WeCreativez WhatsApp Support
Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Lütfen E-Posta adresinizi ve Cep Telefonunuzu bırakmayı unutmayın!
Merhaba

Güzel ve sağlıklı tırnaklar için beslenme - BERSU EKİNCİ

22 Ocak 2018- Bersu Ekinci0
ANA-1.jpg

Tırnaklarınız istediğiniz kadar uzamıyor mu? Tam uzuyor diye sevinirken aniden kırılıyor mu yoksa? Belki de bu sorunlara çözüm için yöneldiğiniz tüm kozmetik uygulamalar da yetersiz kalıyor. Unutmayın, fiziksel güzelliğiniz için kozmetik çözümlerden önce içsel çözümlere yönelmelisiniz. Yani bedeninizi içten sağlıklı besleyin ki dış görünüşüz de hem sağlıklı hem de ışıl ışıl olsun. Peki, güzel ve sağlıklı tırnaklar için beslenme programı düzenlerken nelere dikkat etmek gerekir. İşte tırnak sağlığı için gerekli olan besinler.

Öncelikle şunu söyleyelim ki sadece kozmetik ürünlerle tırnak sağlığı konusunda kesin ve yüzünüzü güldüren sonuçlar almanız zor. Çünkü bu ürünler yoğun kimyasallar içerir. Bunlar da ilk anda tırnaklarınıza iyi geliyor gibi görünse de aslında sorunlara geçici çözümler sağlar. Bu yüzden gelin size güzel, sağlıklı ve sağlam tırnaklara sahip olmanız için hangi besinlerden faydalanmanız gerektiğini anlatalım.

Muz deyip geçmeyin, içinde mucizeler barındırıyor

Muz birçok vitamin ve mineral açısından son derece zengin bir meyve.  Zaten muzun bir potasyum deposu olduğunu ve bunun başta kalp sağlığı olmak üzere birçok vücut fonksiyonu için  faydalı olduğunu biliyoruz. Muz, içerdiği B6 vitamini ve silis gibi mineraller sayesinde tırnak sağlığı için de gözde bir besin.

A vitamini deposu havuç

Havuç, cildimiz ve saçlarımız için faydalı bir besin. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesi için de katlı sağlıyor. Belki de şimdiye kadar çok iyi bildiğimiz bu özelliklerine bir de “sağlıklı tırnaklar için havuç yiyin” cümlesini de ekleyebiliriz. Havuç, içerdiği A vitamini sayesinde tırnakların daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar.

Keratin kaynağı yumurta

Sadece tırnakların değil bütün bedenin sağlıklı olması için yumurta tüketmemiz gerektiğini zaten biliyoruz. Bunların yanı sıra tırnaklar için de “olmazsa olmaz” bir besin yumurta. Tırnakların sağlığı ve parlaklığı için gerekli olan protein ve keratini bol bol içerir.

Domates tırnakları güçlendirir

Sağlıklı tırnaklar için sofranızdan eksik etmemeniz gereken yiyeceklerden biri de domates. Sağlam bir likopen ve biotin kaynağı olan domates, tırnaklarınızın mat görünmesini ve kırılıp gitmesini engeller.

Brokoli öyle faydalı ki

Sağlam tırnaklar için de demire ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Demir eksikliğinin önde gelen belirtilerinden biri de sık sık kırılan sağlıksız tırnaklardır. Bu yüzden iyi bir demir kaynağı olan brokoliyi sık sık tüketin.

Tatlı patates

Çok lezzetli bir yiyecek olan tatlı patatesin faydalarına bir yenisini daha ekleyin. A vitamini kaynağı olan tatlı patates tırnak sağlığı için gerekli olan beta karoten içerir.

Kabak çekirdeği

Bazen tırnakların üzerinde beliren beyaz lekelerin neden olduğunu biliyor musunuz? Çinko eksikliğinden. Bunu önlemek için de yeteri kadar çinko almanız gerekir. Bu ihtiyacınızı giderecek en keyifli besin ise kabak çekirdeği. Aynı zamanda sağlıklı bir atıştırmalık da olan kabak çekirdeği tırnaklarınızın bağ dokusunu güçlendirir.

Balığı ihmal etmeyin

Sağlıklı tırnaklar için omega yağ asitlerine ihtiyacınız var. Bu tür yağ asitleri içeren ton balığı, somon balığı ve sardalyaya sık sık sofranızda yer verin.

Su… Su… Su

Sağlığımızla ilgili her konuda olduğu gibi sağlıklı ve güçlü tırnaklar konusunda da aynı noktaya geliyoruz: Bol bol su için. Çünkü bedeniniz kalırsa tırnaklarınızın görünümü de değişir, donuk ve solgun bir görünüme bürünür. Bu yüzden yeteri kadar su içmeyi ihmal etmeyin.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.