Kabızlık önleyen smoothie - BERSU EKİNCİ -

15 Mayıs 2018- Bersu Ekinci0
ana-2.jpg

Kabızlık, özellikle kilo verme sürecinde çok zorlayan bir sorun. Ama bu sorundan kurtulmak, bağırsakların yeniden düzenli olarak çalışmasını sağlamak hiç de zor değil. Şimdi size kabızlık önleyen smoothie tarifi vereceğim. Böylece hem vücudunuza yeteri kadar lif alarak sindirim sisteminizi yeniden düzenlemeye yardımcı olacaksınız hem de eğer çok gerekmiyorsa ilaç kullanmak zorunda kalmayacaksınız. İşte hem malzemeleri kolay bulunan hem de kısa sürede hazırlanabilen kabızlık önleyici smoothie tarifi.

Gerekli malzemeler

Kabızlık önleyen smoothie yapmak için gerekli malzemeler şunlar:

  • Bir tane olgun muz
    İki yemek kaşığı yulaf ezmesi
    Bir su bardağı su

Kabızlık önleyen smoothie hazırlanışı

Öncelikle muzların kabuklarını soyup dilimleyin.  Ardından bir bardak su ve iki yemek kaşığı yulaf ezmesiyle birlikte blender’a koyun.  Sonra da blender’ınızın “güç” düğmesine basın. İşte smoothie’nin hazırlanışı bu kadar kolay!

Bu karışımı haftada en az iki gün aç karna içtiğinizde kabızlık sorununuzun çözüldüğünü ve sindirim sisteminizin düzenli çalışmaya başladığını göreceksiniz.

Kabızlık önleyen smoothie için kullanılan malzemelerin özelliklerine gelirsek… Muz ve yulaf ezmesi liften yana zengin yiyeceklerdir. Bu besinler, bağırsak hareketlerini düzenler ve aynı zamanda mide ile bağırsaklarda gaz oluşumunu önlemeye de yardımcı olur.

Kabızlığı önleyen birkaç ipucu

Yeri gelmişken, kabızlık sorunuyla karşılaşmamak için neler yapılması gerektiğini de kısaca bir hatırlatmak isterim.

1) Kabızlık sık rastlanılsa da eğer ciddi sağlık sorunlarından kaynaklanmıyorsa birkaç küçük müdahale ile çözülebilecek bir sorun. Öncelikle, sindirim sisteminizin düzenli çalışmasını istiyorsanız yeteri kadar su içmeniz gerektiğini unutmayın.

2) Biraz önce de söylediğim gibi eğer kabızlık başka bir sağlık sorunundan kaynaklanmıyorsa beslenmeye özen göstererek çözülebilir. Bunun için lifli besinlere ağırlık vermek gerekir. Bu besinler bağırsak hareketlerini düzenler ve sindirim sisteminin sağlıklı biçimde çalışmasını sağlar.

3) Eğer fiziksel olarak aktif değilseniz kabızlık sorunuyla karşılaşmanız çok muhtemel. Bunun için hareketli bir yaşam tarzı seçmenizi öneririm.

4) Sindirim sisteminin sağlıklı çalışması için magnezyumdan yana zengin yiyecekler tüketmeniz gerekir. Bunlara örnek olarak marul, ıspanak, salatalık, badem gibi besinleri sayabilirim.

5) Bazen hipotriodizm gibi metabolik bozukluklar da kabızlığa yol açabilir. Demir eksikliği sindirim sisteminin hareketlerinin bozulmasını yol açabilen etkenlerden biri. Bu yüzden sağlık kontrollerinizi aksatmayın.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.