Holistik beslenme ile kilo verilir mi? Holistik beslenme nasıl zayıflatır?

5 Nisan 2021- Bersu Ekinci0
pilatesz.jpg

Bir sağlıklı yaşam eğitmeni ve holistik beslenme danışmanı olarak en sık karşılaştığım sorular arasında yer alıyor: Holistik beslenme ile kilo verilir mi? Holistik beslenme nasıl zayıflatır? Size hemen şöyle kısaca söyleyeyim ki: Evet, holistik beslenme zayıflatır, holistik beslenme ile kilo korumak mümkündür. Üstelik holistik beslenme herkes içindir. Yani yaş ve cinsiyet kısıtlaması olmadan, herkes sağlıklı kiloya ulaşıp bunu koruyabilir. Bu kısa girişin ardından ister misiniz bu konuya biraz daha yakından bakalım ve holistik beslenme ile kilo verilir mi? Holistik beslenme nasıl zayıflatır? sorularını bir mercek altına alalım.

Holistik beslenme ile kilo verilir mi?

Holistik beslenme ile kilo verilir mi? Holistik beslenme nasıl zayıflatır?

Holistik beslenme ile kilo verilir mi? Holistik beslenme nasıl zayıflatır? sorularının yanıtlarını verirken, hayatın normal akışı içinden bazı örnekler vermek istiyorum. Şimdi şöyle bir düşünelim. Diyelim ki fazla kilolarınız var ve siz hem daha sağlıklı olmak hem de daha estetik görünmek için zayıflamak istiyorsunuz. Üstelik bunun için elinizden gelenin en iyisini de yapıyorsunuz.

Spor salonlarına gitmek, diyet listeleri uygulamak gibi. Hatta yarı aç gezmek de bütün bunlara dahil. Ama bir türlü olmuyor, bir türlü zayıflamak, kilo vermek mümkün olmuyor. Peki ama neden? Neden “kağıt üstünde” her şeyi doğru yaptığınız halde kilo vermek sizin için bir hayalden ya da boş bir çabadan ileri gitmiyor? Hemen şunu söyleyeyim, demek ki “her şeyi” doğru yapmıyorsunuz. Bir yerlerde ters giden bir şey var.

Holistik beslenme ile kilo verilir mi? Holistik beslenme nasıl zayıflatır? sorularına “evet” yanıtını verirken dikkate alınması gereken püf noktalarına değinmek gerekiyor sözün burasında. Böylece ‘Holistik beslenme nedir?’Holistik beslenme nasıl uygulanır?‘Holistik beslenme kimler için uygundur?‘ sorularının yanıtlarını da vermiş olacağız.

Bir holistik beslenme danışmanı olarak sizinle paylaşabileceğim sırlardan biri şu: Katı diyetler yaparak sürdürülebilir bir kilo verme sağlamak mümkün değil. Aynı şekilde neden kilo aldığınızı tam olarak bilmeden de zayıflamak, fazla kilolardan kurtulmak zor hatta imkansız. İşte holistik beslenmenin kilo verme konusundaki önemi de işin bu noktasında devreye giriyor.

Söz gelimi bana kilo vermek isteyen bir danışan geldiğinde ona asla diyet listeleri ve kısıtlamalar dayatmıyorum. Onun yerine aslında onun genel sağlığına, hayat tarzına, alışkanlıklarına odaklanıyorum öncelikle. Çünkü bu, holistik beslenme ile kilo vermek ya da holistik beslenme ile kilo korumak için çok önemli bir ayrıntı. Gelin isterseniz, holistik beslenme konusunda hangi ayrıntılar önemli, kilo alma hakkında hangi ayrıntıları bilirsek bunlara bir çözüm de getirebiliriz.

Hormon dengesi: Bir holistik beslenme danışmanı olarak kapımı çaldığınızda ilk olarak hormon dengenize odaklanıyorum. Çünkü holistik beslenme ile kilo verilir mi? Holistik beslenme nasıl zayıflatır? sorularının yanıtlarından biri burada gizli. Biliyor musunuz, kontrol edilemeyen ve bir türlü önüne geçilemeyen kilo artışının en önemli sebeplerinden biri hormon dengesizliği. Kilo alma konusunda en etkili hormonlar leptin, östrojen, insülin, progesteron, testosteron, tiroid, kortizol. Bunlardan herhangi birinde bir dengesizlik varsa kilo almak kaçınılmaz sonuçtur.

Stres: Holistik beslenme ile kilo verilir mi? Holistik beslenme nasıl zayıflatır? sorularının yanıtlarına bakarken önem verdiğim ayrıntılardan biri de bu. “Ben zaten kilo vermek isteyip veremiyorum, stresin kilo vermek ile ne ilgisi var ki!” diye düşünmeyin lütfen. Bir bütünsel beslenme danışmanı olarak ilgilenmek zorunda olduğunu ayrıntılardan biri de bu.

Çünkü stres, kilo almanın da kilo verememe sorununun de baş sorumlularından biri. Uzun süre stres altında kalmak, kortizol hormonunun artışına neden olur bu da sizi sürekli bir şeyler, özellikle de tatlı ya da karbonhidratlı bir şeyler yemeye yöneltir. Ya da diyelim ki ‘duygusal açlık’ ya da duygusal stres içinde olduğunuz dönemlerde tatlı bir şeyler yiyerek rahatlamaya çalışıyorsunuz. Bu durum sizin insülin dengenizi bozar ve kilo vermek yine hayal olur. Ya da şu anda konuşmadığımız, yine hormonlarla ilgili bir sağlık sorunu, kilo verme konusunda size engel oluşturuyordur. İşte holistik beslenme, sizin belki de ilk anda aklınıza gelmeyen bu sorunlarla da ilgilenir. Böylece hormon dengesini sağlayacak bir beslenme programıyla fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Holistik beslenme mi, diyet mi? Hangisi gerçekten zayıflatır?

Holistik beslenme ile kilo verilir mi? Holistik beslenme nasıl zayıflatır?

Uyku düzeni: Şimdi gelin holistik beslenme ile kilo verilir mi? Holistik beslenme nasıl zayıflatır? sorularının yanıtlarını mercek altına almayı sürdürelim. Kilo vermek konusunda uyku düzeninizin de en az ne yiyip içtikleriniz kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Kesinlikle bunu da aklınızın bir köşesine not edin. Çünkü yetersiz ve düzensiz uyku, tokluk hormonu da denilen leptin seviyesini düşürüp açlık hormonu denilen ghrelin seviyesini yükseltir. Uyku düzeniniz bozuksa kendinizi sürekli aç hissedersiniz. Bu durumda da genellikle kilo almaya yol açan besinlere yönelirsiniz.

Sürekli yapılan diyetler: Holistik beslenmenin size yol göstereceği bir başka ayrıntıya geldik holistik beslenme ile kilo verilir mi? Holistik beslenme nasıl zayıflatır? sorularının yanıtlarına bakarken. Eğer, sürdürülebilir bir beslenme alışkanlığı geliştirmek yerine sürekli yarı aç gezdiğiniz diyetler yapıyorsanız verdiğiniz kiloları geri almamanız bir mucize! Çünkü sistem şöyle çalışır: Siz kalori alımını azaltırsınız, yani daha az yersiniz ve sonuçta kilo verirsiniz. Ama sonra diyet bittiğinde verdiğiniz kiloları da kısa sürede geri aldığınızı görürsünüz. Çünkü bu tür sağlıksız diyetler, metabolizmanız üzerinde olumsuz etki yapar. Yani bu şekilde kilo verdikten sonra bunu korumak mümkün olmaz. İşte holistik beslenme böyle bir kısırdöngüden de korur sizi.

Holistik beslenme ile kilo verilir mi? Holistik beslenme nasıl zayıflatır? sorularının yanıtlarına bakarken gördüğünüz gibi, holistik beslenme ya da bir başka deyişle bütünsel beslenme, hayatınızı her ayrıntısıyla bir bütün olarak ele alır. Sağlık durumunuza, yaşınıza, yaşam alışkanlıklarınıza göre sizin için en uygun ve en sürdürülebilir temiz beslenme programı ile tanıştırır sizi. Durum böyle olunca da kilo vermek, adım adım hedefe ulaştığınız keyifli bir yolculuk haline gelir. Üstelik yolun sonunda başladığınız noktaya geri dönme riski de yok. Tabii eğer sağlıklı beslenme planını sürdürürseniz. Ama benden size küçük bir sır: Bir kez sağlıklı beslenmenin size neler kazandırdığını gördükten sonra zaten bundan vazgeçmek istemeyeceksiniz!

 

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.