İşe gidip gelirken egzersiz yapıp kilo vermenin yolları

18 Mart 2020- Bersu Ekinci0
office-820390_1920-1.jpg
Siz de bütün gün işten başınızı kaldıramadığınız için spora yeteri kadar vakit ayıramamaktan şikayetçi misiniz? Belki de bu yüzden kilo verme ya da kilo koruma konusunda sorun yaşadığınızı düşünüyorsunuz. Ama bana sorarsanız işe gidip gelmek hatta bütün gün durmadan çalışmak egzersiz yapmamanın da kilo verememenin de bahanesi değil. Hayatınıza getireceğiniz bazı küçük dokunuşlarla bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Nasıl mı? Birazdan işe gidip gelirken egzersiz yapıp kilo vermenin yolları konusunda ipuçları vereceğim size. Böylece “çok çalışıyorum, spor yapamıyorum bu yüzden de kilo alıyorum” bahanesine sığınmak zorunda kalmayacaksınız. Buyurun efendim işe gidip gelirken egzersiz yapıp kilo vermenin yolları neler bir bakalım.

İşe gidip gelirken egzersiz yapıp kilo vermenin yolları: Ayakta durun

Biliyorum, birçoğunuz işe gidip gelirken toplu taşıma araçlarını kullanıyor. Bu tür araçlarda seyahat ederken en çok hayalini kurduğunuz şey de boş yer bulup oturmak. Büyük şehirlerde bu gerçekten de bir hayal aslına bakılırsa. Ama bunun bir de iyi tarafı var. Toplu taşıma ile seyahat ederken ayakta durmak her ne kadar tatsız bir durum olarak kabul edilse de iyimser düşünüldüğünde olumlu yanları var. Hatta sağlık açısından yararlı. Öncelikle daha fazla yağ yakarsınız… Buna ek olarak kan dolaşımınız daha sağlıklı hale gelir. Bir de bu işin ofis kısmı var. Zaten bildiğiniz gibi bütün gün masanızın başında oturmak yani hareketsiz kalmak hem kalp ve damar sağlığı açısından da zararlı. Toplu taşımada ayakta durmayı tercih ettiğiniz gibi ofiste de zaman zaman masanızda ayağa kalkın ya da ofiste kısa bir tur atın. Yani sürekli oturup kalmayın. İşe gidip gelirken egzersiz yapıp kilo vermenin yolları konusunda ilk söylemek istediğim bu.

Aracınızı uzağa park edin

İşe gidip gelirken egzersiz yapıp kilo vermenin yolları konusunda söylemek istediğim bir başka ayrıntı da bu. Diyelim ki işe kendi aracınızla gidiyorsunuz. Aracınızı ofisinizin bulunduğu yerden biraz daha uzağa park edin… Bu sizin fazladan yürümenizi yani hareket etmenizi sağlar. Aktif bir hayatın faydalarını da bilmeyen yok!

Bisiklete binin

Biliyorum bu, ülkemizdeki birçok büyük şehirde yaşayanlar için pek mümkün olmayan bir durum. Ama eğer daha küçük bir şehirde yaşıyorsanız ya da iş yeriniz evinize yakınsa, gerekli alt yapı da varsa neden bisikletle gitmeyesiniz ki? Hem bu sayede spor da yapmış olursunuz… İşe gidip gelirken egzersiz yapıp kilo vermenin yolları konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.

Merdiven tırmanın

İşe gidip gelirken egzersiz yapıp kilo vermenin yolları konusuna devam edelim. Aslında bunların bazılarını daha önce de anlatmıştım ama bir kez daha tekrar etmek istiyorum. Eğer çok ciddi bir sağlık sorununuz bulunmuyorsa çalıştığınız kata asansörle çıkmak yerine merdiven tırmanın. Bu, gerçekten iyi bir egzersiz. Ama elbette 8, 9 ya da 10 kat tırmanmanızı önermiyorum. Ama sadece 2 ya da 3 kat için asansöre binmeyin.

Sandalye egzersizleri yapın

İşe gidip gelirken egzersiz yapıp kilo vermenin yolları konusuna başka bir ayrıntıyla devam edelim… Ofiste oturduğunuz yerde egzersiz yapıp kaslarınızı çalıştırmanın mümkün olduğunu biliyor musunuz? Üstelik kimse sizin bunu yaptığınızın farkına bile varmayacak. Küçük bir öneri.. Diyelim ki masanızda oturuyorsunuz… Oturmaya devam ederek sağ kalçanızı hafifçe yukarı kaldırın… Birkaç dakika böyle bekleyin. Sonra aynı işlemi diğer kalçanızla tekrarlayın. Bu şekilde hem karın hem de kalça kaslarınızı çalıştırmış olacaksınız. İşte böyle.. İşe gidip gelirken egzersiz yapıp kilo vermenin yolları konusunda anlatmak istediklerim şimdilik bu kadar.
Gördüğünüz gibi bütün gün hiç durmadan çalışmak da aktif bir hayat sürmeye spor salonunda olmasa bile fırsat yaratıp ortama ve duruma uygun egzersiz yapmaya engel değil…

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.