Holistik beslenmenin sağlık üzerindeki faydaları

14 Nisan 2021- Bersu Ekinci0
1.jpg

Birkaç yazıdır size holistik beslenme ile ilgili bazı ipuçları veriyorum. Holistik beslenmenin (bütünsel beslenme) ne olduğu, holistik beslenme ile kilo vermenin ve kilo korumanın mümkün olup olmadığı, holistik beslenme ile “diyet” arasındaki farkların ne olduğu gibi genel bilgiler paylaştım. Bugün de holistik beslenmenin sağlık üzerindeki faydaları hakkında bazı ana başlıklar üzerinde durmak istiyorum. Böylece son yıllarda sadece kilo vermek isteyenlerin değil kilo korumak ve sağlıklı, kaliteli bir yaşam sürmek isteyenlerin de neden bu disipline yöneldiğini kısaca özetlemiş olacağız. Haydi gelin bir bakalım holistik beslenmenin sağlık üzerindeki faydaları neler.

Holistik beslenmenin sağlık üzerindeki faydaları

Holistik beslenmenin sağlık üzerindeki faydaları

Holistik beslenmenin sağlık üzerindeki faydaları konusunu, daha fazla akılda kalmasına önem verdiğim diğer konularda olduğu gibi madde madde toparlamak istiyorum. Böylece konunun ana hatları da açıkça ortaya çıkmış olur. Ayrıca şu konunun bir kez daha altını çizmek istiyorum ki, holistik beslenme (bütünsel beslenme) insanı sadece “acıkan” bir varlık olarak değil aynı zamanda “duyguları olan ve hayatını bunlara göre şekillendiren bir varlık” olarak da ele alır.

Bu başlangıcın ardından gelelim holistik beslenmenin sağlık üzerindeki faydalarıkonusuna.

 • Holistik beslenme disiplininde organik olarak yetiştirilen yiyeceklere yönelirsiniz. Ki bunlar vitamin ve mineraller açısından zengindir. Bu durum da iç organlarınızın fonksiyonlarını eksiksiz olarak yerine getirmesini sağlar.
 • Holistik beslenmenin sağlık üzerindeki faydaları konusunda ikinci maddemiz de şu: Bu disiplinde yiyecek kombinasyonları, sağlıklı bir birleşim oluşturacak şekilde gerçekleşir. Hangi yiyeceği hangisiyle birlikte tüketmeniz gerektiği konusunda bilinçlenmek, vücudun genel işleyişi açısından “olmazsa olmaz” bir kuraldır.
 • Bir başka önemli nokta da holistik beslenmenin sadece fiziksel değil, duygusal sağlığınız için de olumlu etki yarattığı. Ne ilgisi olduğuna gelince. Ruhsal sağlığınız, fiziksel sağlığınızla birebir bağlantılıdır. Birinde yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunda diğeri de bundan etkilenir. Holistik beslenme sizi bir bütün olarak ele alıp hem fiziksel hem de duygusal ihtiyaçlarınızı doyurmaya yoğunlaşır.
 • Holistik beslenmenin sağlık üzerindeki faydaları konusunda bir başka maddeye geldi şimdi de sıra. Holistik beslenme, kısıtlamalar ya da yasaklamalar olmadan yani yiyeceklere karşı yoksunluk hissi yaratmadan kilo vermeyi sağlar. Bu özelliğiyle sürdürülebilir bir beslenme disiplinidir.
 • Bu disipline uygun olarak beslenmek gün boyu, ihtiyacınız olan enerji düzeyini size sağlar. Açlığa mahkum eden diyetlerin tam tersine yani!
 • Holistik beslenmenin sağlık üzerindeki faydaları konusunda bir başka önemli ayrıntı daha: Holistik beslenme disiplinine uygun olarak dengeli bir şekilde beslendiğinizde sindirim sisteminiz de tam olması gerektiği gibi çalışır.
 • Kilo almanın önemli etkenlerinden biri de hormon dengesizliğidir. Holistik beslenme programıyla hormonlarınızın dengesi sağlanacak ve bundan kaynaklanan sebeplerle kilo alma sorunu ortadan kalkacaktır. Holistik beslenmenin sağlık üzerindeki faydaları konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.
 • Holistik beslenme, bağışıklık sisteminizi de güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Aynı zamanda uyku düzeniniz üzerinde de olumlu etkisi vardır.
 • Holistik beslenmenin sağlık üzerindeki faydaları konusunda bir başka nokta daha var söylemek istediğim. Bu konuyu size anlatırken insanın açlığının sadece fiziksel değil aynı zamanda duygusal da olduğunu belirtmiştim. Kilo almanın altında yatan nedenlerden biri de bu: Yani duygusal açlık. İşte holistik beslenme sizi bazı duygulardan kaçış için zararlı yiyeceklere yönelmekten de korur. Çünkü böyle durumlarda ne tüketirseniz sağlığınız için daha iyi olduğunu öğrenirsiniz. Ya da zayıf bir anınızda bu tür yiyecekleri tükettikten sonra onu nasıl dengeleyeceğinizi bilirsiniz.
 • Holistik beslenmenin sağlık üzerindeki faydaları konusunu şu son maddeyle toparlamak istiyorum. Holistik beslenme kendinize güveninizi de yerine getirir. Vücudunuzun isteklerini bilmekten, doğru besinlerle o istekleri karşılamakta daha fazla sizi mutlu edecek bir şey yoktur çünkü.

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.