini unutmayın. Protein hem kilo konusunda hem de genel sağlık anlamında çok önemli bir unsur. Proteinin kilo verme ve göbek eritme konusunda en etkili yanı metabolizma hızlandırmak. Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu konusunu anlatırken söylemem gereken önemli ayrıntılardan biri de protein tüketmenin bel bölgesindeki yağların eritilmesine de yardımcı olması.

Kilo vermek ve göbek eritmek için gereken proteini balık, yumurta, baklagiller, kırmızı et, ev yapımı yoğurt gibi besinlerden alabilirsiniz.

Sağlıklı yağ içeren balıklar: Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu konusunda başka bir durağa geldik şimdi. Peki bu durakta ne var? Sağlıklı yağ içeren balıklar! Bunlar sadece protein içermekle kalmaz aynı zamanda Omega 3 yağ asitleri de içerir. Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu konusunu anlatırken Omega 3’ün, ciddi bir sağlık sorunu olan karaciğer yağlanmasına karşı da etkili olduğunu söylemem gerek. Bana sorarsanız haftada bir bu tür besinler tüketin. Peki, sağlıklı yağ alınabilecek besinler hangileri? Gelin onlara da bir bakalım: Somon balığı, sardunya, ringa balığı, orkinos balığı ve hamsi sayılabilir.

Meyve sularını mutfağınızdan çıkarın: Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu konusunu anlatırken şimdi sıra geldi yapmamanız gereken bir ayrıntıya. Eğer meyve suyu içmek gibi bir alışkanlığınız varsa bu göbek yağlarını eritmek konusunda önünüze önemli bir engeldir. Nedenine gelince… Özellikle dışarıdan ambalajlı olarak satın aldığınız meyve suları, başta şeker olmak üzere birçok zararlı katkı maddesi içerir. Bu yüzden bu tür meyve sularıyla hemen vedalaşın. Evde kendiniz hazırlamayı tercih ederseniz de tükettiğiniz miktarı sınırlı tutun. Bu şekilde meyvelerin içerdiği liflerden de yeteri kadar yararlanamazsınız. Bunun yerine meyvenin kendisini yiyerek tüketin. Bir şeyler içmek istiyorsanız bol bol su tüketin, ya da yeşil çaya yönelin. Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.

Yapay tatlandırıcı içeren içeceklerden uzak durun: Biraz önce meyve sularından söz etmiştim aslında. Ama göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu konusunu anlatırken gazlı, asitli içecekler için de ayrı bir madde açmak istedim. Birçok kişi bunların şeker içeren içeceklerden daha az zararlı olduğunu düşünse de aslında tam tersi bir durum söz konusu. Çünkü bu tip içecekler şekerli içeceklerden çok daha zararlı. Öncelikle yapay tatlandırıcılar likit fruktoz içerir, bu da özellikle göbek çevresinde yağ birikmesine neden olur. Ayrıca yapay tatlandırıcıların beyninizden karaciğerinize geri dönüşü zor zararlar verdiğini hatırlatmak isterim.

Yeşil çay tüketin: Madem biraz önce söz ettik, göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu konusunu anlatırken yeşil çaya da değinelim. Kateşin içeren yeşil çay, antioksidan özelliğe de sahip. Ayrıca metabolizma hızlandırmak için de son derece etkili. O yüzden canınız bir şeyler içmek istediğinde bir fincan yeşil çay tüketin.

Yeterli uyuyun: Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu konusunda yine önem verdiğim bir ayrıntıda sıra. Bunu da size sık sık söylüyorum aslında. Yeterli ve dengeli bir uyku sağlık açısından son derece önemli. Yapılan tıbbi araştırmalara göre de yetersiz uyuyanlar kilo alma, özellikle de göbek çevresinde yağ birikmesi riskiyle karşı karşıya. 16 yıl süren bir araştırmanın sonuçlarına göre gecede 5 saatten daha az uyuyan kadınlar, gecede en az 7 saat uyuyan kadınlara göre kilo almaya daha eğilimli olduğu ortaya çıktı.

Fazla alkol tüketmeyin: Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu konusunda yine ‘fazla kaçırmayın’ diyeceğim bir noktaya geldik. Aşırı olmadığı, sadece ara sıra ile kısıtlı kaldığı durumlarda alkol tüketebilirsiniz. Ama bunu günlük bir alışkanlık haline getirip miktarı artırırsanız, zararları sayılamayacak kadar çok. Genel sağlığa olan büyük zararlarının yanı sıra fazla alkol tüketmek göbek bölgesinde yağlanmaya neden olur. İşte bu yüzden alkol alımını özel günlerle ya da yılda birkaç kez gerçekleşen kutlamalarla sınırlı tutun.

Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu konusunu bu şekilde toparlayalım. Aslında gördüğünüz gibi göbek yağlarını eritmek için dikkat edilecek ayrıntılar genel sağlık için de geçerli.
Herkese sağlıklı günler dilerim.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.