Hem kilo verdiren hem yaşlanmayı geciktiren besinler

11 Ekim 2019- Bersu Ekinci0
ananaa.jpg

Biliyorum! Kulağa çok tatlı geliyor bu: Hem kilo verdiren hem yaşlanmayı geciktiren besinler. Ama inanın bana sadece laf olsun diye söylemiyorum. Çünkü gerçekten de hem kilo verdiren hem yaşlanmayı geciktiren besinler söz konusu. Yani bunlar gerçekten var. Bir başka deyişle eğer sağlıklı beslenirseniz hem fazla kilo sorununuz ortadan kalkacak hem de geçip giden yılların etkilerini çok daha az oranda yansıtacaksınız. Doğru besinleri seçtiğiniz zaman sadece dış görünüşünüz değil iç organlarınız da işleyiş olarak yıllara meydan okuyacak. Fazla vakit kaybetmeden başlayayım hem kilo verdiren hem yaşlanmayı geciktiren besinler hangileri anlatmaya.

Hem kilo verdiren hem yaşlanmayı geciktiren besinler: Sebzeler

Biliyorum, bu ilk anda kulağa çok da ilginç bir öneri gibi gelmiyor. Yine de hem kilo verdiren hem yaşlanmayı geciktiren besinler konusuna “bir klasikle” başlamak istedim. Öğünlerinizde sebzelere bol bol yer açın. Öncelikle sebzeler lif deposudur. Yani tokluk hissi yaratıp açlık krizlerinden korur, kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca her biri farklı antioksidanlar içerir ki bunlar sadece bedeninizi temizlemekle kalmaz etkileri cildinize de yansır.

Çilek, ahududu, yaban mersini

Hem kilo verdiren hem yaşlanmayı geciktiren besinler

Yaşlanmayı geciktiren besinler denilince onlardan söz etmeden olmaz. Madem konumuz hem kilo verdiren hem yaşlanmayı geciktiren besinler o zaman çilek, ahududu ve yaban mersinini de atlamayalım. Öncelikle tüm bu meyvelerin şeker oranı oldukça düşük. Ayrıca hepsi de sizi gereksiz tatlı tüketme isteğinden kurtaracak özellikler taşıyor. Bu meyveler, çok güçlü antioksidanlar içeriyor. Vücudunuza zarar veren serbest radikallerle savaşan bir içerik taşıyan çilek, ahududu ve yaban mersini, vitamin ve mineraller açısından da son derece zengin.

Sağlıklı yağ kaynağı avokado

Hem kilo verdiren hem yaşlanmayı geciktiren besinler deyince avokadoyu söylememek  olmaz. Yaşlanmayı geciktirme konusundan söz açılınca avokadoyu ilk sıralara koymak gerek. Çünkü hem uzun yaşam hem de yılların etkisinden korunma konusunda son derece etkili bir besin. Hem sağlıklı yağlar içeriyor hem de antioksidan özellikleri var.

Günde bir avuç tüketin: Ceviz

Hem kilo verdiren hem yaşlanmayı geciktiren besinler

Kuruyemişlerin kilo aldırdığına dair bir inanış olduğunu söyleyerek söze girmek isterim. Bu bir noktaya kadar doğru da. Eğer aşırı tüketirseniz kuruyemişler de size faydadan çok zarar getirir. Önemli olan dozunda tüketmek. Bu girişten sonra hem kilo verdiren hem yaşlanmayı geciktiren besinler konusuna devam edelim. Ceviz, çok etkili bir protein ve Omega 3 kaynağı. Bu özelliği sayesinde de beyin güçlendiriyor, kalp sağlığına olumlu etki ediyor ve kötü kolesterolü düşürüyor. Biraz önce de söylediğim gibi önemli olan miktarı iyi ayarlamak. Bana sorarsanız günde bir avuçtan fazla cevaz tüketmeyin.

Yeşil çay

Devam edelim hem kilo verdiren hem yaşlanmayı geciktiren besinler konusuna… Genel olarak “besin” dediysem de araya su da dahil bazı içecekleri katmamak olmaz. Yeşil çay da bunlardan biri. Hatta bir de  Matcha çayını ekleyeceğim. Bu konuda zaman zaman hatırlattığım gibi yeşil çay da Matcha çayı da son derece etkili birer antioksidan. Buna ek olarak metabolizma hızlandırıp yağ yakmayı da sağlıyor.

Sakın susuz kalmayın

Hem kilo verdiren hem yaşlanmayı geciktiren besinler konusunda bir başka klasiği daha unutmayalım. Sakın kendinizi susuz bırakmayın. Bol su içmek vücudunuzun fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmesine yardımcı olur. Açlık hissini bastırır ve bütün bunlara ek olarak cildinizin kurumasını yani erken yaşlanmasını önler.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.