İnatçı göbek yağlarını eriten içecekler - BERSU EKİNCİ

16 Temmuz 2018- Bersu Ekinci0
anasayfa-1.jpg

O kadar zor bir işi yani kilo vermeyi başardınız, sağlıklı bir şekilde fazla kilolardan kurtuldunuz. Ama göbek yağları yerli yerinde duruyor! Üstelik metabolizma hızlandıran yiyecekler sofranızda bol bol yer aldığı halde. Peki o zaman ne yapacaksınız? Üzülmeyin, göbek eritmenin yolları var. Eğer inatçı göbek yağları sizi üzüyorsa bunun da çaresi bulunur. Hem de göbek yağlarıyla savaşırken içinizi de ferahlatan mineral ve vitamin deposu içecekler yardımıyla. Neden mi söz ediyorum? Evet, bugün konumuz inatçı göbek yağlarını eriten içecekler. Bunların hepsi mutfağınızda, elinizin altında bulunan malzemelerle hazırlayacağınız türden. İşte inatçı göbek yağlarını eriten içecekler ve hazırlaması basit bir tarif.

İnatçı göbek yağlarını eriten içecekler: Su!

Su, inatçı göbek yağlarını eriten içecekler

Evet… Bir sıralama yapmak gerekirse, su birinciliği hiçbir içeceğe kaptıramaz. Su, kalori değeri olmayan bir içecek. Metabolizmanızı hızlandırmaktan açlık hissini dengelemeye, böbrekleri temizlemeye kadar sayısız faydası var suyun. Durum böyle olunca da inatçı göbek yağlarını eriten içecekler arasında ilk sırada yer alması kaçınılmaz. Siz siz olun su içmekten asla vazgeçmeyin. Sadece fazla kilolardan kurtulmakla kalmaz güzel ve ışıltılı bir cilde de sahip olursunuz.

Göbek eriten yeşil çay

yeşil çay, göbek yağlarını eriten çay

Şimdi bu nasıl oluyor, gelin önce onu anlatayım: Yeşil çay yapraklarında kateçin adı verilen bir madde bulunuyor. Bu madde, başlı başına bir sağlık bombası. Beyinde hücre ölümlerini ve bazı kanser türlerini engellemekten damar sertliği riskini düşürmeye birçok sağlık faydası var bu maddenin. Aynı zamanda iyi bir antioksidan. Ayrıca bizi ilgilendiren kısmı bu maddenin metabolizmayı da hızlandırıyor olması. Konumuza dönersek, yeşil çay yapraklarında bol miktarda bulunan kateçin maddesi, göbek yağlarını eritme konusunda da iddialı! Bu yüzden inatçı göbek yağlarını eriten içecekler arasında yeşil çay da yer alıyor. Üstelik bu, bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmış bir gerçek.

Nane çayı göbek yağlarıyla savaşır

Nane çayı

İnatçı göbek yağlarını eriten içecekler arasında içinizi de ferahlatacak bir tanesi: Nane çayı. Nane, yediklerinizin hızlı bir şekilde sindirilmesini sağlar. Bu şekilde de göbek bölgesinde istenmeyen yağların birikmesini önlemeye yardımcı olur.

Soya sütü ile göbek eriten kür

soya sütü

İnatçı göbek yağlarını eriten içecekler arasında yer alanlardan biri de soya sütü. Soya sütünün en önemli özelliklerinden biri kas artırmaya yardımcı olması. Aynı zamanda göbek bölgesinde inatçı yağlanmayı da azaltıyor. Üstelik kilo verme ve kilo koruma aşamasında ihtiyacınız olan proteini de sağlar.

İnatçı göbek yağlarını eriten içecek: Ananas suyu

ananas, ananas suyu

O bir türlü sizi bırakmayan inatçı göbek yağlarına karşı etkili bir çare de ananas suyu. Ananas suyunun inatçı göbek yağlarını eriten içecekler arasında yer almasının en önemli nedeni, bromelain adı verilen bir enzim. Proteinleri metabolize eden bromelain, aynı zamanda göbek bölgesindeki fazla yağların yakılmasına da yardımcı oluyor.

Göbek eriten karışım: Elma sirkesi ve zencefil

elma sirkesi, göbek yağı eriten elma sirkesi

Şimdi geldik biraz dikkat edilmesi gereken bir maddeye. İnatçı göbek yağlarını eriten içecekler arasında elma sirkesi de yer alıyor. Önce elma sirkesinin karaciger detoksunda önemli olduğunu ve sadece göbek yağları konusunda değil vücudun hemen hemen her bölgesindeki yağların yakılmasına katkıda bulunduğunu belirteyim. Sonra da bir bardak ılık suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi katarak tüketmenin göbek yağlarından kurtulmakta etkili olduğunu haırlatayım. Ama… Ama lütfen dikkat. Eğer midenizde sorun varsa bu maddeyi listeden çıkarın. Çünkü böyle durumlarda elma sirkesi tüketmek can sıkıcı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Göbek yağlarına karşı limonlu su

limonlu su

Daha önce eğer midenizde bir sorun yoksa limonlu su içmenin kilo vermeye etkisi olduğunu anlatmıştım. Limonlu su inatçı göbek yağlarını eriten içecekler arasında da yer alıyor. Düzenli olarak limonlu su etkili bir idrar söktürücüdür öncelikle. Bu da vücudunuzun ödem tutmasını engeller. Metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımını kolaylaştırır. Bu arada küçük bir hatırlatma: Limonlu su içmek zayıflatır mı diye merak ediyorsanız cevabı bu linkte. 

Bu karışım göbek yağlarına birebir: Kereviz suyu

kereviz suyu, kereviz

İnatçı göbek yağlarını eriten içecekler arasında çok etkili olanlardan biri de kereviz suyu. Bu besleyici ve vitamin yüklü sebzenin suyu, doğal bir antiüretiktir. Vücudunuzun ödem tutmasını engeller. Bunun yanı sıra mide ve bağırsaklarınızda oluşan şişkinliği de önler. Eğer kereviz suyu hazırlayacaksanız içine bir tutam da toz zencefil katın. Böylece metabolizmanızın hızlanmasına biraz daha katkıda bulunmuş olacaksınız.

Göbek eriten içecek tarifi

zencefil

Zencefil deyince aklıma geldi… İnatçı göbek yağlarını eriten içecekler konusunu böylece anlattıktan sonra şuraya da hazırlanması kolay bir tarif ekleyeyim. Yağ yakma konusunda etkin olan limon ve zencefille hazırlayacağınız lezzetli bir içecek bu.

  • Önce bir sürahi hazırlamak için gerekli malzemeler
  • Bir bardak ılık su
    Dilimlenmiş bir limon
    Bir yemek kaşığı toz zencefil

Bunların hepsini sürahinize koyun ve iyice karıştırın. Gün boyuna susadığınızda ya da canınız çektiğinde yudum yudum tüketin.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.