İlkbaharda hızlı kilo vermenin yolları

17 Nisan 2019- Bersu Ekinci0
annene.jpg

Aynaya baktınız değil mi? Sanki göbeğiniz biraz büyümüş, basenleriniz de kalınlanmış görünüyor. Belli ki kışın soğuk havalarda fazla kaçırdığınız yiyecekler size kilo olarak dönmüş. Ama paniğe gerek yok. Her ne kadar havalar hala tam olarak ısınmamış olsa da bütün renkleri ve sıcaklığıyla ilkbahar kapıda. Gelin bugün size ilkbaharda hızlı kilo vermenin yolları konusunda bazı ipuçları vereyim. Çünkü  ilkbahar sadece evimizi temizleyip kıştan kalan fazlalıklardan kurtulacağımız bir mevsim değil. Aynı zamanda bedenimizi ve ruhumuzu da arındırıp yaz aylarına hazırlanacağımız bir mevsim.  Yani fazla kilolardan kurtulmak için iyi bir fırsat. Peki hiç düşündünüz mü neden ilkbaharda çok daha kolay bir şekilde fazla kilolardan kurtulmanın mümkün olduğunu? İşte ilkbaharda hızlı kilo vermenin yolları ve ilkbaharın kilo vermeye etkisi.

Daha az acıkırsınız

İlkbaharda hızlı kilo vermenin yolları demişken önce güzel bir haberle başlayayım konuya. Hava ısındıkça daha az acıkırsınız, rahatlamak için yiyeceklere daha az yönelirsiniz.  Şöyle anlatayım, ilkbaharla kıyaslandığında sonbaharda insanlar vücutlarına ortalama  90  kalori daha fazla alır.  Mevsim yaza döndükçe de açlık hissi  azalır ve daha az yemekle doymak mümkün olur. Soğuk havalarda daha fazla yiyecek tüketmenin nedeni, bedenimizin kendini ısıtmak istemesi. İlkbahar ve yaz aylarında ise bunun tam tersi olur.

PÜF NOKTASI:  Madem mevsim böyle bir imkan sunuyor, o zaman ilkbaharı fazla kilolardan kurtulmak için bir fırsat olarak değerlendirmek ve sağlıklı besinlere yönelmek en doğru yol.

Taze sebze ve meyve bulmak kolaylaşır

İlkbaharda hızlı kilo vermenin yolları

İlkbaharda hızlı kilo vermenin yolları konusunda çok keyifli bir maddeye sıra geldi. İlkbaharda taze sebze ve meyve bulmak daha da kolaylaşır. Marketlerde ya da manav ve pazar tezgahlarında da baharın renklerinin yansıması görülmeye başlar.

PÜF NOKTASI: Sadece kilo vermek için değil genel anlamda sağlıklı kalmak için bulunmaz bir fırsat bu. Özetle, eğer kilo sorununuz varsa ilkbahar aylarında sofralarınızı renklendirmeye başlayın.

İlkbaharda hızlı kilo vermenin yolları: Güne daha erken başlarsınız

Devam edelim ilkbaharda hızlı kilo vermenin yolları konusuna. Pek çok kişi için kışın soğuk günlerinde hele hava henüz aydınlanmamışken uyanmak çok zordur.  Ama ilkbaharda bu durum değişir. Güneş daha erken doğmaya başladığı için sabahları daha erken kalkmak ve güne erken başlamak da mümkün olur.

PÜF NOKTASI: İlkbaharda hızlı kilo vermenin yolları konusunda sabah erken kalkmanın nimetlerinden faydalanmanızı önereceğim bu kez de. Madem sabah erken uyanıyorsunuz, belki günün ilk saatlerinde hafif bir egzersiz ya da kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Sonra da kilo vermek ve kilo korumak için en önemli maddelerden biri olan kahvaltıya gelir sıra. Güne başlamadan önce protein değeri yüksek sağlıklı bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Yaz tatili yaklaşıyor!

İlkbaharda hızlı kilo vermenin yolları

Bu da bir motivasyon kaynağı. İlkbaharda hızlı kilo vermenin yolları konusunda bu  ayrıntıyı da atlamak istemedim.  İlkbahar, yaza doğru geri sayım anlamına gelir. Yani tatil, deniz, güneş, kum zamanına sayılı haftalar kalmıştır. Umutsuzluğa kapılmadan ve fazla kiloları kabullenmeden yapılacak çok şey var. Yaz tatiline fazla kilolardan arınmış ve daha sağlıklı bir şekilde başlamak için önünüzde hala zaman var.

PÜF NOKTASI: Sağlıklı beslenmeye, bedeninizde taşıdığınız o fazlalıklardan kurtulmaya çalışmak için bundan daha iyi bir zaman bulamazsınız.

İlkbaharda hızlı kilo vermenin yolları: Güneş motivasyon kaynağı

Şimdi sıra geldi ilkbaharda hızlı kilo vermenin yolları konusunda önemli bir maddeye. İlkbaharda güneş daha uzun süre pırıldar. Bu öncelikle D vitamini açısından önemli. Bunun yanı sıra güneş, ruhsal olarak da bir motivasyon kaynağı. Kışın karanlık ve soğuk günlerinde “sonra başlarım” diyerek ertelediğiniz o sağlıklı beslenme ve kilo verme sürecine ilk adımı atmak için güneş de size destek olacaktır.

PÜF NOKTASI: Güneşin pırıl pırıl aydınlattığı bir günden aktif bir yaşam için faydalanabilirsiniz. Belki sabah ofise gitmeden önce ya da belki iş çıkışı açık havada tempolu bir yürüyüş, hem günün keyfini daha çok çıkarmaya yardımcı olur hem de fazla kilolardan kurtulmaya.

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.