hamile kalmak için hangi yiyecekleri yemeli bersu ekinci

2 Ocak 2018- Bersu Ekinci0
New-Project-1.jpg

Yeni bir yıl başladı. Tarihe karışan yılın son aylarında bu yıl için yeni kararlar aldınız. Bunlardan biri de evliliğinizi şenlendirecek bir bebek. Bir başka deyişle çocuk sahibi olmak istiyorsunuz. Ama kafanızdan da şu soru geçiyor: ‘Nasıl kolayca hamile kalınır?  Hamile kalmak için hangi  yiyecekleri yemeli?

Anne olmak, çocuk doğurmak gerçekten çok hassas bir konu. Bazı kadınlar çocuk sahibi olabilmek için çok büyük uğraşlar verirken bazıları da kolayca hamile kalabiliyor. Eşinizin ya da sizin hiçbir sağlık sorununuz yoksa yani tıbbi bir engel söz konusu değilse size iyi bir haberimiz var! Yiyeceklerinizi doğru seçerek hormonlarınızı dengeleme ve doğurganlığınızı yükseltebilme şansınız oldukça yüksek.

Gelin şimdi doğurganlığı yükselten bu yiyeceklere bir göz atalım:

Avokado

Artık avokadonun ne kadar değerli bir besin olduğu herkesin malumu… Bu değerli yiyeceğin hamilelik olasılığını da yükselteceğini biliyor musunuz? Avokado harika bir E vitamini kaynağı. Mineraller ve faydalı yağlar açısından da çok zengin olan avokadonun, kadınlarda hamile kalma olasılığını yükselttiği bilimsel araştırmalarla da kanıtlandı.

Badem

Bir başka E vitamini kaynağı. Ayrıca badem çok iyi bir antoksidan ve bu da kaliteli sperm üretimi açısından önemli.

Hurma

Artık çok iyi bildiğiniz gibi hurma olağanüstü değerde bir besin. Ayrıca hamilelik olasılığını da yükseltiyor. Bir kez daha tekrarlayalım hurma, kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum kaynağı. Vücut direnci için son derece faydalı bir besin.

Kabak çekirdeği

O keyifle çıtır çıtır tükettiğiniz kabak çekirdeğinin doğurganlığı yani hamile kalma şansınızı yükselttiğini biliyor muydunuz? Kabak çekirdeğinde yüksek oranda non heme denilen bitkisel demir bulunur. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre demir takviyesi alan kadınlar, hamile kalma konusunda takviye almayanlara oranla yüzde 40 daha az sorun yaşıyor. Bu durumda kabak çekirdeği deyip geçmeden belli oranda tüketmeye devam etmekte fayda var.

Brüksel lahanası

Çok kaliteli bir folik asit kaynağı. Bu da hem erkek hem de kadın için doğurganlık olasılığını yükseltiyor. Aynı zamanda spermlerin daha uzun süre canlı kalmasını ve sperm seviyesinin yükselmesini sağlıyor.

İstiridye

İstiridye libidoyu yükselten bir yiyecek olarak biliniyor. Ama sadece bu kadar değil. Aynı zamanda istiridye çok iyi bir çinko kaynağı ve bu da doğurganlığın
artmasında önemli bir etken.

Havuç

Havuç rengini beta kerotenden alıyor. Bu da bir antioksidan ve vücuttaki A vitamini oranını yükseltiyor. A vitamimi aynı zamanda güçlü kemikler ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından da önemli. Ayrıca havuç kadınların regl düzenini koruyor. Bu da doğurganlık açısından son derece önemli bir ayrıntı.

Mercimek

Yararları saymakla bitmez. Çok iyi bir fosfor ve demir kaynağı. Kansızlık sorununa birebir. Ayrıca hamile kaldığınızda da bebeğin anne karnndaki sağlıklı gelişimine yardımcı oluyor.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.