Hem libidoyu yükselten hem kilo vermeye yardımcı olan besinler

9 Eylül 2019- Bersu Ekinci0
heart2.jpg

Gelin biraz özel bir konuya değinelim, yatak odalarının kapısını aralayalım. Evli misiniz ya da hayatınızda biri var mı bilmiyorum, ama sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşamın, insanın hem ruhsal hem fiziksel sağlığını doğrudan etkilediğini biliyorum. Bir bütünsel beslenme uzmanı olarak da ruhsal açlığın da tıpkı fiziksel açlık gibi doyurulması gerektiğine inanıyorum. Bu yüzden sormak istiyorum, cinsel hayatınızda mutlu musunuz? Çünkü bu soruya verilecek yanıt sadece hayattan zevk almayı değil sağlıklı kiloda kalıp kalmamayı da etkiler.  Bugün bu konuya kendi uzmanlık alanım açısından yaklaşacağım. Hem libidoyu yükselten hem kilo vermeye yardımcı olan besinler hakkında birkaç söz söyleyeceğim size. Çünkü bu besinler sadece ruhsal ve fiziksel sağlığın önemli bir parçası olan cinsel mutluluğu yakalamaya yardımcı olmakla kalmaz genel sağlığı korumaya ve kilo verip formda kalmaya da yardımcı olur. O zaman şöyle bir bakalım hem libidoyu yükselten hem kilo vermeye yardımcı olan besinler hangileri ve bunlar bizi nasıl etkiliyor.

Eğer hayatı, eşiniz ya da sevgiliniz kısacası biriyle paylaşıyorsanız ve yatak odanızın kapısından içeri girdikten sonra sadece uyumayı düşünüyorsanız bir noktada bir sorun var demektir. Yapılan bilimsel araştırmaların gösterdiğine göre erkeklerin yüzde 15’i, kadınların da yüzde 32’si cinsel anlamda isteksizlik duyuyor.

Bunun çeşitli sebepleri var.  Depresyon,  stres gibi ruhsal nedenler olabileceği gibi obezite ya da daha ciddi sağlık sorunları ve belki bunlar için kullanılan ilaçlar bu isteksizliğe neden olabilir.

Çok ciddi tıbbi tedavi gerektiren sağlık sorunları bir yana eğer cinsel hayatınızda bir durgunluk varsa ve bu sizi rahatsız ediyorsa belki de yapmanız gereken tek şey en yakın marketin ya da manavın yolunu tutmaktır.

Neden mi? Sebebi belli! Hem libidoyu yükselten hem kilo vermeye yardımcı olan besinler konusunda bazı ipuçları vereceğimi söylemiştim size. İşte şimdi sözün bu kısmına geldi sıra.

Sanmayın ki bu hem libidoyu yükselten hem kilo vermeye yardımcı olan besinler, öyle bulunması zor türden. “En yakın market ya da manav” dedim,  çünkü bu besinlerin pek çoğu aslında elinizin altında olan,  kolayca bulabileceğiniz belki de yeteri kadar tüketmediğiniz besinler.

Neyse… Uzun bir giriş oldu.  Artık daha fazla uzatmadan hem libidoyu yükselten hem kilo vermeye yardımcı olan besinler konusuna başlayalım. Elbette uzun bir liste sıralayabilirim ama içlerinden en etkili olanları seçip paylaşmak istiyorum.

Hem libidoyu yükselten hem kilo vermeye yardımcı olan besinler :Avokado

Hem libidoyu yükselten hem kilo vermeye yardımcı olan besinler

Hem libidoyu yükselten hem kilo vermeye yardımcı olan besinler konusuna, son dönemde beslenme uzmanlarının da sağlıklı beslenmeye çalışanların da sık sık önerdiği ve tükettiği avokado ile başlayalım. Öncelikle artık çok iyi bildiğiniz üzere avokado, sağlıklı yağ kaynağı. Buna ek olarak bol miktarda E vitamini içeriyor. Hormon üretimini artıran B6 vitamini ve tiroid hormonunu düzenleyen potasyum da cabası.

Hem libidoyu yükselten hem kilo vermeye yardımcı olan besinler arasında yer alan avokadoyu isterseniz sade olarak, isterseniz salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz. Ya da yaratıcılığınızı kullanıp farklı tarifler deneyebilirsiniz.

Sağlıklı yağ kaynağı balıklar

Gelelim hem libidoyu yükselten hem kilo vermeye yardımcı olan besinler konusunda bir başka önemli maddeye. Büyük olasılıkla, ton balığı, sardunya, somon gibi balıkların, Omega -3 yağ asitleri içerdiğini ve bunun da beyindeki dopamin seviyesini yükselttiğini duymuşsunuzdur.  Dopamin de kan dolaşımını düzenler ve sağlıklı olmasını sağlar.  Ayrıca bu tür balıklar, B6 vitamini ve yüksek protein kaynağıdır. İşte bu yüzden bu tür balıklar hem libidoyu yükselten hem kilo vermeye yardımcı olan besinler arasında yer alıyor.  Ama bu noktada bir uyarı: Balığı kızartma değil, ızgara ya da buğulama pişirmeyi tercih edin.

“Bir bardak çay” deyip geçmeyin

Hem libidoyu yükselten hem kilo vermeye yardımcı olan besinler konusunda belki de bazılarınızı şaşırtacak bir ayrıntıya sıra geldi. Çünkü bu maddeye yeşil çayı alacağım.

Sizce bir bardak sıcak yeşil çay, insanın cinsel hayatını renklendirebilir mi? Evet, tam da bunu yapar.  Nasıl olduğunu şöyle anlatayım: Yeşil çay, birçok vitamin ve mineralin yanı sıra kateşin de içerir. Kateşin, bir yandan göbek yağlarının erimesine yardımcı olurken bir yandan da vücuttaki kan dolaşımını düzenler.

Kateşin aynı zamanda iltihaplanmaya neden olan serbest radikallerle savaşır ve kan damarlarını toksinlerden temizler. Bütün bunlar da bedeninizin her anlamda -elbette cinsellik de dahil- sağlıklı bir biçimde işlemesini sağlar.

Biraz da kabak çekirdeği

Hem libidoyu yükselten hem kilo vermeye yardımcı olan besinler konusunu anlatacağımı söylediğimde belki çok daha farklı öneriler beklediniz. Elbette birazdan onları da ekleyeceğim ama şimdi biraz da kabak çekirdeğinden söz etmek istiyorum.

Düzenli ve sağlıklı bir cinsel hayatınız olması için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu minerallerden biri de çinko. Özellikle de erkekler için. Çünkü çinko, testosteron seviyesinin yükselmesine yardımcı oluyor. İşte bu da kabak çekirdeğinin içeriğinde bol bol bulunuyor.  Ayrıca kabak çekirdeği, protein, lif, potasyum, demir gibi vücut için yararlı bir çok içeriğe sahip.

Hem libidoyu yükselten hem kilo vermeye yardımcı olan besinler konusunda kabak çekirdeğini anlatırken, günde bir avuç ve tuzsuz olarak tüketmeniz gerektiğini de eklemek isterim.

Benim hem libidoyu yükselten hem kilo vermeye yardımcı olan besinler konusunda biraz daha ayrıntıyla anlatmak istediklerim bunlar. Biraz önce başka besinler de olduğunu söylemiştim. Onları da şöyle sıralayayım:

  • Karides
  • Yaban mersini
  • Nar
  • Badem
  • Çilek
  • Acı kırmızı biber

Sizin de hatırlayacağınız gibi bu besinlerden daha önce de söz etmiştim. Kilo vermek, metabolizma hızlandırmak, kilo korumak yani kısacası sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürmek için gereken besinler aslında bunlar.

Yani işin özü mükemmel bir makine olarak tasarlanan vücudumuzun “teklemeden” çalışması için gereken tek şeyin “akıllı beslenme” olduğunu bir kez daha tekrarlayarak sözü toparlamak istiyorum.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.