Greyfurt zayıflatır mı? İşte sağlık faydaları! - BERSU EKİNCİ -

11 Kasım 2017- Bersu Ekinci0
GREYFURT.jpg

On sekizinci yüzyılda Barbados Adasında keşfedilen greyfurt meyvesinin şöhreti ancak 19. yüzyılda yaşadığımız topraklara ulaştı. Dört mevsim boyunca rahatlıkla bulabildiğimiz bu meyveler en iyi ürünlerini kış aylarında veriyor. Genellikle pembe ve kırmızı rengine rastladığımız greyfurtların aslında sarı ve beyaz çeşitleri de mevcut.

Keskin tadı ve pembe rengiyle dikkat çeken greyfurt birçok sağlık faydasını da kalın kabuklarının içerisinde barındırıyor. Birçok kozmetik ürününde de kullanılan greyfurt cildi güzelleştirir, bizleri birçok hastalıktan korur ve hatta sağlıklı bir beslenme planı içerisinde zayıflamamıza bile yardımcı olur.

Sizler için kış aylarında sıkça tükettiğimiz greyfurt meyvesinin faydalarını inceledik…

Kilo verme:

Greyfurt halk arasında ‘yağ yakıcı’ özelliği ile biliniyordu fakat yapılan son araştırmalara göre greyfurt kilo verme sürecini farklı bir şekilde destekliyor. Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalara göre greyfurt kan basıncını ve kandaki yağ oranını olumlu yönde düzeliyor. Kan basıncı ve kandaki lipit seviyeleri obezite ile bağdaştırılıyor ve yapılan araştırmalar sonucunda greyfurtun kilo kontrolünde ve obezitenin önlenmesinde etkin bir rol aldığı görülüyor.

Felç riski:

Amerikan Kalp Vakfı’nın araştırmalarına göre yüksek oranda flavonoid tüketimi kadınlarda görülen felç riskini önlüyor. Greyfurt meyvesinde de diğer turunçgiller gibi içeriğinde bol miktarda flavonoid bulunduruyor. Yani düzenli olarak greyfurt tüketerek felç riskini azaltan flavonoid maddesini vücudumuza alabilir ve büyük bir riski önleyebiliriz.

Kanser:

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan greyfurt meyvesi kansere neden olan serbest radikallerle mücadele eder. Yapılan araştırmalara göre likopen tüketimiyle doğru orantılı olarak kanser riskinin düştüğü gözlemlendi.

Sindirim:

İçerdiği bol su ve lif miktarından dolayı greyfurt kabızlığı önleyen meyveler arasında yer alır. Greyfurtun içerdiği lif ve su sindirim sisteminin sağlıklı olmasını sağlar. Aynı zamanda elektrolit dengesi bakımından da oldukça yararlıdır

Cilt bakımı:

Güçlü bir antioksidan olan C vitamini, güneş ve hava kirliliği nedeniyle ciltte oluşan kırışıklıkları ve renk eşitsizliklerini dengeler. C vitamini aynı zamanda kolajen maddesinin üretiminde de önemli bir göreve sahiptir. Greyfurt meyvesinin içeriğinde  C vitaminin yanı sıra, kolajen üretimi için gerekli olan nem ve A vitamini de bulunur. İşte bu içeriklerle greyfurt cildinizin her zaman genç ve pürüzsüz kalmasını sağlar.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.