Hem mutlu ol hem kilo ver: Gülümseyerek zayıflayın

16 Ekim 2019- Bersu Ekinci0
smlinhig.jpg

Büyük olasılıkla siz de deneyimlemişsinizdir…Ruhen kendinizi kötü hissettiğinizde zararlı besinlere daha fazla eğilimli hale gelirsiniz. Ya da stres nedeniyle yükselen kortizol hormonu gereğinden fazla yiyecek tüketmenize yol açar. Bu durumun kaynağı bazen yaşamsal sorunlarınız olabilir. Ama bazen de kilo vermek için başladığınız yeni beslenme programı ve yoksunluk hissi bu tür bir ruh haline yol açar. İşte bugün size tam da bu konuda birkaç söz söylemek istiyorum. Hem mutlu ol hem kilo ver: Gülümseyerek zayıflayın deyip size kilo verme ile mutluluk arasındaki ilişkiyi anlatacağım. Yapılan araştırmalara göre mutluluk ile sağlık arasında doğrudan bir ilişki var. Aynı durum kilo konusunda da geçerli. Haydi gelin bir bakalım hem mutlu ol hem kilo ver: Gülümseyerek zayıflayın konusuna…

Hem mutlu ol hem kilo ver: Gülümseyerek zayıflayın: Mutluluk ayrıntıda gizli

Hem mutlu ol hem kilo ver: Gülümseyerek zayıflayın

Danışanlarımla sık sık yaptığım seanslardan edindiğim dikkat çekici bir izlenimi paaylaşmak istiyorum. Birçok kişi kilo verdikçe mutlu olacağını düşünür başlangıçta. Kilo vermeye çalışmanın stresinden kurtuldukça kendini ruhsal olarak çok daha iyi hissedeceğine inanır. Bir noktaya kadar doğru bu. Fakat olaya bir de tersten bakalım… Aslında zaman ilerledikçe insan aslında bunun tam tersinin de doğru ve hatta daha baskın olduğunu fark eder.

Yani hem mutlu ol hem kilo ver: Gülümseyerek zayıflayın konusuna size küçük ama çok işe yarayan bir sır vererek başlayayım: Kolaylıkla kilo vermenin altın anahtarı kendini mutlu hissetmek!

Neden mi? Şöyle basitçe anlatayım: İnsan mutluyken daha sağlıklı kararlar veriyor da ondan. Yani ruh haliniz iyiyse, kendinizi mutlu hissediyorsanız, yiyecek tercihleriniz daha sağlıklı oluyor, daha fazla hareket ediyorsunuz, daha iyi ve kaliteli uyuyorsunuz.

Hem mutlu ol hem kilo ver: Gülümseyerek zayıflayın konusunun bu noktasında size daha önce de değindiğim bir ayrıntıyı hatırlatmak isterim. Hissettiğiniz herşey beyindeki kimyasalları etkiler. Yani beyniniz içinde bulunduğunu ruh durumuna göre hormon salgılar. Stres altında oduğunuzda kortizol hormonu artar ve kendinizi rahatlatmak için şekerli besinlere ya da sizin için zararlı olan karbonhidratlara yönelirsiniz. Bu da kilo vermeyi, kilo korumayı zorlaştırır.

İşte bunun için hem mutlu ol hem kilo ver: Gülümseyerek zayıflayın demem boşuna değil.

Peki madem kilo vermek ile ruh halinin bu kadar yakın ilişkisi var, mutlu olmaky iyi hissetmek için ne yapmak gerekir.

Hem mutlu ol hem kilo ver: Gülümseyerek zayıflayın konusunu size bu konuda birkaç ipucu vererek toparlamak istiyorum. İnanın bana mutlu olmak sandığınız kadar zor değil ve hiç de o kadar büyük büyük “şeyler” gerekmiyor.

Gülümseyin: Hem mutlu ol hem kilo ver: Gülümseyerek zayıflayın konusuna bu basit ama çok işe yarayan ayrıntıyla başlamam gerek diye düşünüyorum. Mutlu olun ya da olmayın ama kesinlikle daha sık gülümseyin. Çünkü gülümsemek kendi kendinize uyguladığınız bir tür terapidir. Gülümsedikçe ruh haliniz iyileşir, olumlu düşünmeniz kolaylaşır. Özellikle de stresli bir gün geçiriyorsanız kendinizi gülümsemek için daha çok zorlayın.

Mutlu eden ipuçları

Hem mutlu ol hem kilo ver: Gülümseyerek zayıflayın

Günününü aydınlatın: Bazı şeyler sizin elinizde… Gününüze anlam katacak ayrıntılar bulun, değişiklikler yapın. Hiçbir şey yapamıyorsanız, sevdiğiniz bir arkadaşınızla oturup bir bardak çay için. Elbette şekersiz! Hem mutlu ol hem kilo ver: Gülümseyerek zayıflayın konusunda söyleyebileceklerimden biri de bu.

Kendinizi susuz bırakmayın: Hem mutlu ol hem kilo ver: Gülümseyerek zayıflayın konusunda da yine o çok önemli maddeye sıra geldi. Yeteri kadar su için. Çünkü eğer susuz kalırsanız enerji seviyeniz düşer, kendinizi daha yorgun ve stres altında hissedersiniz.

Doğaya unutmayın: Birçoğumuz büyük şehirlerde yaşıyoruz, biliyorum. Doğaya ulaşmak da bu karmaşa içinde öyle kolay bir şey değil. Ama ne yapın edin, kendinize fırsat yaratın ve doğayla buluşun. Deniz kenarı olur, bir park ya da bahçe olur. Doğada ya da sahilde yürüyüş yapın. Bilimsel araştırmalara göre böyle bir ortamda haftada iki kez sadece 20 dakikalık bir yürüyüş yapmak bile kendinizi yenilemeye yardımcı oluyor. Hem mutlu ol hem kilo ver: Gülümseyerek zayıflayın konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.

Fişleri çekin! Bu ne demek? Teknoloji çağında bağımlısı olduğunuz o televizyonlar, bilgisayarlar ve akıllı telefonlarla ilişkinizi sınırlandırın. Sosyal medyaya çok fazla dalmayın. Bütün bunlar hayattan tatmin duymanızı engeller. İşte bu da hem mutlu ol hem kilo ver: Gülümseyerek zayıflayın konusunda söylemek istediklerimden biri.

Bu besinleri yiyen mutlu hissediyor

Hem mutlu ol hem kilo ver: Gülümseyerek zayıflayın

Hem mutlu ol hem kilo ver: Gülümseyerek zayıflayın derken beslenmeyi atlamak da olmaz. Çünkü bazı besinler doğrudan ruh halini etkiliyor. Bu yüzden ruh halini iyileştiren besinleri de şöyle bir hatırlayalım:

Ceviz: Mutlu hissetmeyi sağlayan serotonin seviyesini yükseltir. Ama günde bir avuçtan fazla tüketmeyin.
Avokado: B vitamini içerir ve bunun da serotonin ile birebir ilgisi var. Ayrıca kan basıncını düzenleyen potasyum da içerir.
Ayçekirdeği: Bol miktarda magnezyum içerir ki eksikliği dopamin seviyesini de düşürür. Dopamin de mutluluk hissi veren hormonlardan biri. Dopamin eksikliğinin stres ve anksiyeteye sebep olduğunu hatırlatmak isterim.
Somon balığı, ton balığı: Sofralardan eksik etmemeniz gereken besinler. Omega 3 yağları içerir. Bu sağlıklı yağlar da kendinizi daha sakin hissetmenizi sağlar.

Hem mutlu ol hem kilo ver: Gülümseyerek zayıflayın konusunda söylemek istediklerim şimdilik bu kadar. Tükettikçe mutluluk veren besinler hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi istiyorsanız ilgili yazım şu linkte.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.