Kabızlığı önleyen zayıflamaya yardımcı kırmızı pancar detoksu

13 Şubat 2019- Bersu Ekinci0
ESY-024306601-1.jpg

Rengiyle insanın aklını başından alan kırmızı pancarla aranız nasıl? “Biraz soğuk mu?” O zaman birazdan anlatacaklarımdan sonra, kansızlık ve kanserle mücadele eden, karaciğeri temizleyen, kabızlık savaşçısı sebzeye biraz daha “sıcak” bakmaya başlayacaksınız. Bugün size kabızlığı önleyen zayıflamaya yardımcı kırmızı pancar detoksu  tarifi vereceğim. Pancarın sağlık faydaları neler? Pancar detoksu nasıl yapılır? İşte bu sorular üzerine yoğunlaşacağım. İsterseniz sözü fazla uzatmadan kabızlığı önleyen zayıflamaya yardımcı kırmızı pancar detoksu konusuna başlayalım.

Kabızlığı önleyen zayıflamaya yardımcı kırmızı pancar detoks smoothie’sinin ana maddesi elbette kırmızı pancar. Ama bunun yanı sıra başka vitamin ve mineral kaynağı besinler de içeriyor. Elma, çilek, badem, portakal ve zencefil de kullanacağız.

Bu detoks smoothie’sinin temel maddesi olan kırmızı pancar, öncelikle sindirim sistemini düzenler ve bağırsak hareketlerine yardımcı olur.  Çok etkili bir iltihap önleyici ve antioksidandır.

Kabızlığı önleyen zayıflamaya yardımcı kırmızı pancar detoksu smoothie’sinin malzemelerini birazdan anlatacağım. Bu işin güzel yanı pancar dışında bazı malzemeler elinizde yoksa onların yerine başka faydalı besinler koyabilecek olmanız.

Kabızlığı önleyen zayıflamaya yardımcı kırmızı pancar detoksu: Gerekli malzemeler

Kabızlığı önleyen zayıflamaya yardımcı kırmızı pancar detoksu

 • Bir tane pancar kökü, haşlanmış ve dilimlenmiş
 • Bir tane kabuğu soyulmuş ve dilimlenmiş elma
 • İnce ince doğranmış bir boğum zencefil
 • Yarım su bardağı çilek
 • 8 tane çiğ badem
 • 2 tane portakalın suyu

Sözün burasında hemen bir parantez açalım. Kabızlığı önleyen zayıflamaya yardımcı kırmızı pancar detoksu ile ilgili bazı küçük notlar verelim.

 • Çileği taze ya da dondurulmuş, hangisi isterseniz kullanabilirsiniz. Diyelim ki çilek bulamadınız onun yerine bir tane havuç katabilirsiniz detoks smoothie’nize.
 • Pancarların haşlanarak kullanılmasının nedeni ise detoks smoothie’sinin daha kolay hazırlanmasına yardımcı olması.

Parantezi kapattıktan sonra kabızlığı önleyen zayıflamaya yardımcı kırmızı pancar detoksu smoothie’sinin nasıl yapıldığına geçelim..

Kırmızı pancar detoks smoothie’sinin hazırlanışı

Kabızlığı önleyen zayıflamaya yardımcı kırmızı pancar detoksu

Aslında bu besleyici, iltihap önleyici ve antioksidan detoks smoothie’sini hazırlamak çok kolay.

Bütün bu malzemeyi blendar’a yerleştirip “güç” düğmesine basın. Eğer kıvamının daha ince olmasını istiyorsanız biraz da su katabilirsiniz.

İşte kabızlık önleyen zayıflamaya yardımcı kırmızı pancar detoksu smoothie’niz tüketilmeye hazır.

Kırmızı pancarın sağlık faydaları

Kabızlığı önleyen zayıflamaya yardımcı kırmızı pancar detoksu

Şimdi gelelim, smoothie’nin ana maddesi olan kırmızı pancarın sağlık faydalarına… Yani kırmızı pancarın faydaları neler, kırmızı pancar nelere iyi gelir, kırmızı pancar nasıl tüketilir, kırmızı pancar tüketirken nelere dikkat etmek gerekir gibi soruların yanıtlarına.

Kabızlığı önleyen zayıflamaya yardımcı kırmızı pancar detoksu smoothie’sinin “yıldızı” pancarın sağlık faydalarını şöyle özetleyebilirim.

 • İçerdiği C vitamini sayesinde bağışıklığı güçlendirir.
 • Yine C vitamini sayesinde özellikle yaşlılık yıllarında karşılaşılan Alzheimer gibi bazı sorunları önlemeye yardımcı olur. Bunu sağlamasının nedeni de içerdiği nitrat.
 • Bu nitrat vücuda girdiğinde nitrik aside dönüşüp beyin hücrelerine kan gitmesini sağlıyor.
 • Kan basıncını yani tansiyonu düzenler.
 • Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • Kırmızı pancar, rengini betalain adı verilen antioksidandan alır. Bu da kırmızı pancarın bir kanser savaşçısı olmasını sağlar.
 • Sindirim sistemini düzenler. Bol bol lif içerir. Bu da kilo vermek isteyenler açısından son derece olumlu bir durum.
 • Kırmızı pancar demir eksikliğini gidermeye de yardımcı olur.

Kırmızı pancar tüketirken dikkat!

Kabızlığı önleyen zayıflamaya yardımcı kırmızı pancar detoksu

Kabızlığı önleyen kilo vermeye yardımcı kırmızı pancar detoksu smoothie’sinin ana malzemesi de olan sebzenin faydaları kısaca böyle.

Ama bu, kırmızı pancar sınırsız tüketilebilir anlamına gelmiyor. Çünkü her besinde olduğu gibi kırmızı pancar tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da var.

Gelin şimdi bir da bunlara bakalım.

Kırmızı pancarın tansiyonu düzenlediğini özellikle de yüksek tansiyona karşı olumlu etkiler gösterdiğini söyledik. Ama tansiyon sorunu olanların kırmızı pancar tüketirken özellikle de suyunu içerken aşırıya kaçmaması gerekiyor. Çünkü kırmızı pancar aynı zamanda sodyum da içerir, bunun aşırı miktarda tüketilmesinin de tansiyonu dengelemek açısından sorun yarattığı biliniyor. Bu yüzden kırmızı pancarı sebze olarak ya da suyunu tüketirken tansiyon sorunu olanların günlük bir su bardağını geçmemesi gerekiyor.

Kırmızı pancarın dikkatli tüketilmesini gerektiren bir başka özelliği de az miktarda da olsa şeker içermesi. Bu yüzden eğer diyabet sorununuz varsa haftalık pancar tüketimini bir yumru ile sınırlandırmak gerekir.

Bütün bu nedenlerle kırmızı pancarın suyunu ya da smoothie’sini tüketecekseniz içine portakal ya da havuç suyu katarak seyreltmeniz daha sağlıklı olur.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.