İştah kontrolü sağlamanın 6 yolu - BERSU EKİNCİ -

15 Ekim 2018- Bersu Ekinci0
birici.jpg

Bazen size de oluyordur büyük olasılıkla. Aslında aç olmadığınız halde canınız sürekli atıştırmak ister. Özellikle de gergin olduğunuz, zor bir dönemden geçtiğiniz zamanlarda. Sanki yaşadığınız gerilimi ya da can sıkıntısını yiyerek ortadan kaldırmak mümkünmüş gibi. Ya da bazen sadece yemek istersiniz. Ne olduğuna bakmadan. İştahınız açıktır. İşte bu durum kilo verirken de kilonuzu korumaya çalışırken de büyük tehlike yaratır. Peki ne yapacaksınız? İştahınızı nasıl kontrol altına alacaksınız? Bugün size iştah kontrolü sağlamanın 6 yolu konusunda püf noktalarını anlatacağım. Birazdan da göreceğiniz gibi aslında o anlamsız yeme isteğini dengelemek, kontrol etmek, ipin ucunu elinizden kaçırmamak belki de sandığınız kadar zor değil. Gelin bir bakalım iştah kontrolü sağlamanın 6 yolu neler? Ne yapalım da abartılı şekilde yemekten uzaklaşalım.

1- Sabah ilk işiniz su içmek olsun

İştah kontrolü sağlamanın 6 yolu

İştah kontrolü sağlamanın 6 yolu konusuna bu önemli ayrıntıyla başlamak istiyorum. Aslında bu durumu şöyle özetleyebilirim: Sabah çay ya da kahve içmeden önce, kahvaltınızı etmeden önce bol bol su için. Yani formül basit: Kahvaltıdan önce en azından bir bardak su. Dilerseniz suyunuzun içine bir dilim limon, portakal ya da bir tane çilek de katabilirsiniz.

2- Yeme planı belirleyin

İştah kontrolü sağlamanın 6 yolu

Evet bu da iştah kontrolü sağlamanın 6 yolu arasında önemli bir ayrıntı. Gün içinde nasıl besleneceğinizi sabah saatlerinde belirleyin. Neler yiyeceğiniz, saat kaçta yiyeceğiniz, ara öğünlerinizin hangi yiyeceklerden oluşacağı günün ilk saatlerinde belirlenmiş olsun. Bu plana uymaya çalışın. Böylece gün içinde gereksiz yiyeceklere yönelmenin de önüne geçmiş olursunuz.

3- Gerilim hissederseniz biraz egzersiz yapın

İştah kontrolü sağlamanın 6 yolu

Diyelim ki sabah kalktınız ve kendinizi gergin hissediyorsunuz. Mutlaka bir şeyler özellikle de tatlı yiyecekler mi tüketmek geliyor içinizden? Bence buna gerek yok. Biraz egzersiz, iştahınızı dengelemenize yardım eder, gereksiz yiyecek tüketme isteğinizin önüne geçer. Böyle zamanlarda imkan bulabiliyorsanız, açık havada tempolu bir yürüyüş yapın. Ya da evinizde kaslarınızı güçlendirecek birkaç hareket de işinize yarar. Elinizi gereksiz yiyeceklere uzatmak yerine daha sağlıklı bir aktivite yapmış olursunuz. Haydi devam edelim iştah kontrolü sağlamanın 6 yolu konusunda ayrıntılara.

4- İştah kontrolü sağlamanın 6 yolu: Tabaklara dikkat!

İştah kontrolü sağlamanın 6 yolu

Bazen insanın kelimenin tam anlamıyla gözü doymaz. Tabağındaki yiyecekler ona sanki yetersizmiş gibi görünür. Böyle zamanlarda yapılacak iş, tabağınızı akıllıca tasarlamak olacaktır. Eğer iştah kontrolü sağlamakta zorlanıyorsanız, önce tabağınızı kontrol edin. Demek istediğim şu, tüketeceğiniz besinleri akıllıca seçin. Protein, sağlıklı karbonhidratlar ve sebzeler tabağınızda eşit biçimde yer alsın.

5- İpin ucu kaçarsa hemen sıkıca yakalayın

İştah kontrolü sağlamanın 6 yolu

Yani demek istediğim şu: Diyelim ki öğle yemeğinde arkadaşlarınızla dışarı çıktınız ve iştahınız öylesine açıldı ki dayanamayıp bir dilim pizza ya da bir hamburger yediniz. Peki sonra ne yapmanız gerekiyor? İşte iştah kontrolü sağlamanın 6 yolu konusunda önemli bir noktaya geldik. Herkes zaman zaman böyle kaçamaklar yapabilir. Önce bu konuda rahat olun. Elbette yemeseniz iyi olurdu ama hemen kendinize dünyayı zindan etmeyin. Tükettiğiniz her lokma vicdan azabı olarak geri dönmesin size. Bunun yerine bir sonraki öğünde ve elbette sonraki günlerde yiyip içtiklerinize dikkat edin. Yiyeceklerinizi sağlıklı besinler arasından seçin.

6- Bedeninizi dinleyin

İştah kontrolü sağlamanın 6 yolu

İştah kontrolü sağlamanın 6 yolu arasında bir başka önemli madde daha. Sürekli yemek istediğiniz bir anda hemen mutfağa yönelmeyin ya da ofisteki çekmecenizi açıp ne varsa ağzınıza atmayın. Çünkü bazen iştahınız size oyun oynar, sanki dünyadaki tüm şekerli besinleri tüketmeniz gerektiğini söyler size. Bunun yerine sakin bir köşeye çekilip gözlerinizi kapatın ve bedeninizi dinleyin. Ama can kulağıyla dinleyin. O size gerçekten ne istediğini söyler. Bazen aslında susamış olduğunuzu, bazen de sadece birkaç küçük parça meyveyle tüm sorunun çözüleceğini.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.