İnatçı göbek yağlarını eriten smoothie - BERSU EKİNCİ -

28 Ocak 2019- Bersu Ekinci
ana-1-1.jpg

Sizin de en büyük sorununuz bir türlü erimeyen, inatçı göbek yağları mı? O kadar kilo verdiğiniz halde bir türlü gitmeyen, “bana mısın” demeyen bu yağları eritmenin de bazı yolları var kuşkusuz. Son derece sağlıklı ve kilo vermeye yardımcı malzemeler kullanılarak yapılan inatçı göbek yağlarını eriten smoothie de bunlardan biri. Sadece 10 dakikada hazırlanan bu smoothie ile elbette sağlıklı beslenme programından da taviz vermeden göbek yağlarından kurtulabilirsiniz. İşte inatçı göbek yağlarını eriten smoothie, gerekli malzemeler ve hazırlanışı.

Gerekli malzemeler her mutfakta bulunur

İnatçı göbek yağlarını eriten smoothie

İnatçı göbek yağlarını eriten smoothie hazırlamak için gereken malzemeleri hemen sayalım. Kaldı ki bunların hepsi, her mutfakta kolayca bulunan malzemeler.

Hemen sayalım:

İki tane kabukları soyulmuş salatalık
Bir bardak su
Bir tane limonun suyu
Bir yemek kaşığı toz zencefil
Bir avuç ayıklanmış maydanoz ya da aynı miktarda kişniş

İnatçı göbek yağlarını eriten smoothie yapımı

Gelelim inatçı göbek yağlarını eriten smoothie yapımına. Bütün malzemeleri yıkayıp temizleyip hazırladıktan sonra işin en kolay kısmı smoothie’yi hazırlamak.

Bütün malzemeyi blender’a koyun ve birkaç dakika karıştırın. İşte inatçı göbek yağlarını eriten smoothie hazır.

Şimdi inatçı göbek yağlarını eriten smoothie yaparken kullanılan malzemelere biraz daha yakından bakıp, sağlık faydalarını bir gözden geçirelim.

İnatçı göbek yağlarını eriten smoothie

Su: İnatçı göbek yağlarını eriten smoothie yapımında kullanılan temel sıvı su. Yani her zaman söylediğim gibi hayatın kaynağı. Su, bedeninizi toksinlerden arındırır. metabolizmayı hızlandırır, tokluk hissi sağlar ve bu şekilde kolayca zayıflamanıza yardımcı olur. Bütün bunlar suyun faydaları hakkında tek nefeste sayabileceğim maddeler.

Salatalık: İnatçı göbek yağlarını eriten smoothie içinde yer alan malzemelerden biri de salatalık. Sayısız sağlık faydası olan salatalık sadece smoothie yapımında kullanılmaz elbette. Yiyerek de tüketebilirsiniz. Yüksek oranda su ve lif içeren salatalık, kilo vermek isteyenlerin hem ara öğünde hem de ana öğünde rahatça tüketebileceği besinlerden biri. Inatçı  göbek yağlarını eriten smoothie içinde kullanılan salatalık, C vitamini açısından da son derece zengin. Bu özelliği de yağ yakımını kolaylaştırıyor. Ayrıca ödem attırıcı özelliği de var.

Limon: İnatçı göbek yağlarını eriten smoothie içinde kullanılan malzemelerden biri de limon. Tıpkı salatalık gibi C vitamini kaynağı. Bu da yağ yakımına yardımcı olduğu anlamına geliyor.

Zencefil: Bu baharatın en önemli özelliğinin ne olduğu sorulursa, hemen kortizol seviyesinin yükselmesini önler diyebilirim. Bildiğiniz gibi kortizol ya da diğer adıyla stres hormonu, insanı şekerli besinler tüketmeye yöneltir. Bu da kilo korumak ya da kilo vermek amacında olanların uzak durması gereken bir durum. Zencefil sayesinde bedeninizin salgıladığı kortizol hormonunun yükselmesi önlenir.

Maydanoz ya da kişniş: Smoothie’nizi hazırlarken ya maydanoz ya da kişniş kullanabilirsiniz. İkisinin de sakinleştirici özelliği var. Buna ek olarak bağırsak ve mide gazlarını da önlüyor.

İşte inatçı göbek yağlarını eriten smoothie yapımında kullandığımız malzemelerin sağlık faydaları da bunlar.

Bence hem kilo vermek hem de inatçı göbek yağlarından kurtulmak için bu smoothie’yi deneyebilirsiniz.