Hindistan cevizinin kilo vermeye etkisi - BERSU EKİNCİ -

1 Şubat 2018- Bersu Ekinci0
ana-5.jpg

Şimdi sıkı durun… Size olağanüstü bir meyveden söz edeceğim. Nefis bir lezzeti var, sadece etli kısmından değil yağından ve suyundan da faydalanabilirsiniz. Üstelik bunun ağır bir bedeli de yok. Çünkü “sıfır” kalori… Kilo vermenize ve kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Hangi meyve mi bu anlattığım? Tabii ki Hindistan cevizi. Her ne kadar ülkemizde hak ettiği ilgiyi henüz göremiyor olsa da doğanın bu mucizesini yakından tanıyalım. Hindistan cevizinin kilo vermeye etkisi var mı ve Hindistan cevizinin sağlığa yararları neler bir göz atalım.Dilerseniz önce en kritik sorudan başlayalım ve sonra da Hindistan cevizinin okudukça inanamayacağız faydalarını sıralayalım.

Evet, Hindistan cevizi hem zayıflamaya hem de kilo korumaya yardımcı olur. Nasıl olduğunu birazdan anlatacağım. Bunun yanı sıra cildinizden bağışıklık sisteminize, kemiklerin güçlenmesinden kolesterol düşürmeye kadar satırlara sığmayacak kadar çok faydası var.

İşte Hindistan cevizinin faydaları

İnsülin dengesi sağlar

Öncelikle Hindistan cevizi bir lif deposudur. Hem de tahmin edemeyeceğiniz düzeyde. Ortalama büyüklükte bir Hindistan cevizinin yüzde 61’i liften ibarettir. Bu sayede de hem sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur hem de kandaki insülin düzeyini dengeler. Yani bir başka deyişle Hindistan cevizi kilo vermenize ve ulaştığınız kiloyu korumanıza yardımcı olur.

Sözün tam da burasında iyi bir haber daha vereyim: Hindistan cevizi sadece kilo vermeye değil karın bölgesinde toplanan yağlardan kurtulmaya da yardımcı olur.

Obeziteyi önler

Hindistan cevizinin bir başka özelliği obeziteyi önlemesi. Bunu nasıl sağladığına gelince, cevap çok basit: Metabolizmayı hızlandırır. Yağları hızlıca yakarak enerjiye dönüştürür. Bu yüzden çok etkili ve hızlı bir enerji kaynağıdır, üstelik diğer yağlardan çok daha düşük kaloriye sahiptir. Bu yüzden de Hindistan cevizi meyvesini tüketen ya da suyunu içen kişi, hipoglisemi ataklarına yakalanmadan uzun saatler boyunca  herhangi bir yiyecek tüketmeden dayanabilir.

Kolesterol düzeyini dengede tutar

Hindistan cevizinin kardiyovasküler sağlık üzerinde de olumlu etkileri var. Bu meyvenin içerdiği sağlıklı yağlar, damar tıkanıklığı başta olmak üzere birçok kalp hastalıklarını önler.

Cildi genç tutar, saçları besler

Hindistan cevizinin kozmetik sektöründe neden bu kadar yaygın olarak kullanıldığını hiç düşündünüz mü? Çünkü cildin ve saçların canlılığını ve sağlığını korumak için doğal bir kaynak Hindistan cevizi. Hem cildin hem de saç derisinin doğal nemini korumasına yardımcı olur. Kan dolaşımını hızlandırır ve bu özelliği sayesinde de cilt ve saç hücrelerini yeniler. Ayrıca antioksidan özelliği nedeniyle cilt kanserini önlediği de bazı bilimsel araştırmalar tarafından ortaya konulmuştur.

Kemikleri güçlendirir

Hindistan cevizi çok zengin bir kalsiyum kaynağıdır. İçerdiği pekçok mineral ve vitaminin yanı sıra manganez zenginidir. Bu sayede düzenli olarak tüketilmesi kas ve kemik sağlığı açısından önemlidir. Özellikle menopoz döneminden sonra kadınların beslenme programlarına Hindistan cevizini de dahil etmeleri gerektiğini hatırlatalım.

Faydalarını anlatmaya sayfalar yetmez

Hindistan cevizinin sağlığa faydaları sadece bunlarla sınırlı değil. Öyle ki hepsini anlatmaya sayfalar yetmez. Gelin bu doğa harikasının diğer faydalarını da kısaca sıralayalım.

 • Tiroid fonksiyonlarını düzenler.
  Sindirim sisteminin sağlıklı biçimde çalışmasına yardımcı olur.
  Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  Bakterilerle savaşarak ağız ve diş sağlığını korur.
  Düzenli tüketildiğinde kansere yakalanma riskini azaltır.
  İdrar yolu enfensiyonlarından korur.
 • Bazı araştırmalar Hindistan cevizinin içerdiği sağlıklı yağların Alzheimer ve epilepsi gibi hastalıkları hem önlediği hem de seyrinde düzelme sağladığını ortaya koyuyor.

Hem yağından hem de suyundan sağlık fışkırıyor

Hindistan cevizinin etli kısmı meyve olarak tüketilebildiği gibi yağı ve suyu da sağlığınızın ve güzelliğinizin hizmetinde.

Gelin şimdi de bunlara biraz daha yakından bakalım.

Hindistan cevizi yağı

Bu doğa harikasının yağını yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Ama bu kadar değil. Hindistan cevizi yağı bir dokunuşuyla cildinizde de şaşırtıcı değişimlere sebep olur. Hindistan cevizi yağı cildinizi toksinlerden temizler. Ayrıca nem ihtiyacını karşılar. Böylece daha genç ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Hindistan cevizi suyu

İşte size doğanın sunduğu eşsiz bir kaynak. Hindistan cevizi, doğal bir filtredir. Bu sihirli kabuğun içindeki suyun filtrelenmesi ve meyvenin içinde birikmesi tam 9 aylık bir sürecin sonunda gerçekleşir. Bu yüzden tamamen saf ve temizdir. Ayrıca elektrolitler açısından son derece zengindir.

Vitamin ve mineral deposu

Buraya kadar Hindistan cevizinin faydalarını anlattık.. İyi, güzel de bütün bunlar nasıl oluyor diyorsanız, size şimdi de bu muhteşem meyvenin içeriğinden söz edelim biraz.

Hindistan cevizi A, C,D, B12, B6 vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, protein, potasyum kaynağıdır. Son derece güçlü bir antioksidan ve hidrasyon kaynağıdır.

Ne dersiniz, bütün bunlardan sonra Hindistan cevizine “mucize bitki” denilmesi sizce de haklı bir niteleme değil mi?

 Hindistan cevizi ne miktarda tüketilir

Peki bu kadar yararlı olan Hindistan cevizini nasıl ve ne kadar tüketmemiz gerekir? Bir başka deyişle bir günde tüketebileceğiniz Hindistan cevizi miktarı nedir?

Öncelikle her şeyin fazlasının zarar olduğunu hatırlatarak başlayalım. Ayrıca bir gün içinde tüketebileceğiniz Hindistan cevizi miktarı beslenme programınıza göre farklılık gösterir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek için çok çeşitli besinleri tüketmek zorunda olduğunuzu da unutmayın.

Bunu hatırlattıktan sonra Hindistan cevizi tüketmenin püf noktalarını anlatalım.

Hindistan cevizinin yağlı bir besin olduğunu belirtelim. Bu yüzden meyvenin etli kısmını da suyunu da yağını da tüketirken makul ölçülerde kalmak gerekir.

Fazla yağlı beslenmek kilo almanıza neden olabilir. Eğer Hindistan cevizinin yağını kullanacaksanız bir gün içinde iki tatlı kaşığını aşmayın.

Hindistan cevizi sütünü tercih ediyorsanız bunu da bir gün içinde bir çay bardağıyla sınırlı tutun.

Hindistan cevizinin meyvesini bir yemek kaşığından fazla yememeğe dikkat edin.

ÖNEMLİ NOT

Eğer karaciğer rahatsızlığınız varsa ayrı bir dikkat göstermeniz gerekir. Çünkü Hindistan cevizi karaciğeri yorar bu yüzden tüketmeyi planlıyorsanız doktorunuza danışın.

Hindistan cevizinin taze olarak tüketilmesi gerekir. Aksi halde zehirlenme tehlimkesiyle karşılayabilirsiniz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.