Hızlı kilo vermek için yardımcı olan 10 yiyecek

15 Nisan 2020- Bersu Ekinci0
ziyif.jpg

Gelin bu kez karantina, koronavirüs, hastalık gibi konuları bir kenara bırakalım ve kilo verme amacına odaklanalım. Böylece hem içimizi karartan gündemden biraz olsun uzaklaşmış oluruz hem de gelecek güzel günlere hazırlık yaparız. Size hızlı kilo vermek için yardımcı olan 10 yiyecek konusunda bazı notlar aktaracağım birazdan. Neden bu yiyecekler? sorusuna da hızlı bir yanıtım var kuşkusuz: Çünkü bu yiyecekler, kan şekerini dengeler, enerji verir, uzun süre tok hissettirir ve metabolizmayı hızlandırarak zayıflamayı sağlar. Haydi o zaman anlatalım hızlı kilo vermek için yardımcı olan 10 yiyecek hangileri.

Hızlı kilo vermek için yardımcı olan 10 yiyecek: Günde bir elma

Hızlı kilo vermek için yardımcı olan 10 yiyecek konusuna zayıflamak isteyen bir çok kişinin bilerek ya da bilmeyerek sık tükettiği bu meyveyle başlayalım. Ama öncelikle şeker oranı düşük olan yeşil elmayı tercih etmeniz gerektiğini hatırlatayım. Elmanın kilo vermeye katkılarını şöyle sıralayabilirim: Elma pektin içerir ve bu da doğal bir yağ yaktırıcıdır. Günde bir tane elma tüketmek, hem açlık hissinizi yatıştırır hem de metabolizma hızlandırmak için birebirdir. Böylece yağ yakıp kilo vermenize yardımcı olur.

Yumurtadan protein alın

Kilo vermek isteyenlerin sofrasından eksik etmemesi gereken bir besin yumurta. Öncelikle çok iyi bir protein kaynağı. Proteine ek olarak lesitin de içeren yumurta, yağ yakma konusunda iyi bir yardımcıdır. Ayrıca kilo vermek için ihtiyaç duyduğunuz proteini de sağlar. Uzun süre tokluk hissi vermesi de cabası! Hızlı kilo vermek için yardımcı olan 10 yiyecek konusunda hatırlatmak istediklerimden biri de bu değerli besin.

Kıvırcık lahana lif kaynağı

Devam edelim hızlı kilo vermek için yardımcı olan 10 yiyecek konusuna. Şimdi sırada kıvırcık lahana var. Bunu isterseniz salata olarak tüketebilirsiniz, isterseniz smoothie’nize katabilirsiniz. Kıvırcık lahana ve hem çok güçlü bir vitamin ve mineral kaynağı hem de bol lif içerir.

Yulaf ezmesi tok tutar

Hızlı kilo vermek için yardımcı olan 10 yiyecek

Hızlı kilo vermek için yardımcı olan 10 yiyecek konusunda yulafa geldi sıra. Kilo vermek, zayıflamak için sık tüketilmesi gereken besinlerden biri bu da. Öncelikle bol lif içerir ve bu sayede tokluk hissi sağlar. Yapılan araştırmalara göre özellikle sabah kahvaltılarında yulaf tüketmek, günün geri kalan öğünlerinde açlık krizlerini önler ve daha az yemeğe yardımcı olur. Bu arada gelecek yazımda size yulaf ezmesiyle hazırlanan sağlıklı bir kahvaltı tarifi vereyim unutmadan.

Somon balığı Omega 3 kaynağı

Hızlı kilo vermek için yardımcı olan 10 yiyecek konusunda şimdi de geldik, benim danışanlarıma da sık sık önerdiğim somon balığına. Somon, öncelikle Omega 3 açısından eşsiz bir kaynak. Hatırlayın lütfen, Omega 3 vücut için çok gerekli ancak bunu vücut kendisi üretemiyor. Bunu alabileceğiniz en iyi kaynaklardan biri somon balığı. Omega 3 yağ asitleri de metabolizmanızı hızlandırıp kilo verme konusunda yardımcıdır.

Antioksidan yaban mersini

Aslında ölçülü yenildiğinde bütün meyveler hem sağlık için hem de kilo verme için son derece faydalı. Ama yaban mersininin etkili olduğu bir alan var: En yüksek oranda antioksidan içeren meyvelerden biri. Ayrıca bol miktarda lif barındırıyor. Bunlara ek olarak şeker oranı da düşük. Yani kanser ve obezite riskini azaltmaya yardım ediyor. Ayrıca göbek yağlarını eritmek için de etkili. İşte bu yüzden de hızlı kilo vermek için yardımcı olan 10 yiyecek arasında yer alıyor.

Hızlı kilo vermek için yardımcı olan 10 yiyecek: Kinoa

Son zamanlarda beslenme trendleri arasında kinoanın ayrı bir yeri var. İçerdiği vitamin ve mineraller bir yana bol lif kaynağı kinoa, uzun süre tokluk hissi verir ve metabolizmayı hızlandırır. İşte bu yüzden de hızlı kilo vermek için yardımcı olan 10 yiyecek arasında onun da özel bir önemi var.

Greyfurt yağ yakar

Gelelim hızlı kilo vermek için yardımcı olan 10 yiyecek arasında bir başkasına. Aslında narenciye ürünleri bu konuda gayet etkili, ama greyfurt bir adım öne çıkıyor. Çünkü greyfurt yağ yakma konusunda etkili olan enzimler açısından son derece zengindir. Metabolizma hızlandırmak için düzenli ve elbette ölçülü olarak greyfurt tüketebilirsiniz. Ama bir not: Eğer midenizle ilgili sağlık sorunlarınız varsa greyfurt tüketirken dikkatli olun.

Çiğ badem harika bir ara öğün

Aslında size bu konudan daha önce de söz etmiştim. Çiğ badem benim danışanlarıma da sık sık önerdiğim iyi bir ara öğün seçeneği. Sağlıklı yağlar içeren çiğ badem metabolizmayı hızlandırıp kilo verme konusunda destek olur. Kan şekerini dengede tutar, beyin kapasitesini artırır ve kilo vermek isteyenler açısından en önemli faydalarından biri tokluk hissi sağlar. Çiğ badem konusunda dikkat etmeniz gereken nokta günde sadece bir avuçla yetinmeniz gerektiği.

Acı biber yağ yaktırır

Gelelim hızlı kilo vermek için yardımcı olan 10 yiyecek konusunda son maddeye. Bu aslında bir baharat. Elbette başka bazı baharatlar da yağ yaktırma konusunda gayet etkili ama acı kırmızı biberin yeri bir başka. Kapsaisin içeren acı kırmızı biber bu sayede yağ yakma konusunda yardımcı olur. Ayrıca iştahı da baskılar. Daha ne olsun!


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.