İnatçı göbek yağları (karın yağları) neden bir türlü erimiyor?

24 Ağustos 2020- Bersu Ekinci0
göbekyağları.jpg

Bunca yıllık bütünsel beslenme uzmanı olarak en çok karşılaştığım sorulardan birinin de bu olduğunu size daha önce de anlatmıştım aslında. Sadece kilo vermek için kapımı çalan danışanlarımdan değil çevremdeki tanıdıklarımdan da en çok duyduğum sorulardan biri inatçı göbek yağları (karın yağları) neden bir türlü erimiyor?  Eğer genel olarak fazla kilo sorununuz varsa bu durum normal. Ama bazen yediğine içtiğine dikkat eden, hareketli yaşam süren kişilerden de aynı soru geliyor. Aslında bunun birçok nedeni var, ama bugün en çok rastlanan nedenleri ve elbette çözüm önerilerini anlatacağım size. Hazır mısınız? O zaman gelin bir bakalım inatçı göbek yağları (karın yağları) neden bir türlü erimiyor? sorusunun olası yanıtlarına.

İnatçı göbek yağları (karın yağları) neden bir türlü erimiyor?

 İnatçı göbek yağları (karın yağları) neden bir türlü erimiyor?

Sözü çok fazla uzatmadan, dolandırmadan hemen konuya girelim. İşte inatçı göbek yağları (karın yağları) neden bir türlü erimiyor? sorusunun sorulmasının en yaygın nedenleri.

Genetik yapınız öyle olabilir: İnatçı göbek yağları (karın yağları) neden bir türlü erimiyor? sorusu sorulduğunda ilk akla gelen noktalardan biri bu. Belki de genetik yapınız böyledir. Vücut şeklinizin nasıl olduğu, kiloların vücudunuzdaki dağılımı gibi fiziksel özellikler genellikle genetik yapınızdan kaynaklanır. Peki eğer durum böyleyse göbek yağlarını eritememek kader mi olacak? Tabii ki hayır! Belki kilo verme sonrası en zor ve en son ulaşacağınız hedef düz bir karın olacak. Ama eğer sağlıklı beslenir ve doğru egzersizleri yaparsanız o göbek yağları da eninde sonunda gidecek.

Mide ve bağırsak gazları: Bazen inatçı göbek yağları (karın yağları) neden bir türlü erimiyor? sorusunun yanıtı bu olabilir. Belki de sindirimle ilgili bazı sorunlarınız var ve bunlar da karnınızın sürekli şiş görünmesine neden oluyor.  Beslenme programında yapılacak bazı değişikliklerle bu sorunu çözmek mümkün. Örneğin daha az kafein almak, bağırsak hareketlerini düzenleyici bol sebze ve meyve içeren menüler tüketmek bu soruna çözüm olacaktır büyük olasılıkla. Tabii ki eğer karın şişkinliğine sebep olan bir tıbbi sorununuz yoksa! O yüzden bu tür bir sorunla karşılaştığınızda önce doktorunuza başvurup bir hastalığınız olmadığını kesinleştirin. Sonra da çözüme yönelik yardım almak için besleme danışmanınızın kapısını çalın.

Yeni doğum yaptınız: Bazen de inatçı göbek yağları (karın yağları) neden bir türlü erimiyor? sorusunun yanıtı bu ayrıntı olabilir. Ama zaten böyle bir durumda endişeye kapılmaya gerek yok. Elbette gerekli önlemleri alarak! Yani beslenmenize dikkat eder, uygun hareketleri yaparsanız doğum sonrası meydana gelen karın şişliği sorunu da ortadan kalkacaktır. Bu arada, bebeği emzirmenin de sadece göbek yağları konusunda değil tüm hamilelik kilolarının verilmesi konusunda yardımı dokunduğunu hatırlatmalıyım.

Göbek eritmek için egzersiz düzeni şart

 İnatçı göbek yağları (karın yağları) neden bir türlü erimiyor?

Egzersiz programınızda sorun var: Gelelim inatçı göbek yağları (karın yağları) neden bir türlü erimiyor? sorusunun bir başka olası yanıtına. Özellikle de düzenli egzersiz yapan, yediğine içtiğine dikkat eden birçok kişiden bu soruyu duymak mümkün. Peki bu nasıl oluyor? Bir insan hem sağlıklı beslenip hem de düzenli egzersiz yaptığı halde nasıl olur da göbek yağları (karın yağları) bir türlü erimez? Çok basit! Belki de doğru egzersiz programı uygulamıyorsunuz. Kardiyo egzersizleri genel olarak yağ yakıp daha çabuk kilo vermenizi sağlar. Ama sadece bunlarla göbek eritmek mümkün olmayabilir. Kardiyoya ek olarak güçlendirici ve kas yapıcı egzersizler de eklemelisiniz programınıza. Siz kas yaptıkça, yağ yakma da hızlanacaktır.

Stresi kontrol edemiyorsunuz: İnatçı göbek yağları (karın yağları) neden bir türlü erimiyor? sorusunun yanıtlarından biri de bu olabilir. Kortizol adı verilen stres hormonu, aşırı yemekten yüksek tansiyona, şeker hastalığından kalp hastalıklarına kadar birçok soruna neden olur. Aslına bakarsanız göbek bölgesindeki yağları fazla olan kişilerin de bu hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir. Bir tür kısır döngü diyebiliriz. Bu konuda yapmanız gereken, sizi aşırı yemeye iten kortizol salgılanmasına bir “dur” demek. Yani stresle yemek yemeden başa çıkmanın yollarını öğrenmek.

Belki de menopoza girdiniz: İşte inatçı göbek yağları (karın yağları) neden bir türlü erimiyor? sorusunun özellikle de belli bir yaşın üzerindeki kadınlar arasında çok sorulmasının nedeni bu. Menopoz hayatın önemli dönemeçlerinden biri. Doğal olarak da hormonlarınızda bazı değişimler oluyor. Kilo verme ya da kilo alma açısından bakarsak, menopoz döneminde metabolizma yavaşlar. Bu da özellikle göbek ve bel bölgesinde yağların toplanmasına yol açar. Elbette menopoz da değiştirilemez bir durum. Fakat eliniz, kolunuz bağlı oturmayacaksınız elbette. Menopoz dönemindeki kadınlar için uygun olan yoga, pilates gibi yavaş tempolu egzersizlerle kontrolü elde tutmak mümkün.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.